Policia kufitare kroate akuzohet për sulm seksual ndaj emigrantëve

Rajoni

Një grua nga Afganistani dyshohet se është abuzuar seksualisht, u mbajt në det dhe u detyrua të zhvishej lakuriq nga një oficer policie kroate kufitare, gjatë kontrollit të një grupi migrantësh në kufirin me Bosnjën.

Komisioni Evropian e përshkroi atë si një “veprim të dyshuar kriminal” dhe u kërkoi autoriteteve kroate “të hetojnë plotësisht të gjitha pretendimet dhe të ndjekin veprimet përkatëse”.

Sipas një dosje nga këshilli danez për refugjatët (DRC), incidenti ndodhi natën e 15 shkurtit, në territorin kroat, disa kilometra nga qyteti boshnjak i Velika Kladusa.

Në raport, i parë nga Guardian, gruaja tha se ajo u përpoq të kalonte kufirin me një grup prej katër të tjerëve, duke përfshirë dy fëmijë, por ata u ndaluan nga një oficer i cili dyshohet se u drejtoi një pushkë atyre. Afganët kërkuan azil. Sidoqoftë, sipas dëshmitarëve, një nga oficerët grisi letrat dhe qeshi.

Ai na ofendoi, goditi me shuplakë burrin e moshuar që ishte me ne dhe fëmijët dhe na tha që të zbraznim xhepat dhe t’u tregojmë çantat tona,” tha gruaja. “Pastaj ai më mori mënjanë dhe filloi të më kërkonte,” tha ajo. “Unë insistova që ai të mos më prekte. Ai më pyeti pse. Unë i thashë sepse jam grua dhe myslimane dhe është haram. Oficeri më përplasi mbi kokë dhe më tha: ‘Nëse je mysliman, pse erdhe në Kroaci, pse nuk qëndrove në Bosnjë me myslimanë?’ “

Zyrtari dyshohet se hoqi shaminë dhe xhaketën e gruas.

“Pasi më hoqi xhaketën, ai filloi të më prekte gjinjtë dhe unë fillova të qaja”, tha gruaja. “I dhashë oficerit të policisë 50 euro që kisha në xhep, duke shpresuar se ai do të ndalonte të më prekte. Oficeri më urdhëroi të hiqja të gjitha bluzat dhe unë nuk pranova. Ai vazhdoi të më prekte në gjinjtë e mi dhe pas, dhe unë qava shumë. Oficeri më tha që të ndaloja së qari ndërsa po bënte gjeste duke thënë se do të më mbyste nëse vazhdoja. Isha i frikësuar, por ndalova së qari. ”

Total 0 Votes
0

Tell us how can we improve this post?

+ = Verify Human or Spambot ?