Durrësi i rrënuar, ku është Vangjush Dako i Ramës?

Pse është lejuar të ndërtohet në rërë e kudo me betonin e vetë Dakos? Ky koment i shkurtër, i publikuar nga Syri.net një ditë më parë, është kthyer në viral në median sociale. Ne po e risjellim të plotë më poshtë: Për një moment pasditen e djeshme, kamerat e televizioneve- të stacionuara përpara një prej […]

Continue Reading

Tërmeti; një qysqi, një karkalec, njerëz që heqin rrënoja me duar dhe propagandë

Nga Enkel Demi Arritëm ta çelim transmetimin në orën 05.02 në ABC News. Ishim të parët, por mund të ishim edhe më shpejt, nëse unaza që të çon drejt Sanatoriumit nuk do të ishte aq shumë e bllokuar nga makinat dhe gjindja e përfshirë nga paniku. Nejse, nisëm një raportim me një video amatore dhe […]

Continue Reading

Fluturojnë çmimet e ‘Air Albania’/ Deri në 500 € bileta

Për Festat e Nëntorit ka pasur një shtrenjtim çmimesh për shkak të kërkesës së lartë, si rrjedhojë e dyndjes së shqiptarëve për të udhëtuar jashtë në 4 ditët që bien pushim radhazi, por pasagjerët e përhershëm drejt Milanos u ankuan pranë redaksisë së “Monitor” se Air Albania është shumë më i shtrenjtë nga të tjerët, […]

Continue Reading

Ambasada Shqiptare në Kosovë s’do t’ja dijë për tërmetin, feston me verë.

Nga Zamira Kazazi Bushati. Skandaloze kjo festa solemne me shampanja e rroba dasmash që sonte e organizoi Ambasada Shqiptare në Prishtinë. Ndërkohë që sonte gjithë kombi është në zi, kur akoma numri i viktimave sa shkon e rritet dhe që të dy shtetet kanë paralajmëruar/shpallur ditë zie kombëtare, më së paku mirëkuptohet babëzia dhe festa. […]

Continue Reading

Pas presionit hiqet pagesa 5 euro nga Kosova për Shqipëri dhe anasjelltas…

“Kompania që menaxhon rrugen e Kombit që nga dita e djeshme ka vendosur të lejojë kalimin pa pagesë të të gjithë makinave; individëve dhe shoqatave, institucioneve të Kosovës, të Shqipërisë etj, të cilët janë solidarizuar apo që kanë sjellë e sjellin ndihma për tiu ardhur në ndihmë dhe mbështetje të prekurve nga tërmeti. Këto grupe […]

Continue Reading

Rama/ “Brenda 2020 shpresojmë për shtëpitë e reja”

Brenda 2020 shpresojmë të fusim në shtëpia personat e mbetur pa strehë si pasojë e tërmetit të një dite më parë që goditi vendin. Deklarata vjen nga kryeministri Edi Rama, gjatë inspektimit të banorëve të prekur nga tërmeti, të cilët kaluan natën në stadiumin e Durrësit. Rama tha se për të gjithë ata që duan […]

Continue Reading

Gazetarët italianë tentojnë ta intervistojnë/ Rama: M’i largoni se…

Rama nuk pranoi të flasë, duke u argumentuar se sot ka shkuar për të takuar banorët dhe jo për intervista. “Sot jam këtu për të biseduar me banorët, nuk është koha për intervista”, tha kreu i qeverisë, ndërkohë një tjetër gazetar italian e ka pyetur sërish për situatën pak çaste më pas për gjendjen e […]

Continue Reading

Qeni italian pikas zonën ku duhet të kërkohet

Specialistët italianë të kërkim-shpëtimit që janë vendosur në qytetin e Durrësit në zonën e ish-kënetës kanë lëshuar në orën 10.00 të mëngjesit të sotëm qenin e specializuar për të parë zonën se ku duhet të ndërhyhet me kërkimet. Bëhet fjalë për godinën ku mendohet se kanë qenë 9 persona. Ditën e djeshme nga kjo godinë […]

Continue Reading

Rama shpall gjendjen e jashtëzakonshme: Nuk është thjesht çështje financash

Kryeministri Edi Rama ka shpallur sot gjendjen e jashtëzakonshme pas tërmetit shkatërrues që ka marrë deri më tani 25 jetë njerëzisht, ndërkohë që frika mbetet ende pezull pasi bilanci edhe mund të rritet. Në mbledhjen e jashtëzakonshme të qeverisë kryeministri pohoi se nuk është thjesht çështje financash, ndërsa nuk nguroi që t’i kthente përgjigje edhe […]

Continue Reading

Policia e Kosovës dërgon të tjera njesi të kërkim-shpëtimit

Policia e Kosovës njoftoi se edhe sot, ditën e dytë pas tërmetit të raportuar në Shqipëri, ka dërguar Njësitet policore në përbërje prej njëqind operatorëvetë  tjerë të njësiteve të specializuara, të cilët do të jenë në shërbim të autoriteteve, në kërkim-shpëtim të banorëve që dyshohet se kanë mbetur nën gërmadha të objekteve të rrënuara. Policia […]

