Isea Çili shpallet fituese e “Junior Fest Albania” 2019-të. VIDEO

“Mikja ime fëmijëri” kënduar nga Isea Çili u shpall fituese e Junior Fest Albania 2019. Kompozitor i këngës është Saimir Çili dhe poezia e Jorgo Papingjit. Festivali u mbajt të dielën në mbrëmje në Amfiteatrin e Parkut të Liqenit Artificial të Tiranës. Dashamirësit e muzikës për fëmijë ndoqën 18 krijime të interpretuesve nga 9-14 vjeç. […]

Continue Reading

Autoriteti Kontrollit të Ushqimit një instrument biznes prishesh apo kujdestar standardesh? A do të reagoje ministri Bledi Çuçi?

Nga Artur Nura Se fundi për arsye objektive lexoj një denoncim te biznesmenit te njohur Nikollaq Neranxi ne lidhje me kripen e Himalajës dhe qe te cilit i është bllokuar një kamion i cili plotesoka te gjitha kriteret ligjore! Sipas Neranxit kjo ka ndodhur sepse ne zyrat e AKU, apo ato përkatëse te shëndetësisë sic […]

Continue Reading

Nga dita e nesërme do të mbyllet sinjali analog në Tiranë dhe Durrës.

Ashtu siç edhe ishte paralajmëruar më parë, sot është dita e fundit e transmetimeve analoge në këto dy qarqe, ndërsa për qarkun e Vlorës do të shtyhet për një datë tjetër, e cila nuk bëhet me dije. Vendimi i marrë nga Autoriteti i Mediave Audiovizive (AMA) parashikon që kanalet televizive të shihen vetëm përmes transmetimeve […]

Continue Reading

Joe Biden dhe Donald Lu, të njëjta skema korrupsioni dhe presioni në Shqipëri dhe Ukrainë

Nga Dritan Kaba –  Joe Biden, ish zv/presidenti amerikan garues për të fituar rolin e favoritit për kandidat nga demokratët, ka ndërhyrë për të shkarkuar me patjetër ish prokurorin e përgjithshëm të Ukrainës Arsyeja se Viktor Shokin, ish kryeprokuror, ka ndërmarrë hetime ndaj firmës energjetike, naftë dhe gaz, Burisima. Kjo firmë ka partner të saj […]

Continue Reading

Nuk ndalet droga/ Kapet gomonia e dytë e trafikut Shqipëri-Turqi

Policia greke ka arritur të ndalojë një gomone, e cila dyshohet se transportonte drogë. Gomonia e ndaluar drejtohej nga një shqiptar. Mjeti lundrues është ndaluar në ishullin Agkistri. Shqiptari i ndaluar nga forcat policore greke do të merret në pyetje. Autoritetet helene arritën të dallojnë gomonen në det rreth orës 15.30 minuta me orën lokale […]

Continue Reading

Kërcënohet sërish me jetë shkrimtari…

Tjetër kërcënim për shkrimtarin dhe drejtorin e Institutit të Studimeve të Krimeve dhe Pasojave të Komunizmit. Përmes një reagimi në rrjetet sociale, Tufa shkruan se ka marrë një tjetër kërcënim me jetë. Këtë herë kërcënimi ka mbërritur në adresën e avokatit të tij, Kujtim Cakrani. Ja çfarë shkruan Agron Tufa: KËRCËNIM I RI ME VDEKJE […]

Continue Reading

Biznesmeni i njohur denoncon AKU: bllokohet Neranxi që të shese dikush tjetër

Institucionet shteterore qe i sherbejne vetem klienteve te pushtetit dhe sabotojne punen e kritikeve te tij! Nga Nikollaq Neranxi Te dashur miq! Dua te bej publike nje beteje qe po ben prej disa muajsh Kompania Neranxi me AKU! Nje nga produktet qe ne importojme eshte kripa e Himalajeve! Besoj nuk ka nevoje te rendis benefitet […]

Continue Reading

Linda RAMA: Krenare per EDIN, promotor i nxitjes së grave në majën e qeverisjes

Linda Rama, bashkëshortja e kryeministrit Edi Rama ka shprehur mbështetjen publike ndaj këtëj të fundit. Përmes një statusi në ‘Tëitter’, Linda deklaron se është krenare për Ramën pasi ka spikatur si lider politik, kryeministër e kryetar bashkie me mbështetje ndaj grave. Linda kujton edhe takimin e bashkëshortit të saj me miliarderin Michael Bloomberg në Global Business Forum […]

Continue Reading

Edi Rama shpërblen me zyra, Bindjen Demokratike të Astrit Patozit

 Edi Rama ka vendosur të shpërblejë me zyra, Bindjen Demokratike të Astrit Patozit, pas shërbimeve të këtij të fundit. Në fletoren zyrtare, është publikuar këtë të premte vendimi “për dhënien në përdorim, pa shpërblim, nga Drejtoria e Shërbimeve Qeveritare te partia ‘Bindja Demokratike’, si seli, të vilës nr. 1 dhe të palestrës në krah të saj, […]

