Brahimllari/ Varrezat e Dëshmorëve në Korçë i ka mbuluar “ferra” ( VIDEO)

Varrezat e Dëshmorëve në Korçë i ka mbuluar “ferra” nga papërgjegjshmëria e atyre që sot drejtojnë Bashkinë e Korçës-deklaron Sekretari i Pergjithshem i LSI, Endrit Ibrahimllari, pas homazheve qe u zhvilluan me rastin e 29 nentorit. Në këtë ditë të shënuar për vendin ndjej keqardhje kur shoh se ku prehen dëshmorët e rënë në Korçë. […]

Continue Reading

Basha: Kemi plan për kthimin e rinisë në Shqipëri!

Lulzim Basha, ka dëgjuar shumë histori të trishta sot gjatë një bashkëbisedimi që ka pasur me disa nëna të emigrantëve. Basha më pas deklaroi qartë se qeveria e ardhshme ka një plan të qartë që të kthejë rininë në Shqipëri, duke i kthyer kështu shpresën vendit: “Detyra e qeverisë së ardhshme është që t’ua bëjë sa […]

Continue Reading

Kryepeshkopi Janullatos me temperaturë të lartë dhe ethe…

Vetëm pak ditë pasi doli nga spitali “Evangjelismos”, pasi kaloi koronavirusin, Janullatos ka patur sërish shqetësime shëndetësore. 91-vjeçari po kurohet në shtëpinë e tij në lagjen Psykiko të Athinës, pasi ka ethe dhe temperaturë të lartë, raporton newsbomb.al. Janullatos u prek nga virusi Covid-19 në 11 nëntor dhe një avion ushtarak grek mbërriti në Tiranë […]

Continue Reading

Spiropali: Falë zotit që ishte Rama që bëri rindërtimin e shtëpive

Ministrja Elisa Spiropali e ftuar në “Ora News” deklaroi se duhet të jemi me fat që kemi kryeministër Ramën, i cili do të ndërtojë 3400 shtëpi. Spiropali: Në dijeninë time janë 3400 shtëpi individuale që po ndërtohen. Këtë më duhet ta verifikoj. Ka kaluar vetëm një vit që nga ngjarja. Edhe vende të fuqishme që kanë […]

Continue Reading

Braçe fyen Sokon dhe Bushatin: Edhe hajdut edhe mashtrues, ti Andi kurrë s’bëre gazetari

Zv.kryeministri Erion Braçe ka reaguar ashpër pas akuzave të hedhura dje në drejtim të qeverisë dhe zv.ministrit Artan Shkreli, në një emision televiziv, teksa debatonin për rindërtimin në zonat e prekura nga tërmeti i 26 nëntorit. Braçe u është kthyer ashpër dy analistëve Pano Soko e Andi Bushati, duke e quajtur njërin hajdut e mashtrues, […]

Continue Reading

Elona Guri/ Në ditën kur Durrësi përkujton tragjedinë, Rama arratiset në Abu Dabi.

Elona Guri, e derguara e LSI per qarkun e Durresit, ka reaguar dje ashpër ndaj braktisjes së vendit nga ana e kryeministrit Edi Rama i cili ka udhëtuar sot drejt Abu Dhabi-t pikërisht në ditën kur Shqipëria përkujton 56 viktimat e shkaktuara nga tërmeti tragjik i një viti më parë. “Kryeministri në largim u arratis […]

Continue Reading

Basha: Do bëjmë gjithçka që t’i japim fund kësaj katastrofe!

Lulzim Basha, ka ngushëlluar sot familjen e Bujar Çukës në Thumanë, e përgjysmuar tashmë, pasi zonja e shtëpisë dhe djali i saj u vranë nga tërmeti i 26 nëntorit 2019. Në një mesazh që ia drejtoi të gjitha familjeve që u lënduan nga tragjedia e 26 nëntorit, humbën njerëzit më të shtrenjtë dhe mbetën edhe […]

Continue Reading

Monika Kryemadhi kujton tërmetin tragjik: Një vit më parë zemrat tona u ndanë më dysh,

Kryetarja e LSI Monika Kryemadhi kujton tërmetin tragjik të 26 Nëntorit, për të cilin shkruan se sot pas 1 viti Rilindja ka lënë rrugëve dhe pa zgjidhje fëmijët që i mbijetuan lëkundjeve të forta. “Lëkundjet e tokës, treguan për të gjithë, Shqipërinë përtej fasadës së Rilindjes. Pas tyre, Shqipëria pati një përballje katastrofike me krizën […]

Continue Reading

Spiropali/ Nuk merret karrigia me të vdekur

Ministrja e Shtetit për Marrëdhëniet me Parlamentin, Elisa Spiropali i është përgjigjur akuzave të opozitës për fshehjen e numrit të të vdekurve nga koronavirusi. Gjatë fjalës së saj në Kuvend, Spiropali tha se viktimat nuk mund të fshihen pasi sipas saj, nuk janë si kasetat e 21 janarit. Spiropali theksoi se fotot nga morgu që […]

Continue Reading

Manastirliu: Ju them me zemër, mos ejani vonë në spitale, ka shtretër!

