Muzike dhe alkol/ Gjobitet grupi i mjekëve dhe infermierëve shqiptarë që u dërguan në Itali

Grupi i mjekëve dhe infermierëve shqiptarë që u dërguan në Itali e kanë mbyllur misionin e tyre në mënyrën më të keqe. Gazeta Corriere della Sera shkruan se ata kanë festuar mbylljen e misionit me muzikë dhe birrë, por për këtë arsye janë gjobitur. Gjobat e marra shkonin deri në 500 euro, shkruan gazeta. Shqiptarët […]

Continue Reading

Kryeministri britanik Boris Johnson bëhet baba për herë të pestë

E fejuara e Johnson, Carrie Symonds, ka sjellë në jetë djalin e tyre ditën e sotme. ‘The guardian’ raporton se foshnja dhe e fejuara e kryeministrit janë mirë. Zëdhënësi i Kryeministrit Johnson tha: “Kryeministri dhe Znj. Symonds janë të entuziazmuar për të njoftuar lindjen e një djali të shëndetshëm në një spital në Londër herët […]

Continue Reading

Baton Haxhiu: Kosova duhet të falë krimet serbe, reagon ashpër Auron Tare…

Sipas një deklarate publike të bërë në një televizion në Kosovë, Baton Haxhiu tha se “Marrëveshja Kosovë – Serbi duhet të përfshijë faljen e krimeve të luftës”. Nga ana tjetër, në reagimin e tij, Tare thotë se i vjen turp ta dëgjojë një propozim të tillë nga një kosovar teksa kujton krimet e tmerrshme nga […]

Continue Reading

‘Je e vdekur’, kërcënohet me jetë deputetja

Deputetja e Partisë Demokratike të Kosovës, Eliza Hoxha, është kërcënuar me jetë ditën e djeshme. Një qytetar i Kosovës ka shkruar në profilin e tij në Facebook: “Eliza Hoxha je e vdekur”. Këtë postim të qytetarit deputetja kosovare e ka ndarë me të gjithë ndjekësit e saj, duke e cilësuar kërcënimin si pasqyrë të shoqërisë […]

Continue Reading

URDHËRI/ 12 qershor, vjedhja e re e Ramës në Universitete, zgjedhje në kohë kolere

Nga Basir Çollaku Jo vetëm tendera, por të tjera surpriza zgjedhore ka vendosur Kryeministri Edi Rama brenda afatit të gjendjes së fatkeqësisë natyrore, duke i lënë universitetet të jenë në zgjedhje fatkeqe. Zonja Shahini ka shtyrë për me 12 qershor, afërsiht me një muaj datën e vjetër të vendosur për në 11 maj, duke paracaktuar […]

Continue Reading

Gjykata në Çeki shfuqizon kufizimet e qeverisë, çdokush mund të lëvizë lirisht

Me efekt të menjëhershëm pas një vendimi gjykate, çekët mund të lëvizin të lirë në vend, edhe të udhëtojnë jashtë vendit. Edhe ndalesa e grumbullimeve është liruar. Pasi Gjykata Administrative e Pragës i deklaroi kufizimet në krizën e Coronës si jo në pajtim me ligjin, qeveria çeke brenda pak orësh i anuloi të gjitha kufizimet […]

Continue Reading

Gjykatat rifillojnë punën pas më shumë se 6 javësh, por…

KLGJ ka vendosur që ditën e sotme të rifillojë gjykimi i dosjeve vetëm për ‘çështjet e ngutshme’, të cilat do të bëhen nën masa të rrepta sigurie për parandalimin e përhapjes së koronavirusit. Të gjitha “çështjet penale jo të ngutshme” do të vazhdojnë të jenë të pezulluara, ashtu si ato administrative dhe civile. Gjithashtu të […]

Continue Reading

Covid-19/ Përfaqësues të PD takohen me shoqatën e biznesit fason në Krujë

Përfaqësues të Partisë Demokratike u takuan me shoqatën e biznesit fason në Krujë, ku është vendosur numri më i madh i fasonerive në vend dhe përhapja e virusit nga një fasoneri ka prekur 114 persona në më pak se dy javë. Përfaqësuesit e PD Albana Vokshi, Orjola Pampuri, Çlirim Gjata dhe Gent Strazimiri biseduan me […]