Continue Reading

Video erotike, Aleanca e Grave del në mbrojtje zv.ministres Kuko

Aleanca e Grave ka dalë në mbështetje të zëvendësministres së Brendshme, Romina Kuko, pasi ditët e fundit ajo ka qenë në qendër të mediave për shkak të thashetheme rreth një video erotike me një ambasador të huaj në Shqipëri. Përmes një postimi në ‘Facebook’, drejtuesja e Qendrës Aleanca Gjinore për Zhvillim, Mirela Arqimandriti, e ka […]

Continue Reading

Basha me Wadephul: PD, e angazhuar për kushtet gjermane

Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha, u takua në Gjermani me Johann Wadephul, nënkryetar i grupit parlamentar të CDU/CSU në parlamentin federal. Basha tha se PD është e angazhuar për të plotësuar kushtet e Bundestagut. “PD, e angazhuar për zbatimin e kushteve të Bundestagut për Shqipërinë, që përbëjnë udhërrëfyesin për të dalë nga kriza e […]

Continue Reading

Vjen një propozim i mirë nga mazhoranca/ Të kufizohen makinat për të rinjtë

Për të frenuar sadopak këtë fenomen, deputeti i mazhorancës Arben Pëllumbi pritet të depozitojë një propozim ligjor, i cili prek të gjithë ata drejtues mjetesh të moshës 18 deri në 22 vjeç. Synimi është që këta shoferë të rinj të kenë kufizime jo vetëm në përdorimin e mjeteve më fuqi të lartë motorike, por jo […]

Continue Reading

Skandal/ Kryetarja e degës PS dega 5 në Tiranë plotëson vetë fletët e votimit. VIDEO

Si sot një javë më parë, socialistët në të gjithë Shqipërinë votuan për të zgjedhur delegatët e Kongresit sipas parimit një anëtar, një votë. Ndërsa i gjithë procesi u cilësua si një model për vendin dhe partitë e tjera, rezultatet nuk kanë dalë ende. Dyshimet për mungesë të trasparencës janë shtuar edhe më shumë kur […]

Continue Reading

Dhënia e titujve “Mjeshtër” duhet bërë në bazë merite profesionale realiste dhe të mirëqene!

Se fundi Dhoma Kombëtare e Zejtarisë me drejtues z. Luan Bregasi shpërndau disa Certifikata “Mjeshtër” për një sere individësh ne prani te ambasadorit gjerman dhe ministres se ekonomisë ku, midis te cilëve disa prej tyre u vlerësuan “Mjeshtër” edhe ne profesionin e Kuzhinierit që padyshim tingëllon çuditshëm dhëne nga një Dhomë Zejtarie! Pavarësisht kësaj çudie, […]

Continue Reading

Albin Kurti: Thaçi të japë dorëheqje ose do të shkarkohet

Kreu i Vetëvendosjes dhe njëkohësisht kandidati për kryeministër nga radhët e saj, Albin Kurti, ka thënë se Hashim Thaçi duhet të japë dorëheqje ose ndryshe do të shkarkohet. “Presidenti Thaçi duhet të japë dorëheqje ose do të shkarkohet. Ai duhet ta kuptojë vetë dhe të japë dorëheqje”, është shprehur Kurti. Me pas Albin Kurti ka […]

Continue Reading

Rama takon Princin e Arabisë Saudite

Përmes një statusi në ‘Twitter’, ai tregon se kanë diskutuar mbi ecurinë e përgatitjeve të disa investimeve të rëndësishme në turizëm, infrastrukturë dhe kulturë. ‘Në Riad me Princin e Kurorës Muhammed Bin Salman, për të diskutuar mbi ecurinë e përgatitjeve të disa investimeve të rëndësishme në turizëm, infrastrukturë dhe kulturë’, shkruan Rama. Kujtojmë që disa […]

Continue Reading

‘Zyrtari serb:Rama ra dakord me Vuçiç: Kosova të mos ftohej se e përfaqësonte Beogradi’

Ish-kryeministri i Shqipërisë, Sali Berisha në një prononcim për “Bota sot” ka dhënë gjykimin e tij për prezantimin, nga ana e kryeministrit Edi Rama, të një harte të Ballkanit me Kosovën si pjesë të Serbisë.  “Një akt i tillë nuk mund të jetë kurrë i paqëllimshëm, – është shprehur Berisha në prononcimin e tij. – […]

Continue Reading

Kosova ka shansin e fundit për Euro 2020

“Dardanët” kanë edhe një shans tjetër për të siguruar pjesmarrjen historike në finalet e turneut më të rëndësishëm europian të futbollit. Skuadra e drejtuar nga Bernard Shaland ka njohur rivalët në fazën e play-off në Ligën e Kombeve. Shorti i hedhur mesditën e sotme në Nion të Zvicrës ka vendosur përfaqësuesen e Kosovës përballë Maqedonisë […]

Continue Reading