Continue Reading

Oriz në vend të kokainës, zgjerohen hetimet mbi zyrtarët në portin e Durrësit

Zgjerohet hetimi lidhur me operacionin “Kuito” në kuadër të të cilit u sekuestruan 137 kg kokainë. Burimet thanë për gazetaren Klodiana Lala se në hetim janë përfshirë edhe zyrtarë të portit të Durrësit, të cilët dyshohet se mund të kenë krijuar favorizime për hyrjen e personave të paautorizuar në ambjentet e portit. Po sipas të […]

Continue Reading

Masa të rrepta për derbin e kryeqytetit

Tirana-Partizani është supersfida e kësaj jave në Kategorinë Superiore. Një ndeshje që do të ketë interesim maksimal nga tifozët dhe pritet të shiten të gjitha biletat. Kompania që merret me sigurinë në stadium pak minuta më parë ka bërë të ditur të gjitha detajet dhe sendet që nuk lejohen në stadium. Sipas njoftimit, gjatë derbit […]

Continue Reading

Një tjetër shqiptar i vdekur u gjet mbrëmjen e djeshme në Greqi.

Mediat helene raportojnë se një 40-vjeçar është gjetur i varur me litar në qelinë e tij në burgun famëkeq të Koridhalosë. Sipas informacioneve nga vendi fqinj, ai vuante dënimin për vrasjen e mbetur në tentativë të një të afëmi të tij. Policia greke ende nuk ka një version të vdekjes së shqiptarit, por po punohet […]

Continue Reading

Kol Sallakja që i kërkonte Metës ta ndihmonte për t’i futur gruan në burg për korrupsion

Tedi Blushi i ka kthyer një përgjigje të ashpër, gazetarit të News24, Sokol Balla pas një analize të këtij të fundit ku i kujtonte Presidentit një deklarate të bërë tek ‘Çim Peka LIVE’ në SYRI.net dhe SYRI TV për raportin e Venecias. Balla i kërkon Metës të bëhet burrë e të mbajë fjalën për të […]

Continue Reading

Reportazhi/ Çfarë po ndodh sot në Lumin e fundit të egër në Evropë

Nga Dritan Laci “Finesa e njeriut kurrë nuk do ta dëshmojë një shpikje më të bukur, më të thjeshtë ose më të drejtpërdrejtë sesa e bën natyra, sepse në shpikjet e saj asgjë nuk mungon, dhe asgjë nuk është e tepërt”. Shqipëria pa dyshim për sipërfaqen dhe relievin që ka hyn ndër margaritarët e kompleksitetit […]

Continue Reading

Braktis Shqipërinë/ Sekretari i Shtetit Pompeo do të vizitojë Italinë, Greqinë, Malin e Zi dhe Maqedoninë e Veriut.

Sekretari amerikan i Shtetit, Michael R. Pompeo do të vizitojë javën e ardhshme Italinë, Vatikanin, Malin e Zi, Maqedoninë e Veriut dhe Greqinë. Në turneun që do të zgjasë nga 1 deri në 6 tetor, zoti Pompeo do të marrë pjesë në një simpozium në Vatikan dhe do të takohet me Papa Françeskun. Në Romë, […]

Continue Reading

Balla nga Elbasani: S’na kanë vendosur kushte, por…

Kreu i grupit parlamentar të PS, Taulant Balla komentoi deklaratat e opozitës lidhur me kushtëzimin e hapjes së negociatave nga Bundestagu gjerman. Ndryshe nga opozitarët, Balla u shpreh optimist për negociatat, teksa tha se Bundestagu nuk na ka vendosur kushte por detyra. “Të gjithë shqiptarët duhet t’i gëzohen ‘Po’-së së Gjermanisë. Nuk na kane vënë […]

Continue Reading

Murrizi fyen sërish dhe kërkon 1 miliard lekë që deputetëve të rinj, t’u jepet shtëpi.

Deputeti Myslim Murrizi ka kërkuar në mbledhjen e Konferencës së Kryetarëve që deputetëve të rinj, t’u jepet shtëpi. Murrizi kërkoi që për deputetët, një pjesë e të cilëve janë vetëdeklaruar të pastrehë, të miratohet një fond rreth 1 miliard lekë që të marrin kredi me interes zero. Demokrati e bëri këtë kërkesë me argumentin se […]

Continue Reading

Gjykata Kushtetuese/ Presidenti META dekreton rishpalljen e kandidaturave

Presidenti Ilir Meta dekretoi së fundmi rishpalljen e thirrjes së kandidatëve për vendin vakant në Gjykatën Kushtetuese. Kreu i Shtetit u bazua në vendimin e Këshillit të Emërimeve në Drejtësi për pezullimin e procedurës së thirrjes së kandidatëve. Në njoftimin zyrtar janë paraqitur dhe kushtet që duhet të plotësojnë kandidatët.  Largimi i i Besnik Imerajt […]

Continue Reading

40% e të rinjve shqiptarë po luftojnë të ikin nga ky vend

Sipas një anketë të fondacionit gjerman Friedrich Ebert për Edukimin e të rinjve në Europën Juglindore që u publikua këto ditë, 285 mijë shqiptarë planifikojnë të ikin nga vendi në vitet në vijim, shumica prej të cilëve janë të rinj.  26 për qind kanë pohuar se dëshirojnë të emigrojnë në Gjermani, 18 për qind në […]

Continue Reading