Kush pagoi për ndërtesën e institucioneve të reja të Reformës në Drejtësi?

Nga Vincent Van Gerven Oei Më 22 korrik, e ngarkuara me punë në Ambasadën e SHBA-ve në Tiranë Leyla Moses-Ones, Shefja e ONM-së Genoveva Ruiz Calavera dhe Ministrja e Drejtësisë Etilda Gjonaj përuruan ndërtesën e re të institucioneve të reja të drejtësisë, të quajtur “Poli i Drejtësisë”. Në këtë ndërtesë do të vendosen Këshilli i […]

Continue Reading

Lul Berisha, kreu i bandës së Durrësit, i hyn biznesit të naftës.

Lulzim Berisha, i konsideruar nga Prokuroria Shqiptare dikur si kreu i bandës së Durrësit, ka hedhur pas krahëve të kaluarën e tij dhe dënimin me 25 vite burg, duke ju futur tashmë botës së biznesit. Që prej dhjetorit 2016 e në vazhdim, Berisha është një i liruar me kusht nga Gjykata e Apelit në Durrës, […]

Continue Reading

Përfundon hedhja e shortit në Europa League, ja 12 grupet.

Janë 48 skuadrat të shpërndara në 12 grupet, në kompeticionin e dytë më të rëndësishëm të Europës. Fati i goglave ka vendosur që Lazio e Strakoshës të pozicionohet në Grupin E, ku do të përballet skuadra: Celtic (SCO), Rennes (FRA) dhe CFR Cluj (ROU), shkruan SYRI.net. Në grup të vështirë ka përfunduar edhe Manchester United me kundërshtarë, Astana (KAZ), Partizan (SRB) dhe AZ Alkmaar (NED). […]

Continue Reading

Drejtueset gra në Shkodër, në kundërshtim me ligjin e nënpunësit civil

Nga Nertila Qafzezi Ismajlgeci 1- Pranimi në shërbimin civil në kategorinë ekzekutive bëhet nëpërmjet një konkurrimi të hapur. 2. Konkurrimi organizohet në mënyrë periodike nga njësia përgjegjëse për secilin nga grupet e përcaktuara në pikën 8 të nenit 19 të këtij ligji. 3. Konkurrimi zhvillohet në këto dy faza: a) verifikimi paraprak, nëse kandidatët plotësojnë […]

Continue Reading

DY TË RINJ RRAHIN BABAIN E NJË VAJZE NË VLORË. (VIDEO)

Ngjarja ka ndodhur në rrugën e Çipajve, ndërsa pamjet janë shpërndarë në “Facebook” nga gazetari Enrik Mehmeti. Një pamje shihet se burri i kërkon të riut ti sjellë vajzën. ‘Më sill çupën’, i drejtohet ai, ndërkohë që ky i fundit i sulet me grushta. Më pas duket se në sherr është përfshirë edhe shoku i […]

Continue Reading

“Nova Media Albania: Rama është njeriu më i pasur në botën shqiptare me 1.5 bilion dollarë.

Kryeministri Edi Rama dhe qeveria e tij, janë akuzuar shpeshherë për vjedhje në tendera, apo shpërdorim të parave të buxhetit të shtetit. Mjafton të përmendin rastet e Milot-Balldren apo Orikum Dukat, ku kostot janë jashtë normales. Këto projekte nuk janë të vetmet, pasi ka shumë raste të tjera, ku Rama ka kënqur orekset e tij […]

Continue Reading

Mashtronin me biletat, Braçe: Vazhdoni merreni me të qeshur! Nuk është lojë!

Erion Braçe ka reaguar lidhur me operacionin e djeshëm të policisë ku u arrestuan 7 persona për falsifikim të biletave dhe aboneve të transportit publik në Tiranë, duke i shkaktuar shtetit një dëm rreth 1 miliard lekë. Braçe i bën thirrje të gjithë biznesmenëve në vend të qëndrojnë të ligjshëm dhe të fitojnë me ndershmëri […]

Continue Reading

Pas terrorit të Ramës, japin dorëheqjen 7 drejtorë në Shkodër. EMRAT

Shtatë drejtorë të emëruar nga PS-ja kanë dhënë dorëheqjen njëhërësh sot në Shkodër, me  urdhër të prerë nga kryeministri Edi Rama. Syri. net disponon listën dhe njërën nga kërkesat për dorëheqje, ku drejtuesit japin si argument “arsye objektive”. Por, shkak i largimit të tyre dhunshëm është kriza në të cilën gjendet PS-ja në Shkodër, pas dështimit […]

Continue Reading

Tallja vazhdon/ Shtyhet edhe për 1 muaj afati i transmetimeve analoge

Autoriteti i Mediave Audiovizive ka vendosur të shtyjë afatin e transmetimeve analoge edhe për një muaj. Në një deklaratë për media, kreu i AMA, Gentian Sula, deklaroi se ky vendim është marrë pas një sondazhi të bërë, në të cilën ka rezultuar se shumica e shqiptarëve vijojnë të shohin ende transmetimet analoge. “Nga sondazhi ka […]

