Virologu i njohur italian: Koronavirusi po shuhet

Virologu i njohur italian, Giulio Tarro deklaroi se personat asimptomatikë Covid-19 nuk i infektojnë të tjerët. Sipas mjekut të njohur ekziston një studim ku u mor një person i infektuar me asimptomatik dhe 455 njerëz që ai kishte takuar. Ai tha se rezultati final ishte se nuk pati asnjë të infektuar me COVID-19. “Ka dalë […]

Continue Reading

LSI: Teatri, preteksti i Ramës për të tensionuar situatën dhe bllokuar integrimin e vendit

Nënkryetarja e LSI-së, Kejdi Mehmetaj deklaroi se çështja e Teatrit Kombëtar shërben si pretekst për kryeministrin Edi Rama, për të tensionuar situatën dhe për të bllokuar sipas saj integrimin e vendit. Duke marrë shkas nga iniciativa e 20 deputetë të Parlamentit Europian ku i kërkuan Komisionit Europian të mbante një qëndrim për çështjen e teatrit, […]

Continue Reading

Nishani, ministres: Keqbërësit të kenë frikë, populli nuk ndalet më!

Bujar Nishani, Kryetari i Këshillit Kombëtar të PD, ka replikuar me qeverinë lidhur me takimet me popullin që po zhvillon kreu i PD, Lulzim Basha. Pak pasi ministrja e Shëndetësisë u shpreh “e tmerruar” nga takimet e Bashës me popullin, me pretekstin e epidemisë, Nishani i përcolli këtë mesazh Ogerta Manastirliut dhe shefit të saj […]

Continue Reading

Vasili i prerë: Asnjë lëshim Rilindjes për vjedhjen e zgjedhjeve!

Nënkryetari i LSI-së Petrit Vasili, përmes një mesazhi në “Facebook” flet për fund të reformës, ndërsa nuk zbatohen kërkesat e opozitës së bashkuar sa i takon administrimit të zgjedhjeve. “Ulja kritike e nivelit te garancive dhe synimi i kapjes e manipulimit te zgjedhjeve nga qeveria përmes propozimit te Partise Socialiste rrezon te gjithë procesin e […]

Continue Reading

Shtetet Arbërore deshmojnë kulturën shekullore shtetformuese

Azgan Haklaj Un’ jam Arber- 800 vjet shtet ! Nuk mbulohet Dielli me shoshë. Diellit të Gjergjit tonë s’mund t’ja ndalin dritën as nxehtësinë. Para 6-të vitesh Unioni Artistik i Kombit Shqiptar “Kalorës i Urdhrit të Skenderbeut” në bashkëpunim me Shoqatën Mbarkombëtare të Pajtimit Kombëtar, Institutin e Studimeve Albanologjile dhe Akademinë e Shkencave të Shqipërisë, […]

Continue Reading

Balla takon përfaqësuesit e biznesit në Elbasan

Kryetari i Grupit Parlamentar të Partisë Socialiste Taulant Balla i shoqëruar nga deputetët e Qarkut të Elbasan dhe Kryetari i Bashkisë, Gledian Llatja zhvilluan takime me përfaqësues të bizneseve të ndryshme në Elbasan për t’u njohur me përfitimin e paketave ndihmëse financiare gjatë kohës së pandemisë. Nga paketa e parë financiare e ndihmës, për bizneset […]

Continue Reading

‘Shpërthen’ Aliaj ndaj deklatarës së Ardi Veliu-t/ Turp shkërdhata!

Robert Aliaj është ndjerë i revoltuar nga sjellja e paprecedent e kreut të Policisë së Shtetit, Ardi Veliut, i cili mbrojti dhunën barbare të Policisë mbi një fëmijë duke dhunuar moralisht mamanë e fëmijës. Në një mesazh në FB, Aliaj bëri thirrje që Veliu të shkarkohet urgjentisht dhe drejtësia të veprojë mbi të. Ai shprehet, […]

Continue Reading

SHBA/ Mineneapolis në flakë, qëllohet me armë mbi protestuesit

Në qytetin e Mineapolis protestat janë të dhunshme. Protestuesit i kanë vënë flakën 3 komisariateve të policisë dhe shumë ndërtesave të tjera. Një djalë 19-vjeçar ka mbetur i vdekur pas disa të shtënave me armë në Detroit, Michigan gjatë protestave, kundër vrasjes së 46-vjeçarit më ngjyrë në Minesota. Sipas agjencisë së lajmeve Associated Press një […]

Continue Reading

Beniamin Bakalli/ “Zotnitë dhe Tirona”

Kjo foto na çon në 1937. Kurrë, në librat e historisë, të shkruar me frymën komuniste nga Paskalët, nuk na është treguar e vërteta. Por falë besnikërisë të shumë familjeve fisnike, këto foto mbëritën në kohët tona. Shumë u detyruan ti djegin, se ishin element provokativ, për sistemin totalitar komunist, e duke gjykuar për kohën, […]

Continue Reading

Arrestohet kryeministri boshnjak/ Bleu respiratorë me çmim më të lartë se tregu

Kryeministri i Bosnjë e Hercegovinës, Fadil Novaliç, është arrestuar këtë të enjten nga agjensia shtetërore e zbatimit të ligjit SIPA, së bashku me kreun e Mbrojtjes Civile dhe pronarin e një kompanie private. Ata përfunduan pas hekurave pas hetimit për blerjen e respiratorëve për përballimin e COVID-19 me çmime më të larta se tregu. “Raporti […]

