Skandal/ Njihuni me anëtarin e KLP me nota 5 dhe dëftesë të falsifikuar. Kërcënon gazetarin: Të marr gjak në në vetul

Emisioni investigativ ‘Ajsberg’ që transmetohet në ekranin e Fax News me gazetar Artur Çanin ka zbardhur mbrëmjen e djeshme një mega skandal që ka përfshirë Këshillin e Lartë të Prokurorisë, një nga organet kryesore për Reformën në Drejtësi. Bëhet fjalë për një nga anëtarët e këtij organi, Tartar Bazaj, i cili në bazë të investigimeve […]

Continue Reading

Rama-Soreca në orën 15:00 konferencë të përbashkët për shtyp

Në një postim në Twitter, Rama bën me dije se në orën 15:00 do të mbajë një konferencë të përbashkët për shtyp me ambasadorin e BE Luigi Soreca. Gjithashtu kryeministri deklaron se Shqipëria i ka kryer me sukses detyrat e shtëpisë në këtë procesin e integrimit europian. ‘Rekomandimi pozitiv pa kushte i Komisionit Europian për […]

Continue Reading

KE rekomandon për herë të dytë hapjen e negociatave me Shqipërinë e Maqedoninë

Komisioneri i BE për Zgjerimin Johannes Hahn ka nisur në orën 11:30, prezantimin e Raportit për Ballkanin Perëndimor në kuadrin e Paketës së Zgjerimit të BE-së. Duke folur për Shqipërinë, Hahn është shprehur se është bërë një punë e mirë, duke përmendur reformën në drejtësi. Ashtu si edhe në vitin 2018, sipas Komisionerit Hahn, KE-ja […]

Continue Reading

I BURGOSURI MORI LEJE NGA BURGU I FIERIT DHE IA MBATHI

Bëhet fjalë për 36-vjeçarin G.T, i dënuar me 7 vite burg për trafikim të lëndëve narkotike. Policia bën me dije se nga shërbimet e Njësisë Operacionale “Sopoti” në Drejtorinë Vendore të Policisë Fier, në vendin e quajtur “QTU” u kap shtetasi i shpallur në kërkim: G.T, 36 vjeç, banues në Ballsh. Shtetasi G.T ishte person […]

Continue Reading

Grida Duma: Skandal, tenderat e Ramës për klientët sekret shtetëror

Ish-deputetja Grida Duma doli sot para mediave dhe akuzoi qeverinë “Rama” si më të korruptuarën në tre dekadat e fundit. Sipas saj, janë konsideruar sekret shtetëror tenderat e Edi Ramës për miqtë dhe klientët. “Në ditët e fundit të saj qeverisja e Edi Ramës mund të përkufizohet me fare pak fjalë. Ajo është qeveria më […]

Continue Reading

“Do ta puthja qiellin”-Poezi nga Eva Rako