Vetëkarantinohet Ministri i Jashtëm në detyrë, Gent Cakaj

Mësohet se ministri i Jashtëm në detyrë, Gent Cakaj, është vetëkarantinuar, duke zbatuar kështu protokollin e vendosur nga autoritetet për personat që vijnë nga jashtë. Duke qenë se udhëtoi për në Itali, ku përcolli grupin me mjekë dhe infermierë shqiptarë që do të ndihmojnë atje në përballimin e krizës shëndetësore, A2 ka mësuar nga burime […]

Continue Reading

Reagon ‘mjeku’ i dërguar nga Rama në Itali : Nuk e mohoj se kam 5 vite që punoj pompist

Pas publikimit të lajmit, se një prej personave të dërguar në Itali për të luftuar koronavirusin, ka qenë në fakt një pompist në karburant, kanë nisur reagimet në media të ndryshme,  ku thuhet se Qazim Ismaili është infermier i licensuar, që nga viti 1993. Por vetë Ismaili, i kontaktuar nga Dosja.al, pranon se ka qenë […]

Continue Reading

Rama: Do ia dalim nëse nuk lëshojmë asnjë cm

Kryeministri Edi Rama publikoi kurbën e ecurisë së koronavirusit në Shqipëri në krahasim me vendet e tjera të rajonit dhe të botës. “Kurba e përditësuar sot, me ndihmën e Zotit dhe rezistencën e madhe të të gjithëve ju, ne do t’ia dalim po nuk lëshuam asnjë centimetër vijën tonë të hekurt të mbrojtjes,” shkruan Rama. Ndërkohë […]

Continue Reading

Flet përgjegjësi i karburantit në Vorë: Qazim Ismaili ishte në punë deri para dy ditësh (RRËFIMI)

Fatmir Myftari, përgjegjës i karburant Kastratit në qendër të Vorës në një bisedë telefonike me Dosja.al pranoi se Ismaili ishte pompist në këtë stacion, si dhe rrëfeu se ai ka qenë atje deri para dy ditësh. Kaburanti dhe Qazim Ismaili31 Mars, 2020 13:24 TIRANË- Flet për Dosja.al përgjegjësi i pikës së karburantit në Vorë, ku punonte Qazim Ismaili, […]

Continue Reading

Kosova aktualisht ka mbi 120 respiratorë në spitalet shtetërore, kurse Shqipëria 17

Opinion publik dhe opozita i kërkoi qeverisë Rama që të tregonte për kapacitet reale që ka në dispozicion për një luftë efikase kundër virusit COVID-19, i cili ndërkohë kishte pushtuar Italinë fqinje. Por në mënyrën më të papërgjegjshme, për opinionin publik u mbajt e fshehtë gjendja reale në Spitalin Infektiv dhe gjithë sistemin në vend, […]

Continue Reading

Bisnezmeni Neranxi i shkruan Ministrit Ahmetaj/ Pse policia ndalon makinat e mia me ushqime?!

Drejtuar Z. Arben Ahmetaj!. Zoti minister! Ju degjova ne nje interviste dy dite me pare ku pohonit se bizneset qe lejohen te punojne, mund te vijojne aktivitetin edhe pas ores 13. Ne rastin e aktivitetit tim qe merret me ushqime, mu duk nje zgjidhje shume e mire. Tashme leja per pazar vetem nje ore, e […]

Continue Reading

Rama/ ‘Më ra taksirati të kem rolin e Babait në këtë situatë’

Kryeministri Edi Rama ka folur për masat shtrënguese të marra nga qeveria shqiptare për të parandaluar përhapjen e koronavirusit. Ai ka thënë se asnjë masë shtrënguese e marrë nuk i pëlqen dhe as nuk e gëzon, por këto janë të detyrueshme në këtë situatë që ndodhemi. Rama tha se i ka rënë taksirati që të […]

Continue Reading

Shqipëria me % e vdekshmerise më të lartë në rajon midis personave të infektuar me Covid-19

Gazmend Koduzi Evidence based:Shqiperia me % e vdekshmerise me te larte ne rajon midis personave te infektuar me Covid-19 (Grafiku 1). Pse keshtu?Sepse numri i testeve te bera eshte shume i vogel, u behet personave vetem ne gjendje te rende me komplikacione, 127 black-out.Ndersa jemi ne ditet e para te epidemise (nga ana epidemiologjike), testet […]

Continue Reading

30 mjekë dhe infermierë nga Shqipëria në ndihmë të Italisë

30 mjekë dhe infermierë nga Shqipëria do të nisen në orën 16:00 të ditës së sotme për të ndihmuar rajonin e Bergamos në Itali në luftën ndaj koronavirusit. Kostoja do të mbulohet nga qeveria shqiptare dhe kjo e fundit ka miratuar një fond për këtë grup. Sipas vendimit të publikuar në fletoren zyrtare të qeverisë […]

Continue Reading

SHBA miraton kurën e parë për koronavirusin

Agjencia amerikane, FDA, përgjegjëse për ushqimet dhe ilaçet, ka miratuar të martën kurën e parë për pacientët me koronavirus. Sipas Daily Mail, bëhet fjalë për plazmën e gjakut të pacientëve që janë shëruar nga infeksioni. Deri më tani, në SHBA janë mbi 50 mijë të prekur nga koronavirusi. Por tani mjekët mund të trajtojnë pacientët […]

Continue Reading

Mos pini alkool në kohën e përhapjes së koronavirusit!

