Venecia/ Balla: E mirëpresim opinionin e tyre, por do adresohet pas 25 prillit.

Sekretari i Përgjithshëm i PS-së, Taulant Balla, ka thënë sot në një deklaratë për mediat, se opinionet e Komisionit të Venecias, janë gjithmonë të mirëpritura në Kuvend, por në lidhje me ato për ndryshimet në Kodin Zgjedhor, Balla tha se do të adresohen pas 25 prillit, pasi koha nuk pret. Ndër të tjera ai tha […]

Continue Reading

VIDEO/ Momenti kur ekzekutohet me raketë ministri i Mbrojtjes në Armeni

Lufta dhe konflikti mes Armenisë dhe Azerbaxhanit sa vjen dhe përshkallëzohet. Mediat e huaja bëjnë me dije se është qëlluar me raketë makina e ministrit të Mbrojtjes i rajonit separatist armen të Artsakh.  Më poshtë mund të shihni pamjet me dron që tregojnë momentin kur qëllohet makina ku ndodhej ministri Jalal Harutyunyan, teksa po udhëtonte […]

Continue Reading

Kodi Zgjedhor/ Vasili: Rama rrangallë politike (VIDEO)

Nënkryetari i Lëvizjes Socialiste për Integrim Petrit Vasili në një dalje mediatike ka lëshuar akuza të rënda ndaj kreut të qeverisë Edi Rama pas refuzimit të thirrjeve të BE për te pritur opinionin e Komisikonit të Venecias për Kodin Zgjedhor. “Është shumë e qartë që këtë rrangallë politike si Edi Rama kurrkush nuk e voton […]

Continue Reading

Pse duhet të ndalojmë përdorimin e telefonave në tualet?

Shumë prej nesh janë të varur nga telefonat inteligjentë, sipas një sondazhi fundit , dhe mund të mos jetë aq i padëmshëm sa tingëllon.  Nëse jeni dikush që thjesht nuk mund të shkojë në tualet pa telefon, duhet të dini se  ka disa rreziqe që duhet të merrni parasysh.  Jo vetëm që mund të jetë i dëmshëm për shëndetin […]

Continue Reading

Meta vlerëson reagimin e Varhelyit: Shpresoj të dëgjohen me mençuri

Presidenti Ilir Meta ka vlerësuar reagimin e Komisionerit për Zgjerim Oliver Varhelyi, i cili i tha Ramës se do të ishte e matur që të priste opinionin e Venecias para rivotimit në Kuvend. Meta tha se shpreson që të kenë durim për këshillat e sinqerta dhe premton se pas zgjedhjeve të 25 prillit, kushtet për […]

Continue Reading

Rama nuk pyet as per Venecian: Parlamenti nuk pret asnjë sekondë

Kryeministri Rama, i prerë, ka thënë se mazhoranca dhe vendi nuk do të humbin asnjë sekondë kohë sepse zgjedhjet e 25 prillit janë në prag dhe ata nuk do të futen në spiralen e “ekstremistit” Ilir Meta. “Unë e kam sqaruar dhe komisionerin në bisedën që kemi pasur. Parlamenti nuk do presë asnjë sekondë se […]

Continue Reading

Basha: Tom Doshi është kryemafia e ilaçeve në Shqipëri

 Lulzim Basha ka lëshuar akuza të rënda sot ndaj deputetit të Edi Ramës, Tom Doshi. Ai deklaroi se Doshi është kryemafia e ilaçeve në Shqipëri. Sipas Bashës, e gjithë politika shëndetësorë rrotullohet ndaj Doshit. Z. Basha, kur folët situatën e COVID ju iu referuan Mafies së ilaçeve, që sipas jush, ka uzurpuar tregun e shitjes […]

Continue Reading

Nënkryetari i ‘Agimit të Artë’ në arrati, policia greke: Mund të jetë arratisur në Shqipëri

Policia greke ka kërkuar ndihmën e Interpolit për hetimin e të arratisurit Christos Papa. Kërkesa vjen pasi policia greke dyshon se Christos Pappas mund të jetë arratisur drejt Shqipërisë. Mediat e greke bëjnë me dije se avokati i tij këmbëngul se ai nuk është arratisur dhe se herën e fundit që ka kontaktuar ka qenë […]

Continue Reading

Shtyhet gjyqi për protestën e Astirit, Balliu: S’na mbyllin dot gojën, shpejt do publikojmë

Është shtyrë sërish gjyqi për banorët e Astirit, të cilët protestuan kundër shembjes së banesave të tyre, në kuadër të ndërtimit të Unazës së Madhe. Ky fakt u bë i ditur nga ish-deputeti i Partisë Demokratike, Klevis Balliu, i cili lëshoi një lumë me akuza në drejtim të kryeministrit Edi Rama dhe qeverisë së tij. […]

Continue Reading

Skandal/ Procesi për BKH-në përfundon në gjykatë

Procesi për përzgjedhjen e kandidatëve për Byronë Kombëtare të Hetimeve është dërguar në Gjykatën Administrative, për shkak se një prej personave që është skualifikuar, ka hedhur akuza për garë të pandershme. Kandidati që nuk është përzgjedhur, kërkon që procesi të shpallet i pavlefshëm Burimet theksojnë se edhe të tjerë kandidatë deklarojnë se janë skualifikuar në […]

Continue Reading

Pasuria e Evis Kushit/ Apartamente, truall e miliona nga emigracioni, Ministrja “ngel në Veting”

Nga Boldnews.al Në një fjalim të mbajtur në Parlament në Prill 2019, deputetja e Partisë Socialiste, Evis Kushi, aktualisht Ministre e Arsimit, citoi nënsekretarin Amerikan të Shtetit, Matheë Palmer, i cili e cilësoi reformën në drejtësi dhe vetingun si një “element shumë të rëndësishëm për të rritur besimin e qytetarëve tek institucionet…”. Natyrisht, për Kushin […]

Continue Reading

Futbollisti armen i shkruan letër Putin,Trump dhe Macron: Ndaloni këtë luftë!

