Palmer: Gruaja ime është serbe, fëmijët e mi e flasin mirë atë gjuhë

Matthew Palmer ka bërë të ditura lidhjet e tij me Serbinë. Zëvendës-ndihmës i sekretarit amerikan të Shtetit, Matthew Palmer ka bërë të ditura lidhjet e tij me Serbinë. Gjatë një interviste në nëntor të vitit të kaluar për “Blic”, ai kishte thënë se mund ta paramendojë veten si pensionist në Beograd. Kurse, tani gjatë një […]

Continue Reading

Erl Kodra/ Zakonisht punët e ndyra kryhen nga ndyrësirat.

Zakonisht punët e ndyra kryhen nga ndyrësirat. Dhe padyshim që Edi Rama është i tillë. Todd Wood i Washington Times shtron pyetjen nëse Mike Pompeo dhe Donald Trump drejtojnë realisht Departamentin e Shtetit. Pyetja e tij është e drejtë, por unë mendoj se ajo është një pyetje retorike. Po, saktësisht Presidenti i SHBA Donald Trump […]

Continue Reading

Rama shkarkon nga detyra kryetarin e Bashkisë së Vaut të Dejës, Zef Hila.

Kryeministri Edi Rama ka shkarkuar nga detyra kryetarin e Bashkisë së Vaut të Dejës, Zef Hilën. Kryeministri ka theksuar se përveç shkarkimit, Hila do të ndiqet edhe penalisht. “Zef Hila, haxhiqamilisti i Vaut të Dejës, jo vetëm u shkarkua po do të ndiqet penalisht, për aktin barbar të djegies së shkollës dhe djegies së materialeve […]

Continue Reading

Milan përjashtohet nga Europa League

Milani përjashtohet nga Liga e Europës, pasi Gjykata e Arbitrazhit Sportiv në Lozanë la në fuqi vendimin e Komisionit të Disiplinës në UEFA. Ky i fundit e kishte dënuar klubin kuqezi për shkelje të rregullores së Fair Play Financiar. Asnjë suprizë, pasi siç bën të ditur vetë KAS në adresën zyrtare në internet, ky përfundim […]

Continue Reading

I shau Erion Isai-n, Kryetari i FRESSH nxjerr thikën, plagos 35-vjeçarin

Një ngjarje e rëndë është shënuar mbrëmjen e djeshme në qendër të Ersekës. Pas një sherri është plagosur me thikë 35-vjeçari Ervis Këndezi. Por ngjarja mësohet të jetë shkaktuar pas një sherri banal të lindur pas një komenti që i plagosuri, Ervis Këndezi kishte bërë në faqen e Facebook të kandidatit socialist për Bashkinë e […]

Continue Reading

10 ushqimet që shkaktojnë kancerin më të madh

Mund të mos i hiqni krejtësisht nga përdorimi, por të paktën t’i kufizoni në përdorim… Janë 10 ushqime që nxisin shfaqjen e formave të ndryshme të tumoreve që më mirë t’i eleminojmë sa jemi në kohë. Yndyrnat që gjenden në ushqimet e ëmbla të konfeksionuara si biskotat, kekrat e ndryshëm (margarina apo vaji i palmës) […]

Continue Reading

Shpëtim Axhami: A duhet të gjunjëzohemi përpara, kriminëleve, të korruptuareve që shesin Shqipërinë për pasurinë?

Nga Shpetim AXHAMI,Kryetar i PLLPa me thuaj vella/moter i dashur! A je i/e bindur, duke lene me nje ane se kush ka te drejte dhe kush jo se: Sot ndihesh i lire dhe i barabarte si nje qytetar i Europes Perendimore? A je i bindur, se me veprimet e tua, duke u bere pjese e […]

Continue Reading

Soros-istja e ngarkuara me punë në ambasadën amerikane në Tiranë fushatë kundër Trump

Nga Basir Çollaku Leyla Moses-Ones, e ngarkuara me pune ne ambasaden amerikane ne Tirane ne fushaten e saj kunder presidentit Trump dhe ben fushate per qeverine kriminale te Rames. Ka fshire gjithcka nga rrjetet sociale profili i saj zyrtar, postimet kunder Trump te konstatuara nga ish-shefi FBI por gjurmet kane mbetur. Ai i ka ende […]

Continue Reading

The Washington Times/ President Trump: Kush po e drejton politikën e jashtme amerikane dhe posaçërisht në Shqipëri.?

Nga Todd Wood (Botuar në The Washington Times) Analizë/Opinion Kemi shkruar shpesh për “Never Trumpers” (Kurrë Trumpistë-t) në Departamentin e Shtetit të cilët punojnë kundër axhendës së Presidentit Amerikan në Ballkan, dhe posaçërisht në Shqipëri. Ambasadorja amerikane e ngarkuar me detyrë Leyla Moses-Ones u kap nga ish drejtori i FBI James B. Comey duke shpërndarë […]

Continue Reading

Parlamenti Europian: Respektoni dekretin e Presidentit për shtyrjen e zgjedhjeve

Grupi i Aleancës së Reformistëve dhe Konservatorëve në Parlamentin Europian ka dalë më një rezolutë urgjente për krizën politike në Shqipëri. Anëtarët e PE-së deklarojnë se Shqipëria duhet të shmang krizën e 30 qershorit dhe të marrë në konsideratë dekretin e Presidentit për zgjidhjen e situatës kritike. Në rezolutën e miratuar sot nga këshilli i […]

Continue Reading

13 Tetori, reagon Rama/ 30 QERSHORI ESHTE E VETMJA DATE ZGJEDHJESH.

I menjëhershëm ka qenë reagimi  i Edi Ramës. Ai thotë se zgjedhjet janë në 30 qershor. Reagimi i plotë i Edi Ramës: A ju thashë prisni çmendurinë e dytë? Tani thjesht mëshirojeni! Data e nxjerrë nga filxhani i revolucionit imagjinar është një NULLUM ABSOLUTUM Dhe QUOD NULLUM EST NULLUM PRODUCIT EFFECTUM???? 30 QERSHORI ESHTE E […]

Continue Reading

Meta / Data e re e zgjedhjeve vendore eshte 13 Tetor.

