Me grusht tavolinës/ Rama: Këtë e vendosim ne! Listat do hapen më 30 korrik

Aktualitet Politike

“Këtë e vendosim ne se pastaj do ishte fundi. Këtë e vendosim ne dhe nuk kemi asnjë problem ta vendosim dhe t’jua themi-deklaroi Rama para pak minutash ne seancen pleare te sotme.

Ky kuvend do hapë listat më 30 korrik. Kjo është edhe marrëveshja me opozitën që na ka rrokanisur kokën që ditën e parë me daullen lista të hapura, lista të hapura, qëkur ikën ata. Është në nderin tonë, jo në dobësinë tonë, që ne këtë daulle filluam ta dëgjojmë.

Sot themi po. Jo se thotë, Murrizi, Hajdari e gjithë ju të tjerët por sepse e duan shumica dërrmuese e shqiptarëve”, u shpreh Rama i vendosur.

PS-ja nuk detyrohet nga askush, veç njerëzve që përfaqëson. Dëgjova që këshillin politik e paska krijuar një aleancë globale SHBA-BE-OSBE, nuk është e vërtetë. E ka krijuar vullneti ynë, i PS-së, që është shumicë.

PD-ja që kërkon të qeverisë ende nuk di të flasë shqip. Kjo ka qenë një gjë që i kam kërkuar Bashën në 2017, jo më anglisht, është turp i botës, nuk na respektojnë miqtë dhe partnerët nëse u japim bujarisht detyra që janë tonat.

Ne nuk jemi shërbëtorë të askujt, jemi të ndërgjegjshëm se nuk jemi as SHBA, BE, as superfuqi bërthamore, por një vend i vogël, falë edhe miqve dhe partnerëve tanë. Por vjen puna do të hapim apo jo listat, këtë e vendosim ne, se pastaj do të ishte fundi.

Këtë e vendosim ne. Dhe nuk kemi asnjë problem që ta diskutojmë dhe t’ua themi, sikur ua kemi thënë dhe besoj do të vazhdojmë ta themi kur të jetë e nevojshme, por nuk besoj se do të jetë e nevojshme për një kohë të gjatë.

Ky kuvend do të hapë listat në 30 korrik, kjo është marrëveshja’, deklaroi Rama.

Por pavarësisht nga kjo retorikë ai ‘harroi’ se ndryshimet në Kodin Zgjedhor nëpërmjet një konsensusi mbarë-politik, janë një kusht i Bashkimit Europian për ecjen përpara në hapjen e negociatave dhe jo një vullnet i PS, siç u shpreh ai.