Specat djegës mbrojnë nga kanceri dhe rrisin jetëgjatësinë

Të jetuarit më gjatë nuk do të thotë të bësh një jetë duke i mohuar vetes kënaqësitë. Në fakt, duke qenë i zgjuar me zgjedhjet tuaja, një jetë e gjatë dhe e shëndetshme mund të jetë e juaja. Sipas studimeve, shtimi erëzave të caktuara mund të zgjidhë të gjitha shqetësimet tuaja shëndetësore dhe t’ju ndihmojë […]

Continue Reading

Messi: Kam bërë gabime, por doja të mirën e Barcelonës

Pas një vere të turbullt dhe një raporti të nderë me klubin, që për pak solli ndarjen e bujshme të Lionel Messi me Barcelonën, “Pleshti” ka ndryshuar qëndrim. Me tone dhe fjalë të ndryshme nga intervista e fundit e tij, ku sulmoi drejtuesit “katalunjas”, sulmuesi argjentinas është tërhequr duke bërë edhe një “mea culpa”. Në […]

Continue Reading

Spiropali poston foto për të treguar se si e ha mëngjesin

Elisa Spiropali ka postuar mëngjesin e sotmë në rrjetet sociale një foto ku tregon se po ha mëngjesin, por fotoja e përdorur ka qenë e marë nga interneti. Ndjekësit e saj e kanë vënë re këtë dhe kanë filluar me komentet dhe ironitë, duke I thënë ministers që ti marrë fotot por pa shkrime sipër […]

Continue Reading

Skandal: Operacion në Gjendjen Civile për të penguar votuesit, po shpërndahen në qytete të ndryshme

Partia Demokratike ka denoncuar sot një operacion masiv manipulimi të zgjedhjeve nga qeveria, i cili ka nisur në Gjendjet Civile duke transferuar pa asnjë arsye, deri edhe familjarë të të njëjtit trung, në njesitë tjera administrative apo edhe qytete. Enkelejd Alibeaj nga selia e PD-së deklaroi se ”afrimi i datës së zgjedhjeve ka shtuar përpjekjet […]

Continue Reading

Meta: Mos harroni të protestoni për të drejtat tuaja (VIDEO)

Presidenti Ilir Meta vjen me një mesazh drejtuar qytetarëve shqiptarë, ndërsa fton ata që të protestojnë për të drejtat e tyre, duke cituar regjisorin Edmond Budina. Duke marrë shkas nga premiera e monodramës satirike “Profeti i Kokoshkave”, e luajtur Edmond Budina mbrëmë në Presidencë, kreu i shtetit thekson se të protestosh me art ka qenë […]

Continue Reading

“Pse i vodhët paratë që ju dha bota?”, Rama i përgjigjet opozitës

Ka startuar sot programi i financimit të Bashkimit Europian si donatori kryesor i Konferencës së Solidaritetit në Bruksel, për restaurimin dhe rijetëzimin e monumenteve të kulturës të dëmtuara nga tërmeti i nëntorit të vitit të kaluar. Teksa merrte fjalën në këtë takim, ku i pranishëm është dhe ambasadori i BE-së, Luiggi Soreca, kryeministri Edi Rama […]

Continue Reading

SPAK nis hetimin për shembjen e Teatrit

Prokuroria e Posaçme Kundër Korrupsionit dhe Krimit të Organizuar (SPAK) ka marrë në duar, dosjen e shembjes së Teatrit Kombëtar. SPAK, si fillim ka bashkuar në një, gjashtë paditë që janë ngritur nga Aleanca për Mbrojtjen e Teatrit kundër krerëve të qeverisë dhe pushtetit lokal dhe instituciove të tjera shetërore të përfshira, në vendimin për […]

Continue Reading

Meta: Shkatërrimi i Teatrit, i vlerave arkeologjike në Durrës, akte barbarie të pushtetit (VIDEO)

Nga Ilir Meta. Akti taleban i shembjes së Teatrit Kombëtar, shkatërrimi i shumë vlerave unikale arkeologjike në Durrës dhe dëmtimi i disa monumenteve në mbarë vendin janë dëshmitë ulëritëse më të freskëta se si arroganca, korrupsioni dhe papërgjegjshmëria e një pushteti mund të sjellë dëme të pariparueshme për trashëgiminë tonë kombëtare e kulturore, pjesë e […]

Continue Reading

Ngjela: Nuk ma merrte mendja që opozita të ishte kaq lart.

