Himariotët janë duke përgojuar sot father Karavellen, një personalitet të kishës ortodokse

Nikollaq Neranxi Po lexoj statuse te ndryshme te himarioteve te cilet po akuzojne per nje ligj per pronat, nje njeri te cilin une e respektoj dhe e admiroj shume, por jo vetem une. Himariotet jane duke pergojuar sot father Karavellen, nje personalitet, vlerat e te cilit ne sherbim te kishes ortodokse dhe humanizmi i tij, […]

Continue Reading

Hidhet shorti i Europa Ligë, cilat janë përballjet më të forta

Është hedhur, shorti i 1/8-ave të Ligës së Europës, që nxjerrë përballje tepër interesante dhe të forta. Interi i Kontes është vënë përballë Getafes, një përballje italo-spanjolle që pritet me shumë interes. Getafe ka eliminuar Ajaksin në raundin e 1/16-ave dhe do të jetë një kundërshtar aspak i lehtë për ziklatrit. Një tjetër përballje italo-spanjolle […]

Continue Reading

Ahmetaj: Grantet për qytetarët, në bazë të dëmtimit të banesës nga tërmeti

Ministri i Shtetit për Rindërtim, Arben Ahmetaj teksa ka prezantuar projektin e Rindërtimit, deklaroi se grantet për qytetarët, banesat e të cilëve janë dëmtuar nga tërmeti, do të jepen në varësi të dëmeve të shkaktuara. Gjatë fjalës së tij Ahmetaj tha se banesat që do të rindërtohen, do të kenë cilësi shumë më të mirë […]

Continue Reading

Alizoti: Simbolika e të keqes nuk duhet të vdiste në krevat

Nexhmije Hoxha vdiq ditën e djeshme në moshën 99 vjecare. Për vdekjen e saj në rrjetet sociale por edhe media pati reagime të ndryshme. Për të folur në lidhje me vdekjen e saj por edhe me figurën e Nexhmije Hoxhës i ftuar në studio me gazetaren Juli Xhokaxhi ishte i ftuar Tomorr Alizoti. Pjesë nga […]

Continue Reading

Meta publikon video me dy gishtat lart: I paduruar për t’u bashkuar me ju më 2 mars

Presidenti Ilir Meta vjen me një mesazh drejtuar shqiptarëve, teksa po afrohet 2 marsi, datë në të cilën ai ka thirrur qytetarët që t’i bashkohen manifestit në mbrojtje të Kushtetutës. Në videomesazh, kreu i shtetit, shfaqet i buzëqeshur, ku përshëndet me dy gishta, ndërsa e cilëson 2 marsin si pranverën ‘kuq e zi’. “Të dashur […]

Continue Reading

Arrestohet biznesmeni i fuqishëm dhe kandidati për deputet i PS

Në orët e para të mëngjesit të sotëm policia ka vënë në pranga themeluesin e UET Henri Çilin bashkë me avokatin e tij dhe 12 persona të tjerë, nën akuzat e korrupsionit në organet e drejtësisë. Bëhet me dije se bashkë me Çilin dhe avokatin e tij Ilir Korbi është arrestuar dhe biznesmeni i fuqishëm […]

Continue Reading

Zbardhet testamenti i Nexhmije Hoxhës: Unë nuk njoh zot.

NGA XHEVDET SHEHU: Unë, si gazetar, kam pasur rastin të njihem dhe ta takoj disa herë vitet e fundit Nexhmije Hoxhën. Në moshën e saj, gjatë këtyre takimeve e bisedave që kam bërë me të, më ishte krijuar përshtypja se Nexhmije Hoxhës nuk i bënte përshtypje vdekja. Jetoi gjatë, kishte parë shumë dhe nuk befasohej […]

Continue Reading

Gazetarët e “Euronews”: Shqipëria po kthehet në Korenë e Veriut, Meta po mbron më së miri Kushtetutën

Shefi i Marrëdhënieve me Publikun dhe Median në “EuroneWs”, Philip Kyle si dhe dy nga gazetarët më të njohur të këtij gjigandi mediatik botëror, Jack Parrock dhe Trent Murray i kanë bërë jehonë qëndrimeve të shprehura sot nga Presidenti i Republikës, Ilir Meta, i cili ka akuzuar qeverinë se po organizon një grusht shteti. Gazetarët […]

Continue Reading

Albin Kurti i përgjigjet Amerikës: Nuk e heqim taksën ndaj Serbisë

Kryeministri Albin Kurti i ka kthyer përgjigje negative kërkesave të Shteteve të Bashkuara të Amerikës për heqjen e tarifës ndaj produkteve serbe. Pas këtij vendimi, thuhet se priten pasoja të mëdha për Kosovën. Burime të Gazetës Express nga Shtetet e Bashkuara kanë treguar se në fund të javës, Richard Grenell, Shef aktual i të gjitha […]

