Greqi: Vala e katërt e pandemisë është fare pranë

Rajoni

Autoritetet shëndetësore të Greqisë janë në gatishmëri të plotë për t’u marrë me përhapjen e mutacionit Delta, i cili duket se po udhëheq valën e katërt të pandemisë së koronavirusit në Greqi dhe jo vetëm, problemi shfaqet pothuajse në të gjithë botën.

Shpërthimi i rasteve me katër shifra të shtunën dhe rritja e tyre e mprehtë në zona të veçanta të vendit, sinjalizoi një alarm për qeverinë greke me Kryeministrin që ka thirrur një takim të jashtëzakonshëm në Maximou sot, me përfaqësues të Bashkimit të Rajoneve Greke dhe Hellas Qendrore.

Takimi do të shqyrtojë pamjen epidemiologjike të secilit rajon në mënyrë që të merren masa të synuara kur identifikohet një problem, ndërsa Micotakis do të kërkojë ndihmën e qeverisë vendore në përshpejtimin e vaksinimeve.

“Të rinjtë po udhëheqin në këtë pandemi”

Koha po ikën shpejt për veprim të menjëhershëm pasi shkencëtarët parashikojnë një dyfishim të numrit të rasteve në një kohë shumë të shkurtër dhe më pas një rritje eksponenciale, duke paralajmëruar një vjeshtë të rrezikshme dhe presion të ri të tepruar mbi sistemin shëndetësor nëse nuk ndërmerren masa.

Profesori grek i mikrobiologjisë Athanasios Tsakris, duke folur për SKAI, nuk përjashtoi mundësinë e shpërthimeve lokale gjatë verës. Në këtë rast, ai vuri në dukje se vendosja e masave shtesë nuk përjashtohet.

Në këtë kontekst, ai iu referua nevojës për vaksinim. Siç përmendi ai, shumica e rasteve tani kanë të bëjnë me moshat e reja, ku pritet të ketë shpërthime të koronavirusit.

“Ne do të thoshim se të rinjtë, në fakt, po udhëheqin pandeminë për momentin, më përgjithësisht në nivelin evropian,” tha ai, duke theksuar se duhen marrë masa të koordinuara dhe që të rinjtë duhet të kuptojnë se ata duhet të ndihmojnë në uljen e pandemisë.

“Vala e katërt po vjen me dhunë të fortë”

“Ne jemi në fillim të valës së 4-të që po vjen me dhunë të fortë”, tha studiuesi i Institutit Kombëtar të SHBA, George Pavlakis, duke theksuar se nëse situata vazhdon kështu, brenda një jave do të kemi raste të dyfishta dhe në dy javë katër herë.

Duke folur për OPEN, studiuesi i Institutit Kombëtar të SHBA tha se ishte i befasuar nga shpejtësia e valës së 4-t nga mutacioni “Delta”, duke thënë se ndryshe nga Anglia dhe Portugalia, Greqia shkoi nga vala e tretë menjëherë në të katërtën, sepse rastet janë dyfishuar në një javë.”

Z. Pavlakis parashikoi që nëse të dhënat janë të tilla në verë, në vjeshtë situata nuk do të jetë më e menaxhueshme dhe do të nevojiten shumë vendime të vështira dhe masa të vështira. Ai madje iu referua posaçërisht Kretës.

Ai madje shpjegoi se “ne nuk do të shohim raste individuale, por shumë raste së bashku në çdo festival ose në çdo turmë sepse ky virus është shumë i lehtë për tu transmetuar brenda dhe në turma”.

Z. Pavlakis e përshkroi mutacionin Delta si “si një zjarr në një pyll me pisha” që “nuk ka asnjë mënyrë për të ndaluar”.

Ditët e fundit është vërejtur një rënie e normave të vaksinimit në Greqi, duke krijuar një pengesë serioze në përpjekjen për të arritur murin imunitar. “Të 4 vaksinat mbrojnë 85 deri 90% për llojin e ri Delta por edhe për sëmundje të rënda ose humbje të jetës”, tha profesori Achilleas Gravanis në MEGA, në një përpjekje tjetër për të bindur ata që janë negativë dhe të spërkatur për nevojën e vaksinimit.

Mykonos është i pari

Të dhënat tregojnë se kampion në vaksinimet është Mykonos me një përqindje prej 82, 17%. Banorët tashmë janë vaksinuar. Në këtë fazë, punëtorët sezonalë do të qëndrojnë në ishull deri në tetor.

“Shembulli i vendasve u ndoq nga punonjësit që vijnë për të punuar në ishullin tonë dhe për këtë arsye ekzistojnë këto përqindje të rëndësishme” theksoi kryebashkiaku Konstantinos Koukas.

Shkalla e vaksinimit është 90% në Kythnos me 1,500 banorët e tij të përhershëm. “Të kalojmë mesazhin se është për të mirën e të gjithëve pasi që jemi një ishull që zhvillon turizmin, se është në interesin e të gjithë neve që të vaksinohemi” shtoi kryetari i bashkisë së Kythnos Stamatis Garderis

Florina, Rodopi dhe Etoloakarnania janë në bisht

Në bisht me vaksinimet është Florina me një përqindje prej 21.59%. Frika dhe dyshimi i mbajnë banorët e Florinës larg qendrave të vaksinimit.

Shkalla e vaksinimit është e ulët në Rodopi dhe Etoloakarnania, një fakt që shumë i atribuohet ose frikës dhe ndarjes ose besimeve fetare.

“Ata nuk i besojnë këtij procesi, nuk u besojnë vaksinave,” tha kryebashkiaku i Komotini, z. Ioannis Garanis. 

Total 0 Votes
0

Tell us how can we improve this post?

+ = Verify Human or Spambot ?