Aktualitet

Vendoset radari amerikan në Pukë, i gjithë qielli nën kontroll

Forcat e Armatosura shqiptare do të kenë tashmë “syrin” e tyre për vëzhgimin e hapësirës ajrore.

Për ndërtimin e radarit në malin e Midës, sipas asaj që shkruan ministrja Olta Xhaçka në një postim në Facebook, u shpenzuan 22 milion dollarë, 19 prej të cilave nga buxheti i shtetit dhe 3 milion donacion i SHBA.

Me këtë radar, helikopterët Black Hawk që do të vijnë së shpejti, investimin në Kuçovë, apo projektet që lidhen me sistemin ajror mbrojtjes sipas standardeve të NATO, Forca jonë Ajrore arrin një nivel operacionaliteti që s’e ka pasur në dekada,” shprehet më tej ministrja e Mbrojtjes.

“Qeveria shqiptare, përmes ministrisë së Mbrojtjes, ka një vëmendje të madhe ndaj forcimit të kapaciteteve tona. Ky radar që shohim është pjesë e sistemit të integruar të  vëzhgimit të hapësirës ajrore. Është një nga investimet më të mëdha të ministrisë së Mbrojtjes.”

Total 0 Votes
0

Tell us how can we improve this post?

+ = Verify Human or Spambot ?

PANELE DIELLORE-Solares Albania