Caktohen 9 zonat e rindërtimit në Tiranë pas tërmetit tragjik

Në mbledhjen e sotme të qeverisë, Këshilli i Ministrave ka miratuar zonat e rindërtimit pas tërmetit të 26 nëntorit që qindra familje i la të pastreha dëmtoi banesat e tyre. Në një deklaratë për mediat, ministri i Rindërtimit, Arben Ahmetaj tha se kjo “ecën përpikmërisht sipas kalendarit të miratuar Programi i Rindërtimit”. “Kemi miratuar për […]

Continue Reading

Basha takim me trupin diplomatik, zbardhen temat e diskutimeve

Lulzim Basha ka patur një mëngjes pune sot me ambasadorë të trupit diplomatik të akredituar në Tiranë me të cilët ka biseduar për disa tema të rëndësishme të aktualitetit politik. Gazetari Osman Stafa raportoi për “BalkanWeb” se temë e diskutimeve ka qenë reforma zgjedhore, reforma në drejtësi por edhe dekriminalizimi duke iu referuar denoncimeve të […]

Continue Reading

Manastirliu mbledh task-forcën: Po rrisim masat! Mos udhëtoni drejt Kinës

Ministrja e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale, Ogerta Manastirliu, ka mbledhur Task-Forcën e institucioneve të shëndetësisë dhe ekspertëve për herë të dytë, pas shpalljes së emergjencës globale për koronavirusin nga OBSH.  Manastirliu tha se pas shpalljes së emergjencës do të shtohen masat për të koordinuar çdo rast sipas shkallës së rrezikshmërisë. “Pas shpalljes së emergjencës nga […]

Continue Reading

Të gjithë folëm- radhën e ka Tropoja

Nga Azgan HAKLAJ Virtyti, e verteta, e drejta -përballë gënjeshtrës, vesit, pragmatizmit, komercializmit artistik, utilitetit politik. E verteta të bën të lirë. “Liria jote është deri aty ku fillon liria e tjetrit” (Niçe). “Aty ku fillon liria e tjetrit mbaron liria jote”. (Likurgu) Filmi u shfaq, Mamaqi foli, reagoj duke genjyer përsëri,Sulltan Rama demonstroj zhargonin […]

Continue Reading

Bozo komenton deklaratën e frikshme të ministrit turk

Specialistja e ndërtimit dhe inxhinierja, Luljeta Bozo vijon të jetë një zë qetësues për qytetarët shqiptarë, të cilët prej nëntorit jetojnë të frikësuar nga lëkundjet e vazhdueshme të tërmetit. Sipas inxhinierës së famshme dhe shumë të dashur për shqiptarët, tërmeti me magnitudë 4.9 i regjistruar një natë më parë ishtë një paslëkundje dhe është i […]

Continue Reading

Vasili: Rama, autori dhe dirigjuesi i dosjes 184

Nënkryetari i LSI, Petrit Vasili në një deklaratë për mediat sulmoi ashpër kryeministrin Edi Rama në lidhje me dosjen hetimore 184, për zgjedhjet në Dibër. Në një dalje nga selia e LSI-së Vasili tha se Rama është i kapur nga krimi, ndërsa e cilësoi kryeministrin si autor dhe dirigjues të kësaj dosje.Mes të tjerash Vasili […]

Continue Reading

E dashura shpërthen ndaj Izet Haxhisë: I tredhur seksualisht dhe impotent.

Erjona Parruca Mourlon është një personazh që u bë e famshme nga mediat pranë pushtetit, të cilat i ngritën profile dhe i bënë intervista për arsyen e vetme: ishte e dashura e Izet Haxhisë. Por në një postim në Facebook, Erjona ka shpërthyer me akuza ndaj Haxhisë, të cilin e quan monstër. Sipas saj, ajo ka […]

Continue Reading

Vokshi: Pushteti i Edi Ramës po shkërrmoqet dita ditës

“Fitoi fjala e lirë. Edi Rama nuk e kaloi ligjin që kërcënon gazetarët me burg”, shkruan Vokshi në një postim në faqen e saj në facebook. “Kauza jonë e drejtë fitoi një betejë. Edi Rama nuk e kaloi ligjin që kërcënon gazetarët me burg dhe median online me mbyllje dhe gjoba”, shkruan ajo. Ja postimi […]

