SPRINT NEWS ALBANIA

Shkrime

Neodiktatura- Neootomanizmi-Pansllavizmi, trinomi që kërcënon demokracinë dhe Kombin Shqiptar

Nga Azgan Haklaj

Neodiktatura- Neootomanizmi- Pansllavizmi trinomi që kërcënon demokracinë por dhe vetë ekzistencën e Kombit Shqiptar.

Shqiptarët duhet të jenë të gatshëm për të bërë çdo sakrificë në emër të Atdheut, të lirisë dhe të ardhmes së tij.

30- vjetori i renies së Murit të Berlinit dhe 30 -vjetori ekzekutimit të çiftit diktatorial Çaushesku mesazh i madh për shqiptarët.

Shqiptarët duhet të shkulin këtë oktapod kriminal që ka lëshuar metastazat tumorale në trupin e Shqipërisë, ashtu si kalorësit iliro- dardanë shkulnin shigjetat e armikut nga gjokset e tyre.

Fati i neodiktatorëve i njëjtë me diktatorët.

Shpeshherë përgjatë historisë si asnjë popull tjetër shqiptarëve u është dashur të luftojnë në dy fronte, për të mbrojtur lirinë, trojet e tyre etnike dhe ekzistencën e ardhmërinë e tyre.

Kjo ka ndodhur në antiktet në betejat kundër romakëve, maqedonësve, në Mesjetën e hershme kundër dyndjeve sllave e Perandorisë Bizantine, në Epokën e Gjergj Kastriotit (Skënderbeut) kundër turqëve e Venedikut dhe në fund të shekullit të 18- të në Epokën e Lidhjes Shqiptare të Prizrenit ndaj ushtrive të sulltanit e atyre të Knjaz Nikollës.
Po kështu në disa fronte u ndeshën në luftërat ballkanike dhe ato botërore.
Periudha e Luftës së Ftohtë 1945 -1990 dhe ndarja e Botës në dy blloqe politiko- ushtarake i ngriu konfliktet etnike në Balkan.

Nën gërmadhat e kësaj statukuoje të supërfuqive shqiptarët ishin populli që pagoi çmimin më të rëndë.

Gjysma jonë që njihet si Shqipëria Londineze përjetoj diktaturën më të egër në Europë, atë të kmerëve të kuq hoxhistë në kohën që Kosova, Çamëria e të gjitha viset shqiptare në Maqedoninë e Veriut, në Mal të Zi ju nënshtruan një dhune të egër, genocidi, kolonizimi e spastrimi etnik nga Jugosllavia Titiste e bandat monarko -fashiste greke.
Sot në shekullin e 21-të me shembien e Murit të Berlinit e shpërbërjen e Perandorisë së Kuqe Sovjetike demonët e shovinizmit e të neokolonializmit janë zgjuar si kurrë më parë dhe shigjetat e arsenalit politik, diplomatik, pse jo dhe ushtarak i kanë drejtuar kundër shqiptarëve.
Qarqet antishqiptare kanë bërë të mundur sponsorizimin e ardhjes dhe mbështetjes për ta mbajtur në pushtet Qeverinë Neokomuniste të Rilindjes dhe Aleanca Rama- Vuçiç- Erdogan- Putin është një realitet i njohur nga opinioni publik vendas dhe ai ndërkombëtar.
E theksova që në titull të shkrimit që kjo aleancë e frymëzuar nga ideologjia komuniste, neootomane e pansllaviste është trinomi që kërcënon e rrezikon seriozisht jo vetëm krijimin e Shtetit Komb të shqiptarëve por edhe demokracinë dhe ekzistencën si shtet e si Komb.

Ja vlen të analizohen tre komponent të ketij trekëndëshi të zi të Bermudës, apo këtij pakti të satanait, jo vetëm sepse na duhet si asnjëherë tjetër të luftojmë në tre fronte, por dhe për të ia bërë të qartë opinionit ndërkombëtar e qendrave vendimmarrëse politike strategjinë e taktikën e kësaj aleance antishqiptare e cila është njëherësh thellësisht e qartësisht një aleancë antiEuropiane e antiAmerikane.
Car Putini e Sulltan Erdogani dy diktatorët më jetëgjatë në Europën e pas Luftës së Ftohtë janë thellësisht antipërendimor në mendime e veprime e madje ata mburren me këtë fakt.
Ata kanë krijuar oligarki politike- ekonomike – ushtarake, kanë shtypur opozitën, liritë dhe të drejtat e njeriut, kanë militarizuar ekonominë dhe me anë të propagandës shtetërore, të fuqishme e të kontrolluar me dorë të hekurt nxisin ëndrrat perandorake e kolonialiste të trashëguara nga historia e tyre e errët dhe e përgjakshme.

Qëllimi i politikës së tyre të jashtme për dominimin e Ballkanit bie së pari në kundërshtim me interesat e shqiptarëve të cilët falë politikës së tyre sot janë ndarë në pesë shtete.
Në kushtet e Epokës së Globalizmit, mediave të fuqishme e ndjeshmërisë së lartë të opinionit publik të neootomanizmit Erdogan e Carit të Kremlit, idhtar i zgjimit të pansllavizmit, ju nevojiten metoda të kamufluara për të fshehur qëllimet e tyre të verteta antishqiptare.

