Njihuni me emrat e 330 xhelatëve të diktaturës komuniste…

Studiuesi Agron Tufa, i cili ka mbajtur dhe postin e drejtorit të Institutit për Krimet e Komunizmit, ka shpërndarë sot një listë me 330 emra të cilët i quan xhelatë të diktaturës komuniste. Sipas tij, kjo është një listë e shkurtër e hartuar në bazë të dëshmive të viktimave të këtyre xhelatëve. Po ashtu Tufa […]

Continue Reading

Basha në Shëngjin: Gjysmë-paketat s’dhanë efekt gjatë pandemisë

Kreu i PD, Lulzim Basha ka filluar javën nga Shëngjini ku është takuar me operatorët turistikë të cilët janë përballur dhe po përballen me krizën nga pandemia. Një nga ta, Dritani thotë se turizmi në Shëngjin është në pasiguri totale pasi kufijtë janë mbyllur kurse Shqipëria ka fituar imazhin më keq se Italia sa i […]

Continue Reading

Irani u rrëmben çiftelinë shqiptarëve në Unesko

Azgan Haklaj Hienat pansllave e neootomane vazhdojnë sulmin kundër simboleve kombëtare dhe grabitjen e trashëgimisë shpirtërore me synim shterrimin e identitetit kulturor të Kombit Shqiptar. Serbët rrëmbyen lahutën, Irani po grabit çiftelinë, grekët po vjedhin llautën, malazezët synojnë përvetësimin e xhubletësSllavët po përpiqen të marrin Eposin e Kreshnikëve. Çfarë na mbetet neve?!Çitianet e dajës, Sulltan […]

Continue Reading

Meta : Pandemia po rrezikon seriozisht njerëzit, urgjent të merren masa

Presidenti Ilir Meta ka reaguar i shqetësuar në lidhje me rritjen e rasteve të infektimeve dhe vdekjeve prej Covid, krahasuar me kohën e fillimit të pandemisë dhe të karantinës. “Ritmet shqetësuese të shtimit të rasteve të qytetarëve të prekur nga COVID-19, veçanërisht të numrit të viktimave, krahasuar me periudhën e fillimit të pandemisë dhe të […]

Continue Reading

Izolohet Shqiperia/ BE hap kufijtë më 1 korrik për 14 vende, Shqipëria nuk përfshihet në listë

Brukseli ka rënë dakord mbrëmjen e të premtes të hapë kufirin me 1 korrik për 14 vende, në Ballkan vetëm për Serbinë dhe Malin e Zi, ndërsa Shqipëria nuk është përfshirë në listë. Prestigjiozja franceze Le Monde ka zbardhur propozimin ku vihet re se vendi ynë është lënë jashtë, pasi në listë bëjnë pjesë vende të cilat […]

Continue Reading

Rama i sulet Lelit/ “Me nxive faqen në Vlorë, sondazhet më nxjerrin me 30%

Edi Rama nuk është përmbajtur në takimin e djeshëm me kryebashkiakun e Vlorës, Dritan Leli. Kryeministri ka hedhur edhe tavolinën në nerva e sipër, në takimin urgjent të thirrur në Vlorë ku qe i pranishëm Leli dhe drejtorë të institucioneve lokale. Burime të Lapsit bëjnë me dije se Rama kishte mbledhur gjithë drejtorët e PS në […]

Continue Reading

Shtëpia e Bardhë shpall Peticion “për të Deklaruar George Soros Terrorist ” dhe për t’i konfiskuar atij pasuritë

Shtëpia e Bardhë shpalli një Peticion kundër miliarderit liberal, majtist radikal, George Soros dhe menjëherë Peticioni kaloi në më shumë se 215 mijë firma. Peticioni bëhet për të shpallur leftistin ekstrem George Soros si “terrorist” dhe për t’i konfiskuar atij pasuritë (asetet). Peticioni “Ne Njerëzit”, u publikua në faqen zyrtare (website) të Shtëpisë së Bardhë dhe kërkon që asetet e […]

Continue Reading

Opozita drejt një fitoreje historike dhe dërrmuese ndaj Rilindjes

Partia Demokratike ka nisur dje procesin e përzgjedhjes së kandidatëve për deputetë dhe kryetarë bashkie në zgjedhjet e ardhshme. Kryesia e partisë më të madhe në opozitë ka miratuar dokumentin me afatet kohore dhe kriteret e seleksionimit të gjithë emrave që do të kandidojnë në siglën e selisë blu. Sipas parashikimeve, brenda muajit shtator 2020, […]

Continue Reading

76 vjet më parë, masakra ndaj popullsisë Çame

Sot përkujtohet 76-vjetori i masakrave ndaj popullsisë Çame. Trojet shqiptare të Çamërisë u zaptuan nga Greqia gjatë Luftërave Ballkanike dhe u aneksuan nga Konferenca e Ambasadorëve me vendimin e 11 gushtit të vitit 1913. Vija përfundimtare e kufirit u vendos në Traktatin e Firences, më 17 dhjetor 1913. Traktati i Lozanës i vitit 1923 iu dha shkas qarqeve drejtuese […]

Continue Reading

Gjuzi: Rama më ka kërcënuar nga telefoni se do të më tërheqë zvarrë!

