Korça sapo u tund sërish nga tërmeti

Disa minuta më parë Korça dhe zonat përreth janë lëkundur nga tërmeti. Sipas Qendrës Europiane të Tërmeteve, lëkundjet kanë qenë 4.4 ballë të shkallës rihter. Lëkundjet janë ndjerë edhe në Maqedoninë e Veriut. Korça u godit më 1 qershor nga një tërmet 5.3 ballë, i cili shkaktoi dëme të konsiderueshme në disa fshatra.

Continue Reading

Gjynah, shumë gjynah/ Patozit i paska vjedh vota Rama edhe pse proçesi ka mbaruar.

Koordinatori i Bindjes Demokratike, Astrit Patozi ka akuzuar ‘Rilindjen’ se i kanë rrëmbyer një mandat tjetër në Durrës. Patozi sqaron se para dy ditësh rezultati i Bindjes Demokratike ishte afishuar në faqen zyrtare të KQZ dhe rezultonte me 2 keshilltarë por sicc i quan ai ‘ushtallarët e grabitjes së votës’  nuk janë mjaftuar me 49 […]

Continue Reading

Reagon Vangjush Dako pas lajmit të publikuar nga Zëri i Amerikës

Pas lajmit të publikuar nga Zëri i Amerikës, sipas së cilës Departamenti Amerikan i Shtetit i ka ndaluar hyrjen për në SHBA, ish kreut të Bashkisë së Durrës, Vangjush Dako e familjes së tij vjen reagimi i këtij të fundit. Në një prononcim për News24, Vangjush Dako tha se nuk është në dijeni të nje […]

Continue Reading

Meta njofton konferencë urgjente në Presidencë në orën…

Pas deklaratës së dhënë për mediat nga ana e këshilltarit të tij, Bahri Shaqiri i cili i kërkoi ministrave dhe kryeministrit që të marrin masa për tërmetin e paralajmëruar nga Greqia, presidenti Ilir Meta njofton se në orën 14:15 do të dalë në një konferencë për shtyp. “Presidenti i Republikes se Shqiperise, SH.T.Z Ilir META […]

Continue Reading

Vangjush Dakos dhe gjithe familjes se tij i ndalohet hyrja perfundimisht ne SHBA.

Vendimi, i marrë nga Sekretari i Shtetit, thekson se kryetari i bashkisë Dako është përfshirë në raste madhore korrupsioni. Në bazë të ligjeve amerikane, kur Sekretari i Shtetit, ka informacione të besueshme se një zyrtar i huaj është përfshirë në raste madhore korrupsioni, ose shkelje të të drejtave të njeriut, atij dhe familjes së tij […]

Continue Reading

Ilaçi i ri që po vret qelizat e kancerit

Shkencëtarët kanë zhvilluar një bar të ashtuquajtur ‘Kali i Trojës’ që truket dhe vret qelizat e kancerit. Qasja e re përfshin lidhjen e një trajtimi të kimioterapisë me yndyrën, të cilat tumoret përdorin si lëndë djegëse për t’u rritur. Yndyra merret nga qelizat malinje me terapinë e vrasjes së kancerit në tërheqje. Pasi brenda një […]

Continue Reading

Rama: ‘Teatri do prishet, do habiteni me kullat’

Rama ka thirrur sot gazetarët për të bërë një bashkëbisedim. Ashtu edhe siç pritej, Rama e nisi fjalën e tij direkt me arritjet e ‘mëdha’ të qeverisjes së tij, por i gjithë problem i tij ishte Teatri Kombëtar. Rama u shpreh se, “gërmadha e Teatrit do të shembet dhe në vend të tioj do të […]

Continue Reading

Kavaja në mbrojtje të Bashkisë/ Nuk ua lirojmë zyrën 5 %-dshve. VIDEO

Kryetari i Bashkisë së Kavajës ka mbërritur në zyrën e tij këtë mengjes, duke e nisur diten si zakonisht. Ai kishte paralejmeruar se do të ishte në punë dhe se nuk do e lironte zyren atyre për te cilet kane votuar vetem 5 % e qytetareve ne votimet moniste të 30 qershorit. ‘Sot do të […]

Continue Reading

Si po ndihmon Mafian Soreca i Antimafias?!?

Nga Basir Çollaku Ambasadori i BE në Tiranë Luigi Soreca zëvendësoi Romana Vlahutinin, e cila në pak muaj u shndërrua në një anëtare qeverie dhe kryesie të PS. E teproi duke ia kaluar Fugës dhe Ramës në mbështetje të vetë Ramës. Afera korruptive me vilën 1.6 milionë euro shumëfish i tregut, ishte një trullosje financiare […]

Continue Reading

Forca e nje Opozite eshte raporti me te verteten,jo numri i te punesuarve neper Bashki.

