Kërkohet procedim penal ndaj anëtarit të KLGJ, Alban Toro

Aktualitet

Procedim penal ndaj avoktatit dhe anëtarit të KLGJ, Alban Toros, është udhrdhëruar nga GJKKO. Vendimi për Alban Toron është dhënë nga gjyqtarja Ilirjana Olldashi. GJKKO kërkon nisjen e procedimit penal për falsifikim dokumentesh.

Toro teksa ai u padit në SPAK nga Shoqata e avokatëve anti -korrupsion. Pas padisë, SPAK vendosi mosfillimin e procedimit penal, ndërkohë që vendimi i SPAK u rrëzua nga Gjykata e Posaçme.

Sipas akuzës Toro ka gënjyer Kuvendin për punën e tij si avokat dhe u zgjodh në KLGJ në kundërshtim me ligjin.

Toro në 15 vitet e fundit e ka pezulluar 3 herë aktivitetin e tij si avokat, dhe në një rast të tillë KLGJ ka të drejtë që të kërkojë ndërprerjen e mandatit të tij. Mosplotësimi i kriterit për vijmësinë e punës nuk është i vetmi problem për Toron pasi për të ka dyshime edhe për burimin e pasurisë dhe bashkëshortes gjyqtare në gjykatën e Apelit të Tiranës, Elona Toro. Ndërkohë që të dy, burrë e grua, si burim të pasurisë së tyre kanë deklaruar vetëm të ardhurat si avokat dhe gjyqtare. Ndryshe nga bashkëshortja e tij, figura e Toros ende nuk ka kaluar në Vetting, ashtu si anëtarët e tjerë në KLGJ, por për të ka mjaftuar vetëm rekomandimi nga Avokati i Popullit dhe Kuvendi.

Total 0 Votes
0

Tell us how can we improve this post?

+ = Verify Human or Spambot ?