Nora Malaj/ Zonja Biden dhe “age discrimination” (diskriminimi moshor)

Aktualitet Politike

E gjithë bota këto ditë po ndeshet me faktin e diskutimit të getave me rrjetë të zonjës së Parë Biden! Të gjithë u peshkuan ne “rrjetën” e getave dhe harruan që u përballen me nje fenomen që sot në botë quhet diskriminim moshorë! Kjo ishte dhe tematika që u trajtua dje tek emisioni i Bietës, Ftesë në 5, në Top Channel! Tashmë diskriminim e kam hasur këto ditë shumë në mediat sociale dhe me zonjat që kandidojnë në Shqipëri, në Parti të ndryshme, duke përdorur gjuhën diskriminuese për nga mosha dhe nga luku i tyre.

May be an image of 4 njerëz dhe text that says 'DHE STATUS MODA?'

Është e dhimbshme të mendojmë që sot bota e gjitha nuk merret me mesazhin, por me paraqitjen e tyre dhe me komente që janë fyese për paraqitjen e tyre. Askush nuk mendon se zonja e Parë nëpërmjet veshjes së saj trandy, i bëri një apel të fortë njerëzimit, duke dhënë mesazhin e qartë se mosha nuk është baromentër apo elementë kufizues, pasi në çdo moshë mund ta jetosh jetën, duke treguar klasë, sharm dhe elegancë.

May be an image of 4 njerëz, people standing dhe E brendshme

🛑 Bravo Zonja Biden, që thyen tabutë dhe tregon se rregullat respektohen, por nuk duhet të kthehen në kamzhik për të fshikulluar këdo që guxon të “thyej” rregullat e vendosura të protokollit, por që nganjeherë edhe mund të mos përdoren!

🛑 Mesazhi social i zonjës Biden, Zonjës së Parë ishte i qartë “Të luftojmë diskriminimin moshor, duke treguar elegancë dhe avangardë në veshje”.Kjo është ajo që duhet të jetë lajmotiv edhe te ne për të mos fyer zonjat në moshë, që janë pjesë e garës elektorale nga të gjitha partitë, për paraqitjen e tyre apo për moshën që ato kanë!

🛑 Le ta marrin këtë mesazh të gjitha gratë dhe vajza që kërkojnë që të zhvillohet e emancipohet❗️

🛑 Të gjitha duhet të bëhemi bashkë dhe të ndalojmë keto qasje seksiste❗️

🛑 Se gratë bëjnë ndryshimin❗️#VotoNr8NoraMalaj#VotoNr6LSI#ShqiperiaShtepiaJuaj

May be an image of 3 njerëz, people standing dhe E brendshme
Total 0 Votes
0

Tell us how can we improve this post?

+ = Verify Human or Spambot ?