Continue Reading

Manastirliu/ Kjo fundjavë do të jetë e lirë për qytetarët dhe bizneset hapur

Ministrja e Shëndetësisë Ogerta Manastirliu në një dalje publike ka shpjeguar se si do të bëhet hapja, ndërsa kryeministri Rama e ilustruar në fb e tij me pak fjalë videon live të ministres: “Ja sesi do hapemi nga 1 qershori dhe çfarë mbetet ende mbyllur në normalitetin e ri. Kjo fundjavë do të jetë e […]

Continue Reading

(VIDEO) Arrestohet gjatë transmetimit live, gazetari i CNN

Gazetari i CNN, Omar Jimenez, është arrestuar nga policia gjatë një transmetimi direkt nga vendi ku po zhvillohen protesta. Së bashku me kameramanin dhe producentin, gazetari u shoqërua në polici. Policët sekuestruan edhe kamerën e CNN, që vazhdoi të xhironte dhe të transmetonte “live” episodin e arrestimit. Policia ka thënë se trupa e CNN është […]

Continue Reading

Plas sherri në brug mes anëtarëve të bandës së Avdylajve dhe policisë.

Drejtori i përgjithshëm i burgjeve Agim Ismaili, ka urdhëruar izolim për anëtarët e bandës së Avdylajve dhe për një shtetas italian, pas sherrit me efektivët e burgut. Fill pas sherrit ata janë lënë në izolim në sektorin e posaçëm dhe vendimi do të shqyrtohet nga gjykata e Tiranës në orën 14.00. Ende nuk bëhet me […]

Continue Reading

Edhe Baton Haxhiu pro Bashës/ Po përdor një gjuhë jashtëzakonisht korrekte

Baton Haxhiu, komentoi në emisionin “Opinion” intervistën e kreut të PD, Lulzim Basha dhe deklaratën e këtij të fundit se nëse kolacioni opozitar fiton zgjedhjet, meta do të ketë një mandate të dytë presidencial. Duke velrësuar diskursin politik të Bashës, Haxhiu tha se sipas tij Basha nuk ishte krejt kundër një marrëveshjeje me PS, ndërsa […]

Continue Reading

Albin Kurti rikthehet në opozitë, përgatitet për revoltë dhe protesta

Ka përfunduar rrugëtimi i Albin Kurtit në krye të qeverisë së Kosovës dhe do të rikthehet aty ku ka qëndruar më shumë, në opozitë. Në fillim mocioni i mosbesimit të LDK dhe tani vendimi i Gjykatës Kushtetuese për t’i hapur rrugë qeverisë së re LDK- AAK- Nisma bëjnë që Kurti të dorëzojë çelësat e qeverisë. […]

Continue Reading

Rama paralajmëron bizneset: Afat deri më 5 qershor, do penalizoheni

Përmes një postimi në ‘Facebook’, ai tregon se janë kryer verifikimet dhe më shumë sesa 109 mijë e 664 punonjës janë shpërblyer deri tani me Paketën e Zgjeruar, të cilëve u takon mbështetja e Qeverisë Shqiptare prej 40.000 lekësh. Më tej, Rama ka vënë një ultimatum deri më 5 qershor për plotësimin online për Formularin […]

Continue Reading

Pergjigje shterruese per Paskal Milon

Nga Azgan Haklaj Gjergj Kastrioti -Moisiu Ynë. Simboli kombëtar dhe shtetëror. Konstruktor i Shtetit të Përqendruar Arbëror, me bazë nacionale që sot quhet shtet komb. Të gjithë studiuesit prestigjiozë të kohërave dëshmojnë se tribalët e Vjosava Kastriotit dhe Vrana Kontit janë ilirë. Ajo ishte mbesa e Lek Dukagjinit. Arbërorët e quanin Kryezot.Studiuesit e artit ushtarak […]

Continue Reading

Kush jane 3 ushqimet që ju bëjnë me keq se sa CIGARET

Dietat e pa balancuara vrasin më shumë njerëz në ditët e sotme sesa pirja e duhanit. Shkencëtarët zbuluan se mungesa e lëndëve ushqyese të rëndësishme mund të dëmtojë shëndetin tuaj. Sidoqoftë, disa produkte, të cilat ne i përfshijmë në dietën tonë për të ashtuquajturat cilësi të dobishme, mund të jenë gjithashtu shkatërruese për trupin tonë. […]

Continue Reading

Epidemiologu: Në Shqipëri po tentohet një infektim masiv i popullatës me qëllim

Ish-zv ministri i Arsimit Taulant Muka ka bërë deklarata të forta lidhur me shtimin e rasteve të reja të Covid në vendin tonë. Sipas epidemiologut Muka shifrat e fundit janë një shenjë alarmi, pasi po bëhet një hapje e pakoordinuar. Ndër të tjera i ftuar në televizionin A2 ai tha se Shqipëri po tentohet një […]

Continue Reading

Policia e Durrësit shkul çadrat dhe shezlongët nga plazhi

Policia ka shkulur me forcë, çadrat dhe shezlongët që ishin vendosur në breg të detit në Durrës dhe ka gobitur pronarët e tyre, për zaptim dhe thyerje të masave ndaj përhapjes së koronavirusit. Policia dhe bashkia e Durrësit së bashku kanë bërë edhe një paralajmërim, shoqëruar me kërcënim, se lejet për vendosjen e çadrave do të jepen vetëm nga Qeveria […]

Continue Reading