SPRINT NEWS ALBANIA

AktualitetShkrime

Ngadhënjimi i Sovranit në Mejdanin e 2 marsit.

Nga Azgan Haklaj

Populli rrëzon me nokdaun Kulçedrën Rilindase në Ringun e Dëshmorëve të Kombit.

Nga: Azgan Haklaj

Sot është 2 Marsi, ditëlindja e Kuvendit Historik, Besëlidhja e Lezhës.
576 vite më parë fisnikët arbërorë u besëlidhën me Kryezotin e Arbërisë ideatorin e jetësuesin e Shtetit të Përqendruar Arbëror, Heroin Kombetarë, Moisiun tonë Gjergj Kastrioti (Skënderbeu), i cili kishte shpallur mëvetësinë pak muaj me parë se të vinte atëkohë pranëvera e parë shqiptare pas dimrit të gjatë osman.
Ashtu siç kishte ndarë përgjysëm me shpatë kulçedrën Shën Gjergji i Mitologjisë emrin e të cilit e mbante Gjergji Ynë, siç ndau detin me shkopin magjik Moisiu për të kaluar hebrejtë drejt Tokës së premtuar ashtu edhe Dragoi Arbëror, Skënderbeu ndau përgjysmë kulçedrën aziatike, këputi zinxhirët shekullorë të robërisë otomane dhe shpalli Pavarësinë në Nëntorin e Parë me dt 28 nëntor 1443.
Për 25 vite Kalaja e Krujës, Kështjella e Shqiponjave u bë digë e pathyeshme nga hordhitë otomane.
Pas kalimit në amshim, për tu përjetësuar në pavdekësi është shkruar nga shumë personalitete për Arkondin tonë, por po veçoj disa prej tyre:
“Prijësi i Epirit, shfarosësi i turqëve” e ka cilësuar Mbretëresha Elisabetë.
“Sikur të kishte mbrojtur Gjergj Kastrioti Konstadinopojën, nuk do të mundnin ta merrnin atë në maj 1453” ka shkruar Volteri.
“Skënderbeu është figura qëndrore që lidhë historinë e vjeter të Ilirisë, epiriotëve, maqedonësve dhe arbëreshëve” ka nënvizuar Abaz Ermenji.
Armiku me i madh i tij Sulltani që mbante nofkën “pushtuesi” Mehmeti i Dytë ka deklaruar:
“Kurrë s’ka për të dalë mbi dhe një Luan i tillë”.
Tajar Zavalani pohon se:
” Gjergj Kastrioti i kishte kushtuar vehten lirisë dhe mirëqenies së popullit të vet me vetëmohim të plotë.
Qëllimi i tij ishte jo vetëm ti mbronte nga sulmet e armikut të huaj por edhe ti bashkonte shqiptarët në një Komb të pavarur”.
Mesazhi i thuprave që na la si testament Gjergji Ynë i Motit të Madh ka qenë gjithmonë Kryefjala e kallzuesi i prijësve shqiptarë në betejat për liri e pavarësi në shekujt që pasuan.
Pikërisht sot në ditëlindjen e Kuvendit Arbërorë , të Shtetit të Përqendruar Arbëror, në ditëlindjen e Besëlidhjes së Lezhës, në ditën e pranëverës së bashkimit për të jetësuar mesazhin e thuprave të Gjergjit të Madh Presidenti Ilir Meta ka thirrurr popullin në Bulevardin e deshmorëve të Kombit në një Besëlidhje Hyjnore për ti mbrojtur Kushtetutën, demokracinë, Shtetin e së Drejtës, Republikën, parlamentarizmin, trojet arbërore, asetet kombëtare, liritë dhe të drejtat e qytetarit, barazinë para ligjit, financat publike, ekonominë e tregut të lirë, konkurencën e lirë, kauzën kombëtare, dinjitetin kombëtar, fjalën e lirë nga Kulçedra Rilindase.
Në Mejdanin e 2 marsit, në ringun e Bulevardit Deshmorët e Kombit do të ndeshen, dy botë, dy doktrina, dy antipode, dy antiteza, dy ideologji, dy filozofi.
Në njërën anë është vendosur Kulçedra Rilindase që përfaqëson krimin e organizuar, i cili ka mbërthyer si oktapod, ekonominë, rendin, politikën.
Aty janë janë vendosur demonët, vampirët, tellallët, ksenofobët e Edi Rames, kracia dhe plutokracia e tij mediatike, kuislingët, esadistët, zervistët, kleptokratët, kakistokratët, puçistët kushtetues, që me gënjeshtra, mashtrime, fallsifikime, propotencë, arrogancë, dhunë shtetërore, intimidim, komprementim, shantazh, kanosje, gjoja në emër të reformes në drejtësi po përpiqen të kryejnë grushtin e shtetit pas kapjes së Gjykatës Kushtetuese, të pushtojnë Presidencën dhe të instalojnë përfundimisht Totalitarizmin.