Në periudhën e pandemisë është normale që të ndiheni anksiozë, duke pasur parasysh që rekomandimi i përgjithshëm është që të qëndroni në shtëpi dhe të mos dilni pa pasur nevoja të domosdoshme. Shumica do të marrin gotën me pije alkoolike në mënyrë që të relaksohen dhe qetësohen, ndërsa presin lajmet e radhës lidhur me situatën […]

Continue Reading

Fevziu i hakërrehet Ahmetajt: Mos bëj trimin dhe mos qesh. VIDEO

Në emisionin “Opinion”, ka patur një debat mes Blendi Fevziut dhe Arben Ahmetajt. Ministri i Koronavirusit, po fliste për personat që lobuan që Shqipëria të merrte ndihmë nga BE, ndërkohë që Fevziu e ndërpreu dhe ishte më i interesuar për paratë që do të marrin qytetarët shqiptarë, të cilët kanë mbetur pa punë.Kjo shkaktoi një […]

Continue Reading

22 Marsi/ Fitorja e parë e PD në zgjedhje të pakontestuara

Si sot 28 vite më parë, në 22 mars 1992, u zhvilluan të parat zgjedhje të pakontestuara në Shqipëri, kur shqiptarët me votën e tyre vendosën për ndarjen mes dy epokave. Partia Demokratike, fitoi bindshëm zgjedhjet e 1992 duke marrë, sipas shifrave zyrtare të KQZ-së së kohës plot 1.046.193 vota, ose 57% të votave të […]

Continue Reading

Nëse mendoni se koronavirusi prek vetëm të moshuarit, atëherë gaboheni. …

Nëse mendoni se koronavirusi prek vetëm të moshuarit, atëherë gaboheni. Mosha mesatare të atyre që janë prekur në Shqipëri është 48 vjeç. Ndërkohë, më shumë të prekur janë meshkuj. Nga totali i rasteve të konfirmuara, 58% janë meshkuj dhe 42% janë femra. Nga 89 të prekur, 43 janë të shtruar në Spitalin Infektiv. Katër prej tyre […]

Continue Reading

Nuk është grip i thjeshtë! Ja Masat si ta përballojmë

Nga Erion Dasho Masat anti-koronavirus janë duke dhënë efekt në të gjithë vendet ku po zbatohen, por karantina nuk mund të vazhdojë përjetësisht deri sa të zbulohet një vaksinë (që mund të kërkojë deri një vit) apo mjekimi kundër virusit. Efektin e karantinës mbi ekonominë nuk mund ta përballojnë as ekonomi shumë të forta (dhe […]

Continue Reading

Itali, 627 të vdekur në 24 orët e fundit nga koronavirusi

Italia po përjeton dramën e saj më të madhe që nga Lufta e Dytë Botërore. Vetëm në orët e fundit në këtë vend kanë humbur jetë nga koronavirusi, 627 qytetarë, ndërkohë që të infektuarit e rinj janë 4670.Shifrat rriten frikshëm, duke e bërë edhe më dramatike situatën. Duke e çuar numrin e jetëve të humbura në 4 […]

Continue Reading

Nga Gazmend Koduzi/ A kanë efektin e dëshiruar masat e izolimit social?

Orët e ndalimi të lëvizjes të qytetarëve nuk mund të ndryshojnë sipas dëshirës së KM , por kanë një logjikë epidemiologjike. Organizata Botërore e Shëndetësisë dhe raportet e para nga Kina tregojnë se është shumë e rëndësishme distancimi social, dmth largësia nga njëri-tjetri më shumë se 1 m me qëllim mos transmetimin e virusit përmes […]

Continue Reading

Vendimi i qeverisë/ Ndryshon orari i lëvizjeve

Kryeministri Rama ka ndryshuar planin e masave për lëvizjen e këmbësorëve.Duke filluar nga dita e nesërme orari i lëvizjes do të jetë nga ora 5.00 deri në orën 13.00 ‘NGA NESËR REGJIMI I LËVIZJES NDRYSHON, SEPSE NUK KEMI ASNJË ORË E JO MË DITË PËR TË HUMBUR ME EDUKIMIN E TË PABINDURVE, TË CILËVE SHUMË […]

Continue Reading

Berisha i shkruan “psiqiatrit të Ramës”: Dyfishoja dozën, ka dy ditë qe sheh helikopterë që hedhin bomba

Ish-kryeministri Sali Berisha përmes një postimi në rrjetet sociale i shkruan “psikiatrit” që sipas tij trajton kryeministrin Edi Rama. Meraku i Berishës si mjek, është se sipas tij në 48 orët e fundit kryeministri Rama po haluçinon duke imagjinuar luftë apokaliptike. Berisha ka parasysh masat ekstreme që qeveria e Ramës ka imponuar te populli, për […]

Continue Reading