SPRINT NEWS ALBANIA

Aktualitet

Basha takon fermerët:Ramavirusi ka prekur rëndë bujqësinë

Lulzim Basha ka shkuar tek fermerët e Divjakës dhe Karbunarës, për të dëgjuar dhe parë nga afër problemet e tyre në këtë periudhë të krizës ekonomike me të cilën ata po përballen.

Basha krijoi bindjen, siç u shpreh në një mesazh në Fb, se “Ramavirusi ka prekur rëndë çdo qelizë të ekonomisë, përfshirë dhe bujqësinë dhe agrobiznesin.” Në shënimin e tij me shumë fotografi nga takimet, Basha shprehet:

“Me banorët dhe fermerët e Divjakës dhe Karbunarës ndamë shqetësimin për situatën e rënduar në sektorin e bujqësisë. Ramavirusi ka prekur rëndë çdo qelizë të ekonomisë, përfshirë dhe bujqësinë dhe agrobiznesin. Asnjë ndihmë konkrete nuk është dhënë deri më sot për këtë sektor që si e gjithë ekonomia po vuan pasojat e pandemisë ekonomike të qeverisë Rama.

Fermerët janë të shqetësuar për koston e shtuar të prodhimit dhe konkurencën e pandershme nga produktet e importit të cilat vijnë të subvencionuara nga vendet e origjinës. Produktet e tyre edhe pse shumë cilësore kalben ose groposen bashkë me investimin dhe djersën e tyre.

Ekonomia shqiptare është në krizë të thellë, papunësia po rritet çdo ditë, konsumi është në kolaps dhe njerëzit kanë çdo ditë e më pak mundësi për të blerë. Bujqësia shqiptare dhe fermerët përballen me falimentim ekonomik, sepse edhe para pandemisë nuk kishin asnjë mbështetje. Sot ata kanë nevojë për përkrahje financiare dhe masa konkrete e jo fjalë boshe në facebook.

Pandemia ekonomike e shkaktuar nga Ramavirusi po godet dhe rrënon fermerët e lënë krejtësisht pa mbështetje.”

Total 0 Votes
0

Tell us how can we improve this post?

+ = Verify Human or Spambot ?