‘Riciklimi i ‘sëmundjeve’ të Shqipërisë nuk i duhet Kosovës’

Nga Petrit Vasili. Kosova është sot në një moment shumë të veçantë dhe pse jo delikat të saj. Përballë përpjekjeve dhe strategjive të mirëstrukturuara dhe mirëorganizuara për ta defaktorizuar, anashkaluar dhe deri për ta shpërbërë Kosovën, asaj i duhet sot të demonstrojë me të mirën e saj dhe pse jo të kapërcejë edhe veten. Pas […]

Continue Reading

Liria e besimeve fetare e simboleve kombëtare në Mal të Zi ngadhënjim i shqiptarëve

Nga: Azgan Haklaj Konfiskimi i pronave të paligjshme të Kishës Ortodokse Serbe fundi i trashigimisë së Mbretërisë Serbo-Kroate-Sllovene. Të njëjtin ligj duhet ta miratojë edhe Parlamenti i Kosovës. Shterrimi i ëndrrave të Jugosllavisë së tretë apo Serbisë së madhe. Ajo që ndodhi këto ditë në Parlamentit e Malit të Zi me rastin e aprovimit të […]

Continue Reading

Video/ Sherri me Ramën. Gent Cakaj drejt shkarkimit

Asgjë nuk shkon mirë mes kryeministrit dhe atij që ai vetë ka vendosur ti lërë postin e shefit të diplomacisë në detyrë. Gent Cakaj, që nuk u dekretua kurrë në postin e ministrit të Jashtëm nga presidenti, tashmë me sa duket ka humbur edhe mbështetjen e Edi Ramës. Burime të Lapsi.al që e konfirmojnë këtë […]

Continue Reading

Avokati i Trump për Sorosin/“Ai është një qenie njerëzore e tmerrshme.”

Rudy Giuliani, avokati i Donald Trump ka sulmuar miliarderin George Soros, duke këmbëngulur se ai kontrollon figurat kryesore në hetimin e presidentit amerikan. Po ashtu ai i dha një goditje të papritur Sorosir, kur tha se politika e tij e majtë e skualifikon atë nga të qenit hebre. Giuliani tha për revistën New York të hënën, se […]

Continue Reading

Arrihet marrëveshja VV-LDK për qeverinë e re

Edhe për kundër se kanë mbetur edhe dy ditë deri në mbajtjen e seancës konstituive të Kuvendi të Kosovës, subjektet fituese të zgjedhjeve të 6 tetorit Lëvizja Vetëvendosje dhe Lidhja Demokratike kanë përafruar qëndrimet rreth formimit të institucioneve të reja. Çështja e postit të presidentit të shtyhet për më vonë, ka mësuar SYRI.net Kosova. Burime […]

Continue Reading

Pse Alex Soros nuk mungon në asnjë takim të “Shengenit Ballkanik”?

Shkrimi nis me marrëveshjen që po diskutohej mes Greqisë dhe Maqedonisë së Veriut dhe më pas vazhdon me rrezikun që paraqesin influencat Ruse, Turke dhe Kineze në rajonin e Ballkanit dhe tendencat në rritje që kanë këto vende të të zgjedhur lindjen. Aleksander Vuçiç, George Soros dhe Aleks, i biri23 Dhjetor, 2019 13:37 Alexander Soros, […]

Continue Reading

Rama mbledh kryesinë e PS/ Ja kur do mbahet Kongresi i Rilindjes

Kryesia vendosi që Kongresi i PS të mbahet më 29 shkurt.  Kujtojmë që ditën e djeshme, Rama mblodhi në Golem kabinetin qeveritar për të bërë një bilanc të punës e 6 muajve të fundit të vitit, si dhe për të disktutuar masat që do të merren për të përballuar pasojat e tërmetit. Gjatë mbledhjes u […]

Continue Reading

Triumfi i Legalitetit gurë themel i shtetit modern shqiptar

Nga Azgan HAKLAJ Në vitin e 95 -vjetorit ky triumf kujtohet me krenari dhe Vepra Mdhështore e Mbretit Ahmet Zogu me nostalgji. 24 Dhjetori i vitit 1924 i njohur si Triumfi i Legalitetit është një ngjarje madhore historike, e cila i dha fund anarkisë së brendëshme të provokuar nga Kryengritja e Armatosur e Grushti i […]

Continue Reading

Sot 95 vjet nga dita e triumfit të Legalitetit

Nga Shpëtim AXHAMIKryetar i PLL 24 Dhjetor 1924-24 Dhjetor 2019.Demokracia fitoi mbi dhunēn. Triumfi i Legalitetit ngelet me të drejtë si dita e triumfit të demokracisë kundë marrjes së pushtetit nëpermjet dhunës, mbetet dita e fitores, ku vota e lirë e shumicës ka të drejtën e qeverisjes. Para 95 vitesh kërkohej legjitimitet institucional, legjitimitet i […]

Continue Reading

Mini shengeni pa Kosovën hap i pamatur që bie ndesh me vëllazërinë dhe çështjen kombëtare.

