SPRINT NEWS ALBANIA

Bota

Gjykata në SHBA bllokon fondet për OJQ-të e mbështetura nga Fondacioni Soros

Gjykata Supreme e SHBA-ve u ka mohuar fondet federale organizatave ndërkombëtare të miliarderit George Soros, që luftojnë SIDA-n, duke vendosur që për të përfituar paratë federale, grupet duhet të kundërshtojnë në mënyrë të qartë prostitucionin.

Pesë gjyqtarët e mbështetur nga konservatorët hodhën poshtë tre nga kolegët e tyre liberalë të hënën, me Brett Kavanaugh që dha verdiktin e mazhorancës.

Aleanca për Shoqërinë e Hapur Ndërkombëtare, një degë me bazë në SHBA e Fondacionit Soros, shpresoi të marrë fonde federale të destinuara për luftën kundër HIV / AIDS në organizatat e saj të huaja simotra.

Sidoqoftë, këto organizata nuk pranuan të zbatojnë një kërkesë të Kongresit të vitit 2003 që ato të miratojnë ‘një politikë që kundërshton në mënyrë të qartë prostitucionin dhe trafikimin e seksit’, të cilën Kongresi në atë kohë e përshkroi si ‘shkaqe shtesë të epidemisë HIV / AIDS’.

Në vitin 2013, Gjykata Supreme vendosi që kjo kërkesë politike shkelte të drejtat e Amendamentit të Parë të grupeve të financuara nga Soros.

Sidoqoftë, gjykata të hënën vendosi që anëtarëve të huaj të grupeve nuk u jepet e njëjta mbrojtje sipas Kushtetutës.

Presidenti i Fondacioneve të Shoqërisë së Hapur, Patrick Gaspard, e përshkroi vendimin kundër prostitucionit si pjesë e ‘përpjekjes së qeverisë amerikane për të imponuar axhendën e tij të dëmshme ideologjike’, duke shtuar se ‘komprometon luftën kundër HIV-it duke penguar dhe stigmatizuar përpjekjet për të ofruar shërbime shëndetësore’.

Total 0 Votes
0

Tell us how can we improve this post?

+ = Verify Human or Spambot ?