Spartak Ngjela ka pranuar se ka mbetur i befasuar nga zhvillimet më të fundit në kampin opozitar, teksa votohet për kandidatët për deputetë me zgjedhje nga anëtarësia, si dhe pas propozimit për hapjen 100% të listave. I ftuar sot në emisionin “Open”, të gazetares Eni Vasili, Ngjela ka deklaruar se janë dy risi, që ai […]

Continue Reading

Yuri Kim mesazh të fortë politikës shqiptare: Ata që nënshkruan 5 qershorin, të mos devijojnë

Ambasadorja amerikane në Tiranë, Yuri Kim, kërkon nga palët politikë të përfshira në nënshkrimin e marrëveshjes së “5 qershorit” që t’i qendrojnë dhe të mos devijojnë. Sipas Kim, përveçse një çështje politike, kjo është një çështje nderi. Kim thotë i kujton klasës politike se firma e saj nuk ndodhet mbi atë marrëveshje, por megjithatë është […]

Continue Reading

Infektohet me COVID shefja e Epidemiologjisë së ISHP, Silva BINO

Mësohet se Bino është shtruar në spitalin Infektiv në Tiranë prej ditës së premte. Shefja e Epidemiologjisë prej disa ditësh është me temperaturë teksa kolegët po përpiqen ta mbajnë gjendjen e saj shëndetësore të stabilizuar.  COVID 19 e ka treguar se nuk pyet as për moshën dhe as për statusin e personit që prek. Urojmë […]

Continue Reading

Rama del gjithe nerva nga mbledhja: S’jam i kënaqur as me veten time, lere më me drejtuesit politikë

Ka përfunduar mbledhja e kryeministrit Edi Rama në selinë e PS me drejtuesit e qarqeve. I pyetur nga mediat nëse është i kënaqur me punën e drejtuesve, Rama tha se nuk është i kënaqur as me veten e vet e jo më me ata. “Është koha për të intensifikuar komunikimin me njerëzit dhe punën që […]

Continue Reading

Elisa Spiropali kërcënon në telefon ish-kryetarin e Partisë Socialiste…

Një status i kthyer viral i Edip Shirokës, ish-kryetarit të Partisë Socialiste, kur Elisa Spiropali, sot ministre në kabinetin Rama, ishte aktiviste, ka sjellë një akuzë për kërcënim nga Shiroka për ministren. Në një status në Facebook, Shiroka, kujtoi kohën kur Spiropali ishte një aktiviste e partisë dhe sipas tij, ka qenë e paveshur, e […]

Continue Reading

Pukë/ Tatimet “mësyjnë” drejt biznesit, reagon kryeopozitari Ringaj: Zullumqarët e këtij shteti të falimentuar, nuk njohin asnjë limit!

Biznesi i vogël pukjan është në ditët e tij më të vështira, ku përveç pasojave të pandemisë së Covid-19, ditët e fundit i duhet të përballet dhe me mësymjen e lukunisë së tatimorëve, që pa marrë parasysh asnjë rrethanë objektive të situatës, shfaqen me kontrolle të befta duke ushtruar dhunshëm “kompetencat” e tyre, thua se […]

Continue Reading

‘Muaji i 8 pa punuar’, Elton Deda: Ne këngëtarët po shkojmë në faliment

Këngëtari Elton Deda thotë se tashmë pas 8 muajsh që nga mbyllja e bareve dhe klubeve për shkak të pandemisë së Covid-19, artistët janë në prag falimenti. Deda shkruan se këngëtarët nuk punojnë dot jo se janë të paaftë por sepse nuk lejohen nga shteti, ndaj ata kërkojnë kompensim nga shteti. “Tashme, ne muzikantet ne […]

Continue Reading

Meta rihap për herë të tretë garën për vendin e lirë në Gjykatën Kushtetuese

Presidenti Ilir Meta ka vendosur të hapë garën për një vend të lirë në Gjykatën Kushtetuese. Një ditë më parë ishte Kuvendi që hapi garën e paracaktuar për Arta Vorpsin si anëtare të Gjykatës Kushtetuese, ndërsa sot është radha e presidentit. Presidenti ka hapur garën për vendin e lënë të lirë nga Besnik Imeraj. Dekreti […]

Continue Reading

Veliaj krahason Tiranën me “Las Vegasin”: Kazinotë do të sjellin turistë

Rikthimi i kazinove pas dy vitesh është komentuar edhe nga kryebashkiaku i Tiranës, Erion Veliaj. Në një intervistë për “ABCNews”, Veliaj u shpreh se rikthimi i tyre mund të përdorej për ta bërë kryeqytetin atraksion turistik. Në fjalën e tij, Veliaj hoqi një paralele me Las Vegasin, duke u shprehur se arsyeja pse është kthyer […]

Continue Reading

Po ikin të rinjtë: Rreth 24 mijë persona nën 34 vjeç kanë aplikuar për azil 20 muajt e fundit

Nga janari i vitit 2019 deri në gusht të 2020-s kanë aplikuar për azil në një nga shtetet e Bashkimit Europian dhe të tjera rreth 30.5 mijë shqiptarë, sipas të dhënave të publikuara nga Eurostat dhe të përpunuara nga Monitor. Pjesa më e madhe e atyre që po ikin janë të rinj. Të dhënat e […]

Continue Reading

Të përndjekurit politikë janë zeri i Atdheut dhe demokracisë

Azgan Haklaj Ata nuk janë minoritet as pakicë, janë gardianë të lirisë Janë kolona vertebrale e nacionalizmit shqiptar S’mund të ketë liri, demokraci, shtet të së drejtës, as integrim europian pa protagonizmin e të përndjekurve politikë Unioni Kombëtar i të përndjekurve politikë të Shqipërisë, organizata me e madhe shqiptare e njëherësh zedhënëse e qindramijëra shqiptarëve […]

Continue Reading