Nga Princ Leka II. Politika e Jashtme duhet të ketë kredibilitet dhe vazhdimësi. Ajo kurdoherë duhet të bazohet mbi tre parime: Integrimi i Shqipërisë në Bashkimin Europian, vënien në shërbim të plotë të integrimit të vendit në strukturat euro-atlantike duke mbështetur fuqimisht plotësimin e standarteve integruese, rritjen e rolit të Shqipërisë në rajon duke synuar […]

Continue Reading

Sundimtarët e tiranët i tmerron fjala e lirë

Nga Azgan HAKLAJ Sulltan Rama gllabëron pushtetet si vampirët e legjendave. Ai nuk mund të lidhë fjalën e lirë me litarët e Kristaq Ramës që lidhën qafën e Havzi Nelës. Fjala është pushteti që Zoti ju ka dhuruar krijesave të veta. Liria e fjalës është vija e demarkacionit që ndan shtetin e së drejtës me […]

Continue Reading

Adi Krasta sulmon Ramën/ Publikon foton e nënës gjakovare që humbi të gjithë familjen në luftë

Adi Krasta, ka publikuar në ‘Facebook’, një foto të nënës gjakovare Ferdonije Qerkezi, e cila ka humbur të gjithë familjen në luften me Serbinë Në këtë mënyrë Krasta ka sulmuar edhe kryeministrin Edi Rama, duke u shprehur se njerëzit që nuk njohin historinë, nuk rezistojnë së bëri gabime e gafa. Sipas moderatorit, Shqipërisë i mungon […]

Continue Reading

Çollaku/ Manipulimi me praninë amerikane dhe Jugosllavia e re.

Nje nder manipulimet me te shemtuara lidhur me mbledhjen e Jugosllavise se Re,qe u mbajt dje ne Tirane eshte dhe teza e hedhur nga sektori i propagandes se kryeministrit dhe e perseritur ne menyre idiotike nga politikane mendjelehte ose sharlatane neper panele televizive,se kjo nisem e samiti i Jugosllavise se Re ka mbeshtetjen e SHBA […]

Continue Reading

Vasili/ Pse Calavera shqetësohet vetëm kur Kushtetuta zbatohet!?

Shefja e misionit të ONM-së Calavera thotë se përgjegjës për këtë proces janë të gjitha institucionet. Ajo ftoi të gjithë që të tejkalojnë ngërçin për Gjykatën Kushtetuese. Lidhur me këto qëndrime ka reaguar nënkryetari i Lëvizjes Socialiste për Integrim, Petrit Vasili i cili thekson se është e habitshme që Calavera shqetësohet vetëm kur Kushtetuta zbatohet!? […]

Continue Reading

Shqiptarët përballë aleancës sllavoortodokse

Nga Azgan Haklaj Shqiptarët Përballë Aleancës Sllavoortodokse. Shqipëria e Kosova janë dy mushkëritë nga të cilat ajri i lirisë pulson nga gjaku i Atdheut. Edi Rama mbron Vuçiçin si Abdullah Pashë Dreni Mehmet Ali Pashë Maxharrin. Edi Rama sozia e Mark Milanit. Edi Rama përsërit tradhëtinë e Esat Pashës. MiniShengeni Ballkanik -bajpas për daljen e […]

Continue Reading

Në krahë të Vuçiç, Rama fyen dhe sulmon Ramush Haradinajn: I pa ditur, gënjeshtar

Me presidentin serb në krah, kryeministri Edi Rama e ka përdorur Samitin e rradhës të “Mini Schengenit Ballkanik” për të sulmuar edhe një herë kryeministrin në detyrë të Kosovës. Pas një pyetje në konferencën për median që sapo mbylli, se kryeministri në detyrë i Kosovës, Ramush Haradinaj ka deklaruar se Mini-Shengeni ballkanik synon heqjen e […]

Continue Reading

Fantazma e Serbisë së Madhe në Tiranë!

Nga Sali Berisha  Të dashur miq, Fantazma e Serbisë së Madhe, hija e zezë e të gjitha fatkeqësive të rajonit këto 150 vitet e fundit, po shtetit nëpër Ballkan. Vetëm dy dekada pas kapitullimit të Serbomadhisë, ajo doli nga varri dhe Edvin Kristaq Zografi, në një akt madhor tradhëtie kombëtare, solli këto dite në Tiranë Fantazmën […]

Continue Reading

Presidenti Meta, takon 200 jetimë

Nga Ilir Meta. Me shumë kënaqësi e pranova ftesën e Institutit Kombëtar të Integrimit të Jetimëve Shqiptarë dhe Fondacionit “FAB” për të marrë pjesë në një veprimtari bamirësie kushtuar rreth 200 fëmijëve jetimë e jo vetëm, nga Durrësi e Kavaja, dy nga zonat e dëmtuara më rëndë nga tërmeti tragjik i 26 nëntorit. Jetimët duhet […]

Continue Reading

Shpërthen tritoli në makinën e prokurorit të Vlorës.

Rreth orës 2:50 të mëngjesit të sotëm në lagjen ’28 nëntori’ të qytetit të Vlorës një sasi lëndë plasëse ka shpërthyer në makinën e prokurorit pranë Gjykatës së Vlorës, Albert Kuliçi. Mësohet se lënda plasëse ishte vendosur në pjesën e përparme të makinës, ndërsa mjeti tip ‘Golf 5 Plus’ ka qenë e parkuar para banesës […]

Continue Reading