Gjatë fjalës së saj si e thirrur në interpelancë, ministrja e Shëndetësisë, Ogerta Manastirliu bëri një rezyme të punës 9 mujore në përballje me pandeminë e Covid, që ajo e quajti një luftë të vërtetë. Manastirliu tha se investimet kanë qenë të shumanshme, që nga mbrojtja e personelit, bonusi për ta, pajisja e spitaleve Covid […]

Continue Reading

Në mëngjes publikoi video për tërmetin, Rama merr Arben Ahmetaj dhe largohen nga Shqipëria

Kryeministri Rama dhe ministri i Rindërtimit Arben Ahmetaj nuk ndodhen në Shqipëri, në një kohë kur sot kujtohet 26 Nëntori tragjik i një viti më parë, që i mori jetën 51 personave. Mësohet se Rama bashkë me ministrin Ahmetaj kanë udhëtuar drejt Dubait dhe nuk ndodhen në Shqipëri. Arsyeja e vizitës së kreut të qeverisë […]

Continue Reading

Rënia ekonomike-papunësia prodhon dhunë dhe destabilitet social

Në kuadër të 25 Nëntorit, Ditës Ndërkombëtare të Eliminimit të Dhunës ndaj Grave, miratuar nga Asambleja e Përgjithshme e Kombeve të Bashkuara; është e rëndësishme të shohim si paraqitet situata në kontekstin shqiptar. Sipas te dhënave nga INSTAT dhe OJF- të e ndryshme që veprojnë në Shqipëri në mbrojtje të të drejtave të gruas, konstatohet […]

Continue Reading

Dhuna ndaj grave, Kryemadhi: Dëgjoje, besoje, mbështete! (VIDEO)

Me anë të një video-mesazhi, Kryemadhi shprehet se gruaja duhet të dëgjohet, besohet e mbështetet. “Është shumë pak të thuash për një grua që meriton një jetë pa dhunë. Kur flasim për gruan, kemi folur për veten jetën pa të Bota do të ishte pa ngjyra. Gruaja është pjesë më e bukur e shoqërisë tonë, […]

Continue Reading

COVID-19, Basha: Shkodra e braktisur, shifrat janë edhe më të këqija!

Lulzim Basha në Shkodër, në përfundimit të takimit me biznesmenë dhe qytetarë: “Jam shumë i trishtuar nga një realitet që e gjej sa herë që vij edhe më të rënduar. Edhe në situatën e pandemisë, Qeveria i ka braktisur Shkodrën dhe shkodranët. Dje kemi pasur regjistrimin e numrit rekord të vdekjeve që kur ka nisur […]

Continue Reading

Koronavirusi/ Meta në video konferencë me mjekët

Presidenti Ilir Meta ka zhvilluar një diskutim me ekspertë të shëndetësisë në vend. Meta tha se ekspertët e shëndetësisë dhanë mendime të vlefshme, ndërsa shtoi se shumë çështje kërkojnë vëmendje. Ilir Meta: Paneli i mjekëve dha mendime të dobishme. Shumë çështje që u ngritën kërkojnë vëmendje, sepse situata është dinamike për të gjithë e çdo reflektim […]

Continue Reading

Sokol Balla shpërthen ndaj Ramës/ Shkarko gaztorin Erion Isai

Moderatori dhe gazetari i njohur Sokol Balla ka kërkuar mbrëmjen e djeshme që kryeministri Edi Rama të shkarkojë kryebashkiakun socialist të Ersekës Erion Isai, pasi ai ishte në ditëlindjen e aktorit Bes Kallaku bashkë me presidentin Ilir Meta, Kryemadhin dhe disa VIP-a të Instagramit. Balla u shpreh se me të drejtë kryeministri kritikoi “çetën” që […]

Continue Reading

Berisha/ Mbyllja e shkollave është urgjencë!

“Edhe njëherë, mbyllja e shkollave është urgjencë për frenimin e pandemisë! Ato janë sot bomba biologjike të përhapjes së pandemisë!” Nga 15 shtatori gjer sot numri i rasteve të infektuara çdo ditë është rritur me 500%. Vetëm dje u shpallën 17 vdekje spitalore nga Covid-19. Dje në Shqipëri, me një testim më pak se 1:3, […]

Continue Reading

A do të mbyllen shkollat? Rama: Nuk konsiderohen vatra të nxehta

Rama është shprehur se shkollat nuk janë vatra të nxehta, por që duhet të zbatohen të gjitha masat. Ndër të tjera ai tha se Komiteti teknik është ai që vendos nëse shkollat duhet të mbyllen apo të qëndrojnë të hapura. “Dua të theksoj dhe njëherë se çfarë hapet dhe çfarë mbyllet është përgjegjësi e autoriteteve […]

Continue Reading

Kryemadhi: Pozicionimi i LSI-së në marrëdhënie me opozitën është i patjetërsueshëm

Kryetarja e LSI-së Monika Kryemadhi ka dalë sot para mediave ku ka folur për procesin zgjedhor që kjo forcë zhvilloi pak ditë më parë si dhe situatën në vend dhe qëndrimin opozitar. Kryemadhi tha se Pozicionimi i LSI-së në marrëdhënie me opozitën është shumë i qartë dhe i patjetërsueshëm. “Konventa e 5 dhjetorit do jetë […]

Continue Reading