Bota

Mediat turke: Zgjerimi i Greqisë me 12 milje në detin Jon është shkak për Luftë

Mediat turke e quajtën vendimin e Greqisë për të zgjeruar ujërat e saj territoriale në 12 milje detare në detin Jon një provokim skandaloz kundër Turqisë.

Një seri titujsh në shtyp shkruanin: “Vendim skandaloz nga Greqia: Ai shtrin ujërat territoriale në 12 nm në Detin Jon” është titulli i një postimi nga Yeni κafak, ndërsa Aydinlik shkruan “Vendimi për 12 miljet detare është një skandal”.

“Greqia rrit ujërat e saj territoriale në 12 milje në Detin Jon” është titulli i shkrimit të Milliet.

Shkrimet i referohen gjithashtu pozicionit zyrtar të shprehur nga Kryeministri Kyriakos Mitsotakis, sipas të cilit greqia “do të përdorë të drejtën e saj për të shtrirë ujërat territoriale në zona të tjera detare në të ardhmen”. Ky koment nga Kryeministri Grek, sipas mediave turke, është një referencë e qartë për zonat e diskutueshme nga Turqia, duke paralajmëruar Greqinë për luftë nëse vazhdon të zgjerojë ujërat e saj territoriale.

Në 1995, Asambleja Kombëtare Turke shpalli casus belli (shkak i luftës) një shtrirje të mundshme të ujërave territoriale Greke në Egje në 12 milje, duke autorizuar qeverinë të merrte të gjitha masat e nevojshme nëse Greqia ndërmerrte një veprim të tillë.

Gushtin e kaluar, Ministri i Jashtëm turk Mevlüt Çavuşolulu përsëriti se vendimi i 1995 ishte në fuqi, duke paralajmëruar Greqinë që të mos përpiqet të zgjasë ujërat e saj territoriale në 12 të mëngjesit, siç ka të drejtë sipas ligjit ndërkombëtar dhe ligjit të detit.

windows 7 home basic kaufen
Total 0 Votes
0

Tell us how can we improve this post?

+ = Verify Human or Spambot ?

PANELE DIELLORE-Solares Albania