Continue Reading

Boronicat, efekte magjike për shëndetin

Boronicat janë një nga frutat më të mirë dhe më të shijshme, që mund t’I shijojmë gjatë kësaj sezone. Përveç shijes, boronicat janë shumë të pasura me vlera të mëdha shëndetësore dhe futen në kategorinë e frutave më të shijshëm dhe më të shëndetshëm. Këta fruta të pyllit përmbajnë sasi të lartë të vitamines C […]

Continue Reading

Dhurata Çupi: Skandal, kemi një Kryeministër arrogant

Ish-deputetja e Partisë Demokratike, Dhurata Çupi, ka reaguar lidhur me vendimin e PS-së për të shkarkuar të gjithë drejtorët në Shkodër. Përmes një postimi në rrjetet sociale, Çupi shprehet se “Mblidhen drejtorët e një qarku në zyrat e partisë shtet dhe sipas mediave do të shkarkohen të gjithë nga detyra.  Arroganca e këtij kryeministri dhe […]

Continue Reading

Beteja pa kompromis e Opozitës ringjalli vlerat perëndimore në Shqipëri

Nga Red Varaku Opozita po bën ndoshta një ndër betejat më të rëndësishme dhe më heroike që ka bërë ndonjëherë. Një betejë, që mund të krahasohet për nga përmasat e saj legjendare, vetëm me betejën e Opozitës së 1990. Sepse, si asnjë herë tjetër në historinë e saj ajo ka përballë një kryeministër që i […]

Continue Reading

Sulmet mediatike për ndryshimet në TV/ Bordi i News24: Riformatim profesional për sezonin e ri

Lidhur me reagimet ndaj lëvizjeve të sezonit të ri në News24, Bordi i këtij televizioni vëren se këto komente dhe kritika në formën e sulmeve burojnë nga logjika joprofesionale dhe nga interesa që nuk janë as të teleshikuesve dhe as të opinionit publik. Edhe ky sezon i ri, ashtu sikurse sezonet e mëparshme në News24, […]

Continue Reading

“Pjetri” përplas ashpër Ramën e Bushatin

Mbledhja e Kryesisë së Partisë Socialiste mbrëmjen e së mërkurës është shoqëruar me debate të forta mes kryetarit dhe kryeministrit Edi Rama dhe anëtarit të kryesisë dhe ish ministrit të Jashtëm Ditmir Bushati. Shkak është bërë situata e krijuar në Shkodër veçanërisht pas zbulimit të fakteve se kandidati socialist i votuar për drejtimin e Bashkisë, […]

Continue Reading

Rama të respektojë nënën dhe gratë në jetën e tij, pastaj gratë e shqiptarëve. VIDEO

Nga Aulon Kalaja. Kryeministri ende ne detyre, i ben thirrje te tijve qe te heqin ata te PD nga puna dhe t’i zevendesojne me gra. Rendom ne fushate thonte, se burrave shqiptare nuk ia ka nevojen, sepse ate e votonin grate e tyre. Kete gje e kane perdorur negativisht edhe kandidatet e tij nder qytete […]

Continue Reading

KUKAN I PRET SHPRESAT SHQIPËRISË: MAQEDONIA PO, NË TIRANË SITUATA ËSHTË E NDRYSHME

Në një intervistë me Shoqatën Sllovake të Politikës së Jashtme (SFA), kreu i Grupit të Punës për Ballkanin Perëndimor, Kukan tha se situata në Tiranë është krejt e ndryshme krahasuar me Maqedoninë e Veriut, që me gjasë do të ketë një datë për hapjen e negociatave. Vonesën për çeljen e negociatave të Maqedonisë së Veriut […]

Continue Reading

Skandal/ Kajmaku u pagua me 440 mijë mijë euro nga Rama, për t’i gjelbëruar vilën e Surrelit

Partia Demokratike ka publikuar sot të tjera fakte skandaloze të lidhura me Agim Kajmakun, alias Jorgo Toton, kryebashkiakun që Edi Rama ka emëruar në bashkinë e Vorës. Kajmaku është paguar me 2.6 milionë euro nga tenderat publikë dhe në veçnati, me 400 mijë euro për të mbjellë me ullinj dhe lule në vilën private të kryeministrit. Ish-deputetja […]

Continue Reading

Arrestohet pronari i linjës së urbanëve ‘Unaza’, Ferdinant Ibrahimi, bashkë me të birin, Anastas Ibrahimi.

Të tjera detaje zbardhen nga operacioni policor, ku ranë në pranga 8 persona, për falsifikim biletash në Tiranë. Newsbomb.al mëson se mes të arrestuarve janë edhe pronarët e kompanisë së transportit, ‘Alba Trans’, Fatos Vrapi 60 vjeç dhe Albana Vrapi, 51 vjeçe. Po ashtu në pranga kanë rënë edhe Evis Vora – administrator i kompanisë, Aldi […]

Continue Reading

Basha/ At Zef Pllumi dhe shembulli se e keqja duhet nxjerrë nga institucionet, politika, drejtësia

28 gushti i sivjetëm është përvjetori i 95-të i lindjes së françeskanit të madh, shkrimtarit të pazakontë dhe prijësit shpirtëror që aq shumë iu desh shqiptarëve At Zef Pllumit. Në 45 vitet e diktaturës si rojtari i kujtesës, dhe pas vitit 1990, si kleriku këmbëngulës ai bashkë me kolegët e tjerë mbijetues kreu rimëkëmbjen madhështore […]

Continue Reading