Skerdjan Dhuli/ Koncensioni kriminal i sterilizimit

Aktualitet Shkrime

Më 2016-en, hajduti me i madh i mbi tokes dhe sistemit diellor, Ilir Beqja, firmosi koncensionin e sterilizimit te paisjeve spitalore per nderhyrjet kirurgjikale.
Por ketu nis hajduteria.

Se pari setet kirurgjikale nuk u ndertuan nga eksperte mjek kirurge. Per pasoje ato u bene nje lemsh i madh.
Domethene. Nje kirurg gjate operacionit, perdor p.sh 7 paisje.
Problemi i pare fillon ketu. Sepse paisjet nuk gjenden te gjitha ne te njejtin set, dhe mjekut i duhet te hap edhe setin tjeter. Pra dy sete per nje pacient edhe pse ne fakt ka perdorur 7 pasieje (mora nr max) por qe gjenden ne dy sete. Cfare ben kompania ?
I klasifikon keto si dy sete te sterilizuara, kur ne fakt sterilizon vetem 7 paisje. Pjesa tjeter jane leke qyl qe Beqja dhe Rama ja japin kompanise.

Problemi o dyte i ketij koncensioni eshte kosto e sterilizimit.
Setet e medha shkojne rreth 200 Euro mesataret rreth 150 dhe ato te vogla rreth 100 Euro. Pra shuma marramendese per nje pacient.
Por ketu rikthehemi ne piken e pare. Kompania jo vetem qe paguhet ne shuma te tilla, por as nuk i sterilizon te gjitha paisjet e nje seti pasi ato nuk jane perdorur.
Ne nje situate te tille ku u kap me milionat e Beqjes ne dore, Ogerta Manastirzeza leshoi nje urdher qe drejtuesit e spitaleve te ulnin kostot per dhe numrin e nderhyrjeve.
Ketu vjen cmenduria e radhes.

Sipas ketij urdheri, shefat e sherbimit duhet te parashikojne nderhyrjet urgjente.
Mos qeshni. Po po. Shefi i sherbimit te Ortopedise te Spitali i Traumes (ose Spitali Ushtarak sic quhet ndryshe) duhet te parashikoje urgjencat.
Pervec kesaj, ne shkresen perkatese gjendet edhe urdheri per uljen e numrit te operacioneve te planifikuara.

Kjo ishte hajduteria e Ilir Beqjes dhe Edi Rames me koncensionin e sterilizimit.
Sigurisht qe check-up eshte nje hata me e madhe, por per te do shkruaj nje dite tjeter.

Total 0 Votes
0

Tell us how can we improve this post?

+ = Verify Human or Spambot ?