Henrikh Mkhitarian harron futbollin për pak kohë dhe kthehet të flasë për përplasjet midis Arminsë dhe Azerbjaxhanit. Futbollisti që aktivizohet me Romën, ka botuar në rrjetet sociale letrën e hapur drejtuar krerëve të SHBA-së,Francës dhe Rusisë: Donald Trump,Vladimir Putin dhe Emmanuel Macron. “Unë jam një sportist profesionist që përfaqësoj me krenari Armeninë në të gjithë […]

Continue Reading

Dibra dhe Elbasani, qarqet me varfëra në vend

Familjet në qarkun e Dibrës dhe të Elbasanit kishin konsumin më të ulët në vend e për rrjedhojë shpenzimet më të ulëta nga buxhetet e tyre mujore vitin e kaluar, duke ruajtur të njëjtën renditje në raport me vitin 2018. Në të kundërt qarku i Tiranës dhe i Korçës  kishin shpenzimet më të larta. Korça […]

Continue Reading

Basha në Laç, takim me qytetarët: Është kriminale që ju vuani për bukën e gojës

Kryetari i PD-së, Lulzim Basha, ka shkuar sot në qytetin e Kurbinit dhe ka nisur atje takimet me biznesmenë dhe qytetarë për t’u prezantuar atyre, Planin e Rimëkëmbjes së propozuar nga PD-ja për të ndihmuar qytetarët këto 6 muaj të përballojnë pasojat e krizës.  “Sot ne kemi vetëm fjalën, ngremë zërin, kurse nesër të jeni […]

Continue Reading

Tragjeditë natyrore/ Olta Xhaçka: Emergjencat civile të trajnuara për të reaguar

 Ministrja e Mbrojtjes Olta Xhaçka, në një postim në rrjetin social Facebook ka deklaruar se Emergjencat Civile janë të gatshme për çdo rast të tragjedive natyrore. Xhaçka gjithashtu u shpreh se në këto 3 vite të pozicionit të saj, në krye të Ministrisë së  Mbrojtjes ka reformuar të gjithë Emergjencat Civile duke i modernizuar dhe […]

Continue Reading

Holanda fundos Shqipërinë : Nuk ka negociata për të, ndahet Shkupi nga Tirana

Vetëm 5 ditë përpara takimit të ministrave të Jashtëm të BE, të cilët do të mblidhen me 13 tetor në Luksembur, ministri i Jashtëm holandez Stef Blok deklaroi përpara deputetëve në Hagë, se do të kërkojë zyrtarisht ndarjen e Shkupit nga Tirana për hapjen e negociatave dhe konferencën ndërqeveritare. Sipas tij, vetëm Maqedonia e Veriut […]

Continue Reading

Banorët e Unazës së re i kërkojnë Bashës kandidimin e Klevis Balliut aty ku ai luftoi për të drejtat e tyre.

Pas berjes publike te rezultateve te votimit ne Pogradec, ku rezultoi se ish deputeti Klevis Balliu nuk kaloi ne fazen tjeter, kane reaguar edhe banoret e Unazes se Re ne Tirane, ku Balliu per me shume se dy vjet iu bashkua kauzes se tyre duke provuar mbi shpine dhunen policore dhe gjyqesore te rilindjes. Ata […]

Continue Reading

Opozita do ta shkërmoqë! Edi Rama është frikacak

Nga Bujar Nishani  Akti i dhunshëm i ndryshimeve kushtetuese dhe ligjit ekektoral, në mënyrë të njëanëshme e në shërbimin politik të pakicës qeverisëse përbën rastin unik dhe ekstremist në politikën post-diktaturë në Shqipëri. Për të mbuluar e justifikuar këtë akt dhune të paprecedentë është sponsorizuar e vijon të adresohet pa asnjë moral një propagandë banale e […]

Continue Reading

3 teste për COVID-19 në laboratorë privatë dhe ka marrë përgjigje të ndryshme

I tillë është edhe një rast i një vajze nga Prishtina, ku brenda 24 orësh ka kryer 3 teste për COVID-19 në laboratorë privatë dhe ka marrë përgjigje të ndryshme. B.I e dërgoi vajzën e tij për të kryer testin PCR për koronavirus në një laborator privat dhe mori përgjigje se e bija ishte e […]

Continue Reading

Shaqiri bëhet futbollisti i tretë te Liverpool që infektohet me koronavirus

Mesfushori i Liverpoolit, Xherdan Shaqiri, ka rezultuar pozitiv me koronavirus. Konfirmini vjen nga Federata Zvicerane e Futbollit (SFV).. 28-vjeçari ishte grumbulluar me përfaqësuesen helvete për ndeshjet e Ligës së Kombevee e tani duhet të qëndrojë në izolim. Futbollisti nga Gjilani bëhet futbollisti i tretë i Liverpoolit i infektuar me COVID-19, pas Thiago Alcantaras dhe Sadio Manesë. […]

Continue Reading