Nga Kreshnik Çollaku. Ka nje debat,jo te paaresyeshem,nese humbja e mundesive per te punesuar militante neper Bashki…,do te mund te dobesoje forcen elektorale te PD. Une vazhdoj mendoj fort,se opoziten nuk e fuqizojne politikisht apo elektoralisht,rrogat,zyrat e vendet e punes. Rrogat e vendet e punes lehtesojne jeten,perditshmerine e cdo individi militant partie apo jo. Punesimi eshte […]

Continue Reading

Ina Zhupa/ Teatri si “bahçja” e re e kullave që planifikon të mbjell Veliaj për Tiranën!

Në 4 vite mandat ka betonizuar qytetin duke ja kaluar edhe 11 viteve të Edi Rames, nga sipërfaqja e betonit. Planifikon masaker urbane duke shkatërruar cdo hapësire të gjelbër, për ta shndërruar në kullë, duke filluar nga hapësirat e liqenit artificial. Ka miratuar më shumë se 780 leje ndërtimi, ku 80% e tyre janë për […]

Continue Reading

Pushtohet nga policia Bashkia e Devollit/ Kryebashkiaku hyn si hajdut që pa gdhirë bashke me FNSH

Forca të shumta policie kanë rrethuar godinën e bashkisë dhe kanë pushtuar zyrat e saj. Per kete veprim te paprecedente, ka reaguar edhe ish deputeti i PD Hasa. Ja postimi i tij në facebook: Paligjshmëria e vazhdon dhe sot në Bashkinë e Devollit. Qytetarët janë të vendosur dhe të bashkuar në krah të Bledion Nallbatit […]

Continue Reading

‘Intelektualë’ pa parti, në mbrojtje të piramidës dhe asnjë ditë në mbrojtje të Teatrit Kombëtar.

Nga Red Varaku ‘Intelektualë’ pa parti, në mbrojtje të piramidës dhe asnjë ditë në mbrojtje të Teatrit Kombëtar. Artan Shkreli: E gjithë kjo është një furi marrie, pasi nuk besoj se në situata normale, sot në Europën e shekullit XXI, ndokush ndërton apo prish për motive ideologjike. Piramida veç të tjerash është produkt i arkitektëve […]

Continue Reading

Nga Gentian Çela/ Kur e ze halli Erionin

Erjon Veliaj, kryetari aktual i Bashkisë së Tiranës ka disa kohë që në diskursin e tij tenton të zhveshë kostumin e drejtuesit të bashkisë dhe ndërmerr tezat politike duke atakuar Kryetarin e Opozitës Basha dhe Presidenti e vendit Meta. Unë po mundohem të gjej përgjigjen e pyetjes se ku e ka hallin xhanëm? Çfarë halli e […]

Continue Reading

Telefoni, 18 herë më shumë baktere se tualeti

Çdo herë që jeni në kontakt me telefonin tuaj, kujtohuni se keni të bëni drejtëpërdrejtë me baktere. Prekja e telefonit në çdo rast, ka 18 herë më shumë baktere sesa butoni i shkarkimit të tualetit. Telefoni celular është ideal për përhapjen e bakterieve të dëmshme në trup, si Salmonella dhe Escherichia coli. Për t’i qëndruar […]

Continue Reading

Lajm bombë/ Pas një muaj KQZ vendos të japi rezultatin e votimeve më 30 Qershor.

Komisioni Qendror i Zgjedhjeve ka shpallur rezultatin përfundimtar të votimit të 30 qershorit. Si çdo votim tjetër i këtij procesi, me 4 vota pro dhe një kundër, KQZ ka shpallur fituesit e 61 bashkive dhe numrin e votave të fituara nga secili subjekt në shkallë kombëtare. Para votimit, kreu i KQZ Klement Zguri jo pak […]

Continue Reading

Kërcënohet me jetë bashkë me familjen ish agjenti i SHKB-se së Burgjeve.

Ish agjenti i Sherbimit te Kontrollit te Brendshem ne Ministrine e Drejtesise, Sokrat Turtulli, eshte kercenuar vazhdimisht nga persona te panjohur dhe me precedent penal per shkak te detyres qe kryente ne institucionin e vuajtjes se denimit. Kercenimet zakonisht kane ardh pas lirimit te tij(per arsye politike) nga Ministri i Drejtesise per motive te paverteta, […]

Continue Reading

META: ‘TË GJITHË TË BËHEN GATI PËR ZGJEDHJET E 13 TETORIT’. ASNJË NUK MUND TË SHFAJËSOHET

Presidenti Ilir Meta  ka folur sot lidhur me ‘ngërçin’ poltik në vend. Meta u shpreh nga Durrësi se qytetarët shqiptarë kanë nevojë të kenë qetësi, normalitet dhe një qeverisje vendore të ligjshme. ‘I bëj thirrje 3 artistëve, t’i japin fund këtij absudri të marrin masat për zgjedhjet vendore më 13 tetor. Qytetarët shqiptarë kanë nevojë […]

Continue Reading