Presidenti Ilir Meta sapo deklaroi ne nje konference shtypi se data e re e zgjedhjeve vendore eshte caktuar me 13 tetor… ‘Dua ta nis këtë konferencë të veçantë shtypi duke iu njohur me dekretin për datën e re të zgjedhjeve vendore që është 13 tetori. Është dita më e shpejtë për të organizuar zgjedhje vendore. […]

Continue Reading

Qetëson Patozi/ 30 qershori do të jetë një ditë e zakonshme zgjedhjesh.

Patozi eshte shprehur se 30 qershori do të jetë një ditë e zakonshme zgjedhjesh, një ditë demokracie. ‘Ne ofrojmë të kundërtën e Rilindjes, ofrojmë një model ku vlerat qytetare, vlerat kombëtare nuk nëpërkëmbën, ku kryetari i qeverisë, i partisë dhe i bashkisë nuk është zoti por është një shërbëtor i shtetit. Për ca na akuzojnë […]

Continue Reading

Milo pas takimit me Metën/ Ramë dakord për një datë të re zgjedhjesh

Kreu i Partisë Demokracia Sociale, Paskal Milo dhe njëherësh aleat i kryeministrit Rama ka folur pas takimit me presidentin Ilir Meta. Milo duket se ka rënë dakord për nëj datë të re zgjedhjesh, pasi tha para gazetarëve se respekton vendimin e Metës, teksa deklaroi se është në tagrin e presidentit të vendosë një datë të re […]

Continue Reading

Magjike/ 17 vjeçari është konsideruar hero pasi kapi në ajër një vajzë të vogël teksa ra nga dritarja. VIDEO

Algjeriani Feudi Zabaat, 17 vjec është konsideruar hero pasi kapi në ajër një vajzë të vogël dy vjeçare. Vogëlushja siriane Doha Muhammed u hodh nga një dritare e hapur në katin e dytë të një ndërtese ndërsa nëna e saj ishte duke gatuar. Fatmirësisht, Zabaat e pa atë nga rruga dhe ishte i aftë ta […]

Continue Reading

Presidenti Meta pritet të nxjerrë një dekret të ri dhe datë të re zgjedhjesh. VIDEO

Ka përfunduar edhe takimi i presidentit Ilir Meta me Grupin e Qendres se Djathte. Duke folur pasi dolën nga takimi, Dash Shehi është shprehur se zgjedhje ligjore në datën 30 qershor nuk ka. Sipas Shehit, gjatë ditës presidenti pritet që të nxjerrë një dekret të ri për një datë të re zgjedhjesh, para tetorit kur […]

Continue Reading

E fundit/ Arrestohet pas 8 muajsh në arrati, ish-kryeministri maqedonas, Nikolla Gruevski. I

Arrestohet pas 8 muajsh në arrati, ish-kryeministri maqedonas, Nikolla Gruevski. Ish-kryeministri ka dalë sot para gjykatës, ku pritet të jepet vendimi për ekstradimin e tij. Gruevski akuzohet për shpërdorim detyre. Nikolla Gruevski, ish-kryeminister i Maqedonise27 Qershor, 2019 11:23 HUNGARI- Është arrestuar pas disa muajsh i shpallur në kërkim, ish-kryeministri maqedonas Nikolla Gruevski është arrestuar ditën e […]

Continue Reading

Çfarë do bëj unë më 30 qershor, ditën e zgjedhjeve ku nuk ke çfarë të zgjedhësh!

Nga Nikollaq Neranxi Padyshim qe nuk do te shkoj ne votime ose ne zgjedhje sic thone rilindasit dhe kjo per arsyen e thjeshte se nuk kam mundesi te zgjedh!!!! Nese ka akoma njerez ne dileme se cfare duhet te bejne me 30 qershor, po ju kujtoj shkurtimisht se cfare ndodhi ne 6 vitet e qeverisjes se […]

Continue Reading

Ambasada e soros në Tiranë kërkon të ketë vëzhgues në zgjedhje.

Pas kërkesës zyrtare nga ambasadat, KQZ në mbledhjen e sotme ka akredituar vëzhguesit dhe përkthyesit e tyre të cilët do të jenë prezentë në 30 qershor. Mbledhje e KQZ dhe kërkesat e ambasadave27 Qershor, 2019 10:53 TIRANË- Ambasada e SHBA, Britanisë së Madhe dhe vendeve të tjera Evropiane kanë kërkuar që të kenë vëzhgues në zgjedhjet […]

Continue Reading

TAKIMI ME BASHËN, META ZBARDH ÇFARË DISKUTUAN

Presidenti Ilir Meta tha se gjatë takimit u diskutua mbi krizën aktuale që po kalon vendi. ‘Sot prita në një takim Kryetarin e Partisë Demokratike, z.Lulzim Basha për të diskutuar mbi krizën aktuale që po kalon vendi. Kërkohet përgjegjshmëri dhe sjellje europiane nga të gjithë’, shkruan Meta. Kujtojmë se Basha mbërriti në presidençë rreth orës […]

Continue Reading