Në anën tjetër do të qëndrojë Sovrani, qytetarët virtuozë. opozita e bashkuar tashmë, qytetarët nga mbarë hapsira shqiptare, Diaspora e shenjestruar nga Kryeministri uzurpator Edi Rama, gardianët e lirisë, misionarët e mbrojtjes së Kushtetutës, lirisë, demokracisë dhe Kombit, dishepujt e Atdheut, apostujt e patriotizmit dhe nacionalizmit.
Korifeu i këtij manifestimi paqësor është Presidenti Ilir Meta.
Gladiatorët gandistë, Kuqezi do të zbresin në Sheshin e Mejdanit në Bulevardin Deshmorët e Kombit për ti thënë solemnisht:
Po Shqipërisë, po Kushtetutës, po Republikës Parlamentare, po Shqipërisë dhe Kombit.
Populli Sovran do ti thotë.
Jo Puçit Kushtetues.
Ju Grushtit të Shtetit.
Jo Republikës Kryeministrore.
Jo Parlamentit zyrë noterie e qeverisë.
Jo politikës skllavëruese shtetërore.
Barazi para ligjit.
Mesuesi i madh e mbrojtësi me jetën e tij i të vertetës Sokrati na ka lanë një postulat shumë të çmuar:
“Të gjithë shpirtërat janë të pavdekshëm, por shpirtërat e të drejtave janë të pavdekshëm dhe hyjnorë”.
Mshirimi i njeriut të lirë dhe realitetit të gjallë na mesoj se shpirti i lirë nuk hyn në zgjedhë.
Ai na thotë se njeriu mund të vdesë jo vetëm në fatin e tij, për lavdinë e vet, e për gjera të mëdha, por dhe për lirinë e mendimit e parimet e veta që nuk ka të bëjë fare me mendjemadhësinë e sentimentalizmin”.
“Mosbesimi dhe urrejtja ndaj dialogut është mosbesim dhe urrejtje ndaj njeriut” apostrofon filozofi i madh.
Simboli i morali filozofi Emanuel Kant nënvizon se: “Çdo njeri është i lirë jo sepse ka lindur i lirë, por ka lindur me ngarkesën e marrjes së përgjegjësisë për marrjen e vendimeve të veta”.
Prandaj sot është privilegj i madh për qytetarët të marrin vendimin për të mbrojtur Shtetin e së Drejtës, Kushtetutën, Republikën, demokracinë, institucionalizimin e votës së lirë, parlamentarizmin, pasurinë kombëtare, çështjen kombëtare, pronën nga qëveria, konkurencën e lirë, barazinë para ligjit, fjalën e lirë, integritetin e dinjitetin kombëtar.
Edi Rama premtoj shtetin ideal, shembëlltyrën e Atlandës utopike të Francis Bekonit por me gënjeshtra e mashtrime, fallsifikime asfiksoj shtetin e së drejtës dhe demokracinë dhe po përpiqet ta shpallë vehten Sundimtar Suprem, i yshtur nga baballarët e tij shpirtëror Putinin dhe Erdoganin.
Presidenti Ilir Meta i ktheu verdiktin Sovranit e Ai do ti thotë stop Grushtit të Shtetit, ndal Puçit Kushtetues, jo pushtetit absolut të Edi Ramës.
Sot Sovrani ndonëse i plagosur do ta mundë me nokdaun Bajlozin Edi Rama në ringun e Bulevardit Deshmorët e Kombit.
Triumfi i shpirtit të Kombit në mejdanin e sotëm do të mbyllë kapitullin e dhimbshëm të rrugëtimit tridhjetëvjeçar të demokracisë shqiptare dhe do te vendosë gurëthemelin e Shtetit të së Drejtës, barazinë para ligjit dhe do ta kthejë dinjitetin e Kushtetutës si dokumenti themeltar i shtetit, ballancimit të pushteteve, garante e lirive dhe drejtave të individit.
Edi Rama ashtu si Gruevski i dehur nga adrenalina që të jep froni po sillet me arrogancë, propotencë duke uzurpuar gjithçka si lugat por dhe ky do të kthehet në zvarranik si Ai e do të ja mbathë drejt Turqisë apo Rusisë.
Sot do të flasë sovrani sepse ka të drejtën hyjnore për të vendosur.
Pushteti i Sovranit është absolut.
Kur flet Sovrani të tjerët heshtin.

Total 0 Votes
0

Tell us how can we improve this post?

+ = Verify Human or Spambot ?