Continue Reading

Kryemadhi: Koronavirusi mashtrim, u krijua në laborator

Kryetarja e LSI, Monika Kryemadhi i është përgjigjur në një mënyrë jo fort të zakontë pyetjes, pse nuk ishte e pranishme në takimin që kryedemokrati Basha zhvilloi një ditë më parë me aleatët në selinë blu. “Mos u shqetësoni në mbledhjen tjetër do të jem unë. Te mbledhja e parë nuk isha sepse kam larë […]

Continue Reading

Nano telefonon Veliajn: Mjaft-i mi prishi të gjitha planet që kisha në jetë, tani më prishi dhe shkollën

Sot ka nisur prishja e shkollës së famshme, gjimnazit “Sami Frashëri” për t’u rindërtuar nga e para brenda shtatorit të ardhshëm. Ndërkaq, ka folur kryetari i Bashkisë Erion Veliaj duke thënë se e kanë kontaktuar shumë personazhe të njohur të cilët kanë mësuar e kanë kujtime të vyera nga kjo shkollë. Mes tyre edhe ish-kryeministri […]

Continue Reading

Kapen 75 kg kokainë, në pranga një shqiptar

Shqiptari 24-vjeçar, pa precedentë penalë dhe pa rezidencë fiks në Itali, kishte rënë disa herë në sy të karabinierëve për sjellje të çuditshme teksa lëvizte nëpër rrugët e qytetit me makinën e tij. Ai e parkonte gjithmonë makinën në garazhin e një 46-vjeçari nga Roma. Me dyshimin se të dy mund të kryenin ndonjë aktivitet […]

Continue Reading

15 raste të reja brenda 24 orëve, shkon në 678 numri i të infektuarve me COVID-19

Ministria e Shëndetësisë njofton se gjatë 24 orëve të fundit kanë rezultuar pozitivë me koronavirus 15 qytetarë, duke e çuar në 678 numrin total të të infektuarve. Nga totali i rasteve të reja 9 raste janë në Tiranë, të gjitha kontakte të rasteve të mëparshme, 2 raste janë në Mirditë, 1 në Shkodër, 1 në […]

Continue Reading

Koduzi/ Pse qeveria e fsheh informacionin për Covid-19.

Gazmend Koduzi Në një nga vargjet e Biblës thuhet: The truth will set you free (E vërteta do t’ju çlirojë). Prej fillimit të pandemisë së covid-19, Qeveria dhe Kryeministri i Shqipërisë, nuk kanë bërë tjetër gjë veçse kanë fshehur të vërtetën. Madje këtë proces të fshehjes të së vërtetës z.Rama e ka bërë pikërisht duke […]

Continue Reading

Dëshmia e truprojes së Enverit/ Në vitin ’61 ka thyer me grushta xhamin për…

Dashnor Kaloçi Memorie.al publikon disa histori dhe ngjarje të panjohura të Enver Hoxhës që nga periudha e Luftës dhe më pas, të dëshmuara nga ish-truproja e tij, Qazim Malaj me origjinë nga fshati Tërbaç i Vlorës, i cili që në vitin 1943 u caktua nga Hysni Kapo për të shërbyer pranë “Komandantit” të cilit i shpëtoi […]

Continue Reading

Zbulohet emri i kandidatit për Kryeministër nga LDK

Gazeta Insajderi, mëson nga burime brenda kësaj partie se mandatari për kryeministër pritet të jetë Avdullah Hoti. Ndonëse ende nuk ka përfunduar mbledhja, Hoti pritet të jetë kandidati i LDK-së, për kryeministër në Qeverinë e re. Kryetari i LDK-së, Isa Mustafa ka thënë dje se në këtë mbledhje caktohet emri i kandidatit, e më pas […]

Continue Reading

Habit moderatori i “STOP”/ Kodra: E kam bërë këtë analizë dhe ka rezultuar se…

Gripi, me të cilin qytetarët shqiptarë u përballën në janar, ishte tejet i rëndë, por zyrtarisht mohohet që të ketë qenë virusi i ri COVID-19. Por analiza serologjike e anti-korpeve hedh dritë mbi këtë. Moderatori i emisionit “Stop”, Saimir Kodra thotë se e ka bërë këtë analizë dhe ka rezultuar që ai e ka kaluar […]

Continue Reading