Paditet në SPAK Soreca: Meta dhe Xhaçka ta shpallin ‘non grata’

Aktualitet

Aleanca për Mbrojtjen e Teatrit iu drejtua sot SPAK duke depozituar një kallëzim penal për ambasadorin e BE-së Luigi Soreca dhe kreun e bashkisë Erion Veliaj.

Aleanca e akuzon Sorecën për ndikim të paligjshëm në Gjykatën Kushtetuese, në favor të Veliajt në lidhje me çështjen e Teatrit.

“Sot u paraqitëm për herë të 12 në SPAK me kallëzime penale përveç 10 kërkesave të ndryshme që kemi bërë. Kallëzimi i sotëm është kundër ambasadorit të Bashkimit Evropian, Luigi Soreca i cili në bashkëpunim me kryetarin e bashkisë Tiranë, Erion Veliaj ka ushtruar ndikim të paligjshëm në Gjykatën Kushtetuese në lidhje me çështjen e Teatrit,” tha Kalaja. 

Aleanca nuk mjaftohet me kaq. Kalaja tha se i ka kërkuar Presidentit Meta dhe ministres së Jashtme Xhaçka për ta shpallur “non grata” ambasadorin e BE-së.

Padia e plotë:

Total 1 Votes
0

Tell us how can we improve this post?

+ = Verify Human or Spambot ?