Deputeti Kujtim Gjuzi është përjashtuar me 10 ditë nga komisionet dhe seancat plenare, pasi i ndërpreu fjalën kryeministrit Rama në parlament. Mbi vendimin në fjalë, reagoi vetë Gjuzi, i cili në një lidhje direkte për emisionin ‘Shqipëria Live’ deklaroi se nuk i ka sjellë asnjë problem kryeministrit, përkundrazi sipas tij, ai i ka sjellë atij. […]

Continue Reading

Fondacioni i konservatorëve britanikë/ Procesi i nisur nga PD jetik për demokracinë

Fondacioni Westminister i Partisë Konservatore në pushtet në Britaninë e Madhe, përshëndeti nisjen nga PD të procesit të përzgjedhjes së kandidatëve nga anëtarësia. Fondacioni i Partisë Konservatore veçoi rëndësinë e krijimit të Komisionit për Përzgjedhjen e Kandidatëve brenda Partisë Demokratike. Në postimin e tyre në Instagram, Fondacioni shpreh krenarinë që ndihmoi PD në nisjen e […]

Continue Reading

Tahiri: Më vjen ndot për detyrat që kam mbajtur, nuk jam si vemjet e tjera

Ish-ministri i Brendshëm Saimir Tahiri pritet të përballet edhe një herë me gjyqësorin në shkallë të parë pasi gjykata e Apelit të Tiranës vendosi të premten rikthim të çështjes së tij. Çështja Tahiri u shqyrtua në apel nga gjyqtarët Albana Boksi, Nertina Kosova dhe Dhimitër Lara. Tahiri gjykohet bashkë me ish-drejtorin e Policisë së Vlorës […]

Continue Reading

Befason Gjykata/ Nuk përfundon beteja per Tahirin, fillon nga fillimi…

Pas një procesi maratonë, Gjykata e Apelit ka vendosur këtë të premte të prishë vendimin e Shkallës së Parë dhe të rikthejë gjykimin nga e para në Gjykatën e Posaçme për ish-ministrin Tahiri. Gjykata e Apelit ka zhbërë vendimin e Gjykatës së Shkallës së Parë duke e kthyer çështjen në gjykatën e Posaçme. Tahiri ishte […]

Continue Reading

A ka një marrëveshje Meta-Rama për Eurobondin dhe KLSH? Meta: Nuk kam ndërmend të merrem…

Presidenti Meta në komunikimin e përjavshëm me gazetarët është pyetur nëse ekziston një marrëveshje me kryeministrin Rama, që sjell miratimin e Eurobondit nga Presidneti dhe miratimin e Arben Shehut si kryetar i KLSH nga Kuvendi. Meta e ka mohuar ekzistencën e një marrëveshje të tillë, duke thënë që çdo ligj që nuk është në përputhje […]

Continue Reading

Azgan Haklaj/ Eposi i Kreshnikëve dhe lahuta jonë shqiptare.

Institucioni i kuvendit me Zotin Jam rrit’ bashkë me perendi, s’desha luftë, dua liri Plisi, lahuta, xhamadani, xhubleta identiteti kulturor i alpeve. Mirënjohje Shkëlqesisë së Tij Presidentit të Republikës së Shqipërisë z Ilir Meta për vlerësimin e atit të folklorit Ramadan Sokoli me Titullin “Nderi i Kombit” Unioni Artistik i Kombit Shqiptar( Kalorës i Urdhrit […]

Continue Reading

Nga Skerdjan Dhuli/ Koha për të gjithë

E enjtja që lamë pas në PD nxorri partinë në bazë për t’ua rikthyer atë demokratëve në një proçes demokratik për përzgjedhjen e kandidatëve për deputet.Momenti erdhi për të gjithë. Rikthimi tek demokratët do të tregojë sa vlen lëkura politike, etike, morale, historike etj, e secilit prej nesh si dhe tregon vlerën e jashtëzakonshme të […]

Continue Reading

Rama për akuzat ndaj Thaçit dhe Veselit: Fletërrufe që hedh baltë mbi gjithë shqiptarinë

Kryeministri Edi Rama, gjatë fjalës së tij në foltoren e Kuvendit, ka folur në lidhje me njoftimin e djeshëm për aktakuzën ndaj Presidentit të Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi, dhe ish-Kryeparlamentarit të Kosovës, Kadri Veseli. Kryeministri Edi Rama e cilësoi aktakuzën e shpërndarë sipas tij me shpejtësi në media, si një fletërrufe, që përbalt mbarë […]

Continue Reading

Tashmë lejohet të kandidojnë për deputetë edhe krerët e degëve të PD

Sipas asaj që bën të ditur në mënyrë zyrtare selia blu, procesi do të kalojë në disa faza të rëndësishme dhe do të përmbyllet brenda muajit shtator 2020. Nëse një kryetar lokal i PD-së kërkon që të kandidojë për deputet, atëherë ai duhet të njoftojë Sekretarin e Përgjithshëm brenda 5 ditësh nga dita e sotme […]

Continue Reading

Meta në Skrapar, dolli për këngëtarin e shquar dhe…

Presidenti i Republikës Ilir Meta ka qenë gjatë ditës së  sotme në zonën e Skraparit. Për viziten e tij në këtë zonë ai ka postuar në facebook edhe disa shenime të shkurtëra. Sot tek “Verori” në Çorovodë, një shëndet për përjetësinë e këngëtarit legjendar të maleve tona, Demir Zyko-shkruan Presidenti. “Shumë i lumtur të takohem dhe […]

Continue Reading

Vendimi i rëndësishëm në PD, hapet procesi i përzgjedhjes se kandidatëve për deputet

Partia Demokratike fillon nga sot përzgjedhjen e kandidateve për deputet  duke shënuar kështu de facto edhe nisjen e fushatës elektorale. Kryesia e Partisë Demokratike miratoi mënyrën e përzgjedhjes se kandidateve për deputet, ku rolin kryesor e ka anëtarësia. Për herë të parë do të ngrihet një komision i vlerësimit të kandidaturave. Rregullat dhe parimet mbi […]

Continue Reading