Continue Reading

Mazhoranca tërhiqet nga miratimi i ‘paketës antishpifje

Kreu i grupit parlamentar të PS-së Tauant Balla ka kërkuar që të shtyhet votimi i dekretit të presidentit Ilir Meta për ‘paketën antishpifje’. Nga foltorja e Kuvendit, Balla tha se ‘Venecia’ do të diskutojë në procedurë të përshpejtuar më 21 mars këtë paketë, ndërsa shtoi se në Tiranë pritet të vijë një delegacion në muajin […]

Continue Reading

Rama ik’, ka pushtuar stadiumin e Lezhës

Në Lezhë është duke u zhvilluar ndeshja mes Besëlidhjes dhe Partizanit, që luhet për Kupën e Shqipërisë. Siç është bërë zakon, sidomos kur luan Partizani, tifozët kanë shpërthyer në thirrje ‘Rama ik’. Por në këtë situatë ka ndërhyrë arbitri i ndeshjes, i cili ka ndaluar lojën disa sekonda dhe u ka kërkuar tifozëve të mos […]

Continue Reading

Besnik Aliaj fitues i çmimit të karrierës në fushën e planifikimit dhe zhvillimit urban.

Të dashur miq,Kjo puna e çmimeve ndërkombëtare është konsumuar disi, por ky është një çmim prej vërteti!—Me nismën e Rrjetit IHSAI, Instituti IHS, dhe Universiteti Erasmus, Roterdam Hollandë, më kanë përzgjedhur si fitues i çmimit të karrierës në fushën e planifikimit dhe zhvillimit urban, në një seleksionim ndër 9000 profesionistë nga rreth 150 vende të […]

Continue Reading

Ngjarje makabre në Korçë, një njeriu i pritet koka me sopatë

Në afërsi të Pazarit të Vjetër është gjetur i vdekur, shtrirë përtokë, një person. Dyshohet se viktima, i identifikuar si Dashnor Osmani është qëlluar me sëpatë në kokë. Sipas dëshmitarëve, e gjitha ka nisur nga një konflikt i çastit që më pas ka degraduar në përleshje. Nga qyteti juglindor raporton se, dyshohet se këtij personi […]

Continue Reading

Asnjë prokurori nuk merr përsipër të hetojë një dosje të bujshme që tregon blerjen e votave.

Asnjë prokurori nuk merr përsipër të hetojë një dosje të bujshme që tregon blerjen e votave, në të cilën thuhet se janë të përfshirë edhe zyrtarë të lartë. SPAK ka vendosur ta rikthejë përsëri foton në prokurorinë  e Dibrës duke mos pranuar disa akte të saj. Pas përgjimeve të publikuara nga ‘Bild’ në korrik të […]

Continue Reading

Premierat e Ermal Mamaqit dhe Bes Kallakut/ Trebicka: “Këta janë sharlatanë të kinemasë”

Ndërkohë që në javët e fundit shtypi dhe mediat kanë vluar nga propaganda për filmat e Bes Kallakut dhe Ermal Mamaqit, Alfred Trebicka, aktor dhe regjizor prej më shumë se 20 vitesh i ka quajtur autorët e tyre “sharlatanë të kinemasë”, ishte i ftuar në “Vizionin e Pasdites”. “Unë si profesionist do t’i quaja sharlatanë, […]

Continue Reading

Kultivimi i kanabisit, reagon Rama për videon e RAI 3: Turp gazetaresk

Edi Rama e konsideroi një turp gazetaresk videon e publikuar nga RAI 3 mbi kanabisin në Shqipëri dhe shtimin e kultivimit të tij. Sipas kamës, ky lajm nuk ka asnjë lidhje me realitetin e monitoruar nga Guardia di Finanza. Lexoni më tej:  VIDEO/ RAI3 nxjerr raportin sekret: Mbjellja e kanabisit në Shqipëri u rrit me […]

Continue Reading

Salianji: ‘Rama mbrojtës i bosëve të krimit’

Ish-deputeti i Partisë Demokratike, Ervin Salianji ka reaguar pas publikimit të reportazhit për rritjen e kultivimit të kanabisit në Shqipëri, nga televizioni Italian RAI 3. Në deklaratën e tij për mediat, Salianji bën me dije se reportazhi i RAI 3 konfirmoi se Shqipëria vazhdon të jetë Kolumbia e Europës. Për Salianjin dëshmia dhe provat dëshmojnë […]

Continue Reading