‘Shkrihet PS e Shkodrës’: Ish-kryetari: Nuk jemi domate për salcë sa herë që kërkon i zoti

Ish-kreu i PS në Shkodër Ndue Dodaj ka reagur në lidhje debatet të forta të krijuara tek mbledhja e sotme mbi emërimin e drejtorëve. Përmes një statusi në ‘Facebook’, ai shprehet se është shkelur statuti i PS-së me të dyja këmbët. Sipas Dodaj, strukturat e PS-së nuk janë domate, që të bëhen salcë, sa herë […]

Continue Reading

Nuk zenë vend drejtorët e rilindjes. Shkarkohet drejtori doganave.

Drejtori i Përgjithshëm i Doganave Arlind Gjokutaj është shkarkuar nga detyra. Vetën 7 muaj nga marrja e detyrës në krye të Drejtorisë së Përgjithshme të Doganave, Arlind Gjokutaj është larguar nga ky post dhe është zëvendësuar nga Gjon Bardhi, i cili deri dje mbante pozicionin e zëvendësdrejtorit në këtë institucion, njofton Monitor. Arsyet e largimit të […]

Continue Reading

Hajdari merret në mbrojtje nga Ruçi/ Gardist personal

Kryetarja e grupit parlamentar demokrat në parlament Rudina Hajdari është marrë në mbrojtje pas denoncimit të saj në Kuvend para 3 ditësh se është kërcënuar me jetë. Mësohet se Garda e Republikës ka marrë në mbrojtje bashkëkryetaren e Komisionit të Reformës Zgjedhore. Ajo do të shoqërohet nga një gardist. Përpara deputetëve, Hajdari deklaroi se është […]

Continue Reading

Pas Tiranes dhe Shkodrës/ “Per shqiptaret dielli lind në perëndim”, u ndal në Elbasan.

Pas takimeve te Tiranes dhe Shkodres, tryeza e diskutimit “Per shqiptaret dielli lind ne perendim”, u ndal ne Elbasan.U theksua edhe nje here vokacioni pro-perndimor i shqiptareve dhe u kundershtua teza per nje “Jugosllavi te Re.Qytetare te angazhuar, patriote, historiane,pedagoge, shkrimtare, perkthyes, avokate, aktiviste politike, gazetare dhe studente dhane mendimet e tyre se si do […]

Continue Reading

Ekuacioni pushtet + pasuri = fuqi në qeverisje çon gjithnjë e kudo në kaos!

Enver Bytyçi Duke lexuar librin e autorit të mirënjohur Eckhart Tolle “Eine neue Erde”, (Një botë tjetër), vura re se raporti i njeriut me pronën dhe me pushtetin është një raport i çuditshëm. Në këtë lidhje dalin në skenë si protagonistë politikanët. Politikanët e etur për pushtet dhe pasuri u ndërrojnë vendet konceptit për të […]

Continue Reading

Eksponentë të majtë e të djathtë punësojnë familjarët në Ministrinë e Jashtme. EMRAT

Nga Boldnews.al Ministri i Jashtëm në detyrë, Gent Cakaj, u duk se nisi me vrull “pastrimin” e administratës dhe diplomacisë nga lidhjet nepotike, klienteliste dhe politike në institucionin që “iu dhurua” nga kryeministri Edi Rama. Por, mesa duket, gjithçka ka qenë thjesht një show mediatik. Të paktën, kjo përshtypje krijohet pas një denoncimi që ka […]

Continue Reading

Luan Rama: Shqipëria në krizë të rëndë, duhet dialog politik!

Zëvendëskryetari i LSI-së Luan Rama me tone të forta i bëri thirrje klasës politike të ulet për dialog, për kapërcimin e krizës në sajë të plotësimit të kushteve të Bundstagut. Teksa u ndal tek vendimi i BE për mos çeljen e negociatave, Luan Rama tha se në raportin për Shqipërinë thuhej se vendi është në […]

Continue Reading

Biznesmeni i njohur leter shoqatave te biznesit: Jemi te shqetesuar, duhet te behemi bashke per te shpetuar biznesin!

Nga Nikollaq Neranxi Të nderuar Kryetare te Shoqatave te biznesit, konfederata apo dhoma tregtie! Shoqata per Mbrojtjen e Tregtareve dhe Tregut te Shqiperise, po ndjek me shqetesim situaten ekonomike e cila shkon cdo vit ne perkeqesim! Bizneset gjithashtu po perjetojne dite te veshtira! Shume biznese kane falimentuar edhe pse kishin rreth dy dekada ne treg! […]

Continue Reading

Spiropali i përgjigjet Bashës: U larguat vullnetarisht me daullet e fitores imagjinare, tani prisni

Përmes një statusi në ‘Facebook’, Spiropali shprehet se Basha dhe shumica e tij imagjinare duhet të presin zgjedhjet e radhës per t’u rikthyer në Parlament. Sipas ministres, ata që e grisën kontratën me zgjedhësit e tyre, nuk kanë asnjë të drejtë dhe asnjë shans, të grisin kontratën e shtetit. Statusi i plotë: Lulzim Basha dhe […]

Continue Reading

5 mijë militantë të infektuar me SIDA, gati të shpërndahen nëpër botë

Pamjet ngjethëse vijnë nga burgjet në Siri, ku mbahen ish-luftëtarët që kanë ardhur të luftojnë për ISIS-in nga vende të ndryshme të botës. Një grup i gazetarëve të AFP ka marrë pamje ekskluzive nga një burg ku mbahen ish luftëtarët e ISIS-it, të ruajtur nga forcat kurde të Sirisë. Qelitë janë aq të dendura sa […]

Continue Reading

Tre pozicione të sigurta gjumi për gratë shtatzëna

Ne shpenzojmë rreth një të tretën e jetës sonë duke fjetur, prandaj gjumi është një pjesë e rëndësishme e përditshmërisë Studimet e fundit tregojnë se ekziston një lidhje mes pozicionit të gjumit të nënës dhe mirëqenies së një foshnjeje. Për shkak të ndryshimeve në trup, pozicionet që flini zakonisht mund të mos jenë të sigurta […]

Continue Reading

A PO AFROHET SHQIPËRIA ME KINËN, DUKE DEVIJUAR NGA BOSHTI I PARTNERËVE STRATEGJIKË ?

