Lajm i mirë në horizont për të infektuarit me HIV

Shendet

Të dhënat e reja të fazës së hershme nga një provë klinike sugjerojnë përparim për një vaksinë për të luftuar kundër HIV.

Provat, të kryera nga Iniciativa Ndërkombëtare e Vaksinave të AIDS-it dhe Instituti i Kërkimit Scripps në La Jolla, California mund të sjellin pushim pas 30 vjet përpjekjesh të vaksinave kundër HIV, i cili është virusi përgjegjës për shkaktimin e AIDS nëse nuk trajtohet.

Për të konstatuar efikasitetin e vërtetë të çdo vaksine, do të duhet të ndërmerren studime më të mëdha.

 Por ekspertët shpresojnë se kjo vaksinë do të funksionojë.

Kur HIV u zbulua si shkak i AIDS në vitet 1980, shkencëtarët menduan se do të ishin në gjendje të krijonin një vaksinë me shpejtësi. 

Por kjo nuk ndodhi, sepse virusi shndërrohet shpejt. 

Përveç kësaj, virusi ka nëntipe të shumëfishta, duke nënkuptuar që një vaksinë e zhvilluar për një nëntip mund të mos ofrojë mbrojtje ndaj tjetrit.

ABC citoi kërkimin e ri si përpjekjen për të kapërcyer këtë hendek duke krijuar një vaksinë të aftë për të “neutralizuar gjerësisht antitrupat” duke shkaktuar sistemin imunitar të një personi për të zhvilluar mbrojtje ndaj varianteve të shumta.

Prova e parë është aktualisht në proces dhe përfshin 48 të rritur të shëndetshëm që kanë marrë dy doza të vaksinës ose placebo, me një hendek prej dy muajsh në mes të dozave.

Të dhënat fillestare paraqesin një pamje optimiste, për 97 përqind të subjekteve treguan premtime për sistemin imunitar për të krijuar antitrupa të gjera.

Teknologjia e re mARN e cila u përdor nga shkencëtarët për të zhvilluar vaksina COVID-19 për kompani si Moderna dhe Pfizer përshpejtoi zhvillimin e një vaksine COVID-19, dhe gjithashtu mund të përdoret për të krijuar një vaksinë HIV.

Total 0 Votes
0

Tell us how can we improve this post?

+ = Verify Human or Spambot ?