Continue Reading

FITORE E MADHE E ARTISTËVE/ Bie projekti i kullave, Teatri Kombëtar do të ndërtohet si investim me fonde publike

Bie projekti i kullave. Tanimë, Teatri Kombëtar, do të ndërtohet me fonde publike sipas kërkesave të artistëve të cilët prej më shumë se një viti kanë rezistuar përmes protestave të vazhdueshme. Në një deklaratë për shtyp, Bashkia e Tiranës sqaroi sot se vendimi për ta ndërtuar godinën e re me fonde publike vjen në mbështetje […]

Continue Reading

Henri Çili: Pa Ilir Metën, skena publike do ishte me një zë të munguar

Gazetari Henri Çili është i mendimit se shqetësimi i presidentit Ilir Meta në parim është i drejtë. Çili u shpreh se pa presidentin e republikës, skena publike do ishte me një zë të fuqishëm të munguar. Henri Çili: Në parim ka një shqetësim të drejtë dhe legjitim dhe unë mendoj që pa presidentin e Republikës, skena […]

Continue Reading

Rama e Lavrov komentojnë marrëdhëniet mes dy vendeve

Në konferencën e përbashkët për mediat, kryeministri Edi Rama e ministri i jashtëm rus, Lavrov iu përgjigjën interesit të gazetarëve lidhur me marrëdhëniet mes dy vendeve, dhe se sa do të ndikojë kjo vizitë në Moskë e kreut të qeverisë shqiptare. “Nuk është sekret por fakt që marrëdhëniet tona janë në mjaft nivele mjaft të […]

Continue Reading

Një grua është vrarë me thikë nga bashkëshorti i saj, brenda një byrektoreje

Një ngjarje e rëndë sapo ka ndodhur në Durrës. Një grua është vrarë me thikë nga bashkëshorti i saj, brenda një byrektoreje. Ngjarja tragjike ka ndodhur te sheshi “Azem Hajdari”. Dëshmitarët i thanë gazetares së “BalkanWeb”, Klodjana Haxhiaj, se çifti kishte debate të ashpra prej disa ditësh. Ndërkohë, pas krimit burri vrasës është larguar nga vendi […]

Continue Reading

Shqiptarëve u ka ardh’ koha të shkrepin pistoletën

Nga Artur Zheji Kur lexoj që disa mësues shkollash të mesme, disa fundërrina që nuk meritojnë të jetojnë mbi këtë tokë, flasin e flirtojnë, e pervertojnë me nxënëset e tyre, si të ishin prostituta, më ngjethet mishi dhe më ndizet gjaku. Si mundet të gjarpërojë në çdo pore të shoqërisë tonë krejt të sëmurë, një fëlliqësi […]

Continue Reading

Basha për krerët e degëve të PD: T’i përgjigjemi çdo thirrje në mbrojtje të Kushtetutës

Kryetari i PD, Lulzim Basha 5 ditë para manifestimit të Presidentit Meta në bulevardin ”Dëshmorët e Kombit” i ka dhënë një mesazh të qartë strukturave të Partisë Demokratike. Basha thotë se e mbështet thirrjen e Presidentit Meta për manifestimin në mbrojtje të Kushtetutës dhe në mesazhin e tij thotë se duhet të shpërndahet tek të […]

Continue Reading

Duka, thirrje qytetarëve për në 2 mars: T’i vëmë fre, arrogancës së pushtetit

Kryetari i Partisë Agrare Ambientaliste i ka bërë thirrje qytetarëve se ka ardhur koha që qytetarët t’i vënë fre, arrogancës së pushtetit dhe më 2 mars, të marrin pushtetin që iu ka zhvatuar një grusht qytetarësh.” “Përballë sulmit të paprecedent të mazhorancës ndaj institucioneve, mendoj se është koha që mazhoranca e qytetarëve, t’i vendosë fre […]

Continue Reading

Një reagim dhe thirrje shpirti ! Sa njerëz janë vrarë në 7 vite?

Nga Gentiana Maçi Një reagim dhe thirrje shpirti ! Në vijim të statuseve kryeministrore dhe plan-masore, që janë thjesht napa me eter, do doja të kujtoja, jo veç vetes, por shoqërisë, miqve, të afërmve të mi : Sa njerëz janë vrarë në 7 vite? Sa njerëz kanë vdekur e janë vetëvrarë në këto 7 vite […]

Continue Reading