Nga Valbona Mezini Ambasada Amerikane tërheq vëmendjen në mënyrë të përsëritur politikanëve shqiptarë, sa I përket integrimit të vendit në BE dhe ecurisë së shpejtë drejt përfundimit të reformës në drejtësi. Këmbana po bie për ata që kanë vesh dhe që sytë e mendjes u janë iluminuar nga e vërteta që është një dhe vetëm […]

Continue Reading

Ja kushtet e Kyriakos Micotaqisit për kryeministrin Edi Rama

Kryeministri grek është në favor të perspektivës evropiane të vendeve të Ballkanit Perëndimor, por duke shfrytëzuar veton e Francës, tashmë të gjitha vendet do të përfitojnë nga pak. Mediat greke kanë mësuar se në këtë kontekst pala greke do ti kërkojnë shefit të qeverisë shqiptare lëvizje konkrete, një plan masash për adaptimin e ligjeve që […]

Continue Reading

Ikin investitorët, mbyllet fabrika e këpucëve me 2000 punëtorë në Kamëz

“Mbyllet fabrika me 2000 punëtorë në Kamëz!” Kështu deklaron ish-kryeministri Sali Berisha në një postim në Facebook. Berisha ka denoncuar ikjen e investitorëve të një kompanie këpucësh në Bathore-Kamëz, duke iu referuar mesazhit të një qytetari dixhital. Sipas mesazhit të ish-kryeministrit, fabrika po mbyllet, pasi ndërtesën do ta përdorë kryebashkiaku socialist Rakip Suli për të […]

Continue Reading

Si i “ringjalli” Fatmira Hajdari dy të vdekurit, për t’i dhënë Linda Ramës tokën e tyre në Surrel

Në media është publikuar një dokument që provon se gjyqtarja Fatmira Hajdari, nëna e deputetes së opozitës parlamentare, ka favorizuar familjen e bashkëshortes së kryeministrit, Linda Rama, duke i dhënë një tokë, e cila ishte në pronësi të dy personave që kishin ndërruar jetë. Bëhet fjalë për tokën në Surrrel të Tiranës, ku kryeministri Rama […]

Continue Reading

Njësia e dekriminalizimit vë nën hetim kryebashkiakun e Vorës Agim Kajmakun.

Mësohet se Kajmaku po hetohet për falsifikim vulash, formularësh dhe stampash, pasi ka fshehur arrestimin në Greqi në formularin e dekriminalizimit. Hetimet kanë nisur një ditë pasi Prokuroria e Përgjithshme i kërkoi Komisionit Qendror të Zgjedhjeve heqjen e mandatit si kryebashkiak i Vorës. Sipas Prokurorisë, Agim Kajmaku vërtet është shpallur i pafajshëm nga Gjykata e […]

Continue Reading

Rama nuk heq dorë nga Unaza e re/ Ja cila kompani do të ndërtojë ‘Lotin 1’

Dy kompanitë ‘’Salillari’’ dhe ‘’Bajram N.’’ fituan tenderin për ndërtimin e ‘’Lotit 1’’ të projektit të ‘’Unazës së Re’’. Këto dy firma (të bashkuara në këtë garë) u shpallën fituese duke ofruar shifrën më të ulët 1.77 miliardë lekë (limiti ishte 2.25 miliardë lekë). Vendimi u dha nga Komisioni i Prokurimit Publik, i cili hodhi […]

Continue Reading

Përveç Hajdarit qënka kërcënuar dhe Gjuzi.

Me debate të ashpra ka filluar seanca e sotme parlamentare mes kreut të Partisë Konservatore Kujtim Gjuzi me kryetarin e Kuvendit Gramoz Ruçin. Gjuzi ka kundërshtuar procesverbalin e seancës së kaluar plenare, ku kryeparlamentari e kritikoi për veshjen. Gjuzi deklaroi se pak pasi Ruçi e kritikoi, në telefonin e tij ka mbërritur një mesazh kërcënues. […]

Continue Reading

Kërcënohet Hajdari/ I kërkon ndihmë Rucit. Merrni masa mos kete viktima në parlament

Deputetja Rudina Hajdari ka deklaruar sot në seancë plenare se është kërcënuar në zyrën e saj në kryesinë e Kuvendit. Hajdari kërkoi nga Ruçi, t’i përgjigjet pozitivisht ftesës së saj për të marr masa sa i takon sigurisë së ambjenteve si në Kuvend ashtu edhe në kryesi. “Para pak ditësh ju kam dërguar një shkresë […]

Continue Reading

Ingrid Gjoni: Nuk vesh gjë fare se i kam bezdi.

Këngëtarja shqiptare Ingrid Gjoni ka qënë e ftuar sot tek emisonin “Why not” ku edhe ka folur për jetën e saj. Në lojën me 5 sekonda, Ingridi ka qënë përballë aktorit Herion Mustafaraj, ku edhe ka treguar hapur detaje intime. Pyetje: Thuaj tri gjëra që mban veshur poshtë rrobave? Ingrid Gjoni: Nuk vesh gjë fare […]

Continue Reading