Rusia si fuqi botërore politike dhe militare nën protekstin e mbrojtjes së ortodoksëve të Ballkanit, strategji e ndjekur që nga koha e Katerinës së Madhe e Pjetrit të Madh, nuk ka hezituar ti kurbanizojë shqiptarët sa herë është paraqitur rasti, në Traktatin e Shën Stefanit, në Kongresin e Berlinit e Konferencën e Ambasadorëve të Paqes në Londrër, në fund të Luftës së Dytë Botërore me aneksimin e Kosovës dhe në Këshillin e Sigurimit të OKB- së duke venë veton kundër rezolutave për Kosovën.
Refuzimi i njohjes së Kosovës si shtet i lirë dhe sovran e madje nxitja për anullimin e njohjeve nga ato shtete ku ka ndikimin politik dhe ekonomik është politikë e jashtme konstante e Rusisë së sotme putiniane.
Cari i Kremlinit dhe sherbimi i fshehtë rus ua kanë imponuar dhe i kanë detyruar të pranojnë platformën e elaboruar në shërbim të interesave të tyre afatgjata antishqiptare kryeministrit të tyre satelit Edi Rama, Presidentit Akeksandër Vuçiç, dhe atij të Kosovës Hashim Thaçi

Vuçiç e Rama në zbatim të urdhërave të Putinit provuan të organizonin njëri grusht shteti në Mal të Zi e tjetri kryengritjen e armatosur të vitit 2011 në Shqipëri.
Ata sëbashku me Hashim Thaçin organizuan ndarjen e Kosovës.
Qëndresa Homerike e Kryeministrit të Kosovës z Ramush Haradinaj shpetoj Kosovën nga ndarja, Lideri i shqiptarëve të Maqedonisë së Veriut Ali Ahmeti ishte promotori i përcaktimit të kursit EuroAtlantik të Republikës së Maqedonisë së Veriut e shqiptarët e Malit të Zi për shkak të vokacionit të tyre përendimor imponuan shumicën e vendosjes së rrugëtimit EuroAtlantik të Republikës Malazeze.

Samiti i Berlinit varrosi ëndrrën e Car dushanëve, të garashaninëve, çubriolloviçëve të Serbisë së madhe.
Ideologjia neootomane e Kalifit të ri të Ankarasë Erdoganit është ajo që mbyll trekëndëshin e zi antishqiptar.
Erdogani erdhi dhe vazhdon të qëndrojë akoma në pushtet duke tundur flamujt e islamizmit e të nacionalizmit.
Ky është binomi i Turqisë neootomane:
Ekspansioni ideologjik- ekonomik e së fundmi kolonialist në territoret që dikur ishin të pushtuara nga Perandoria Osmane.
Turqia asnjëherë nuk ka hequr dorë nga praktika e të konsideruarit të trojeve etnike shqiptare si pjesë të demenit të saj.
Ishte kjo arsyeja që kundër kësaj ideologjie vdekjeprurëse për të ardhmen e Kombit Shqiptar luftuan korifejtë e Rilindjes Kombëtare dhe etërit e Pavarësisë të shtetit të ri shqiptar.

Mbreti Zogu i Parë duke njohur mësëmiri Aleancën Otomano – Bizantine e cila në shekuj ka punuar për të shkombëtarizuar shqiptarët e preu me shpat nyjën gordiane që e lidhte Regjionin Shqiptar me Stambollin bizantino- ortodokso- otoman.

Shkeputja e komunitetit musliman shqiptar nga Turqia, vendosja e bektashinjëve në Tiranë, pavarësia e kishës ortodokse shqiptare nga Konstadinopoja e njohur si autoqefale janë kryevepra politike të një udhëheqësi të përgjegjshëm për fatet e popullit të vet.
Deviza e Bektashizmit “Pa Atdhe nuk ka Fe” u bë burim frymëzimi i shqiptarizmit.
Sot shqiptarët duhet të jenë të pregatitur për betejën e radhës në tre fronte, përballë forcave të errësirës dhe të gatshëm për të bërë çdo sakrificë në emër të Atdheut, të lirisë dhe të ardhmes së tij.

Starti i kësaj beteje për mbijetesën e demokracisë të shtetit të së drejtës dhe ardhmërinë e Kombit duhet të fillojë me rrëzimin e regjimit neokomunist, despotik e mafioz të Sulltan Ramës e kalifatit të tij kriminal.
Transplantimi i një kryeministri e i një qeverie bandite në trupin e Shqipërisë është operacion i kryer nga armiqtë tanë shekullorë.
Shqiptarët duhet ta shkulin këtë oktapod kriminal që ka leshuar metastazat tumorale në trupin e Shqipërisë ashtu si kalorësit Iliro- dardanë shkulnin shigjetat e armikut nga gjokset e tyre.

Total 0 Votes
0

Tell us how can we improve this post?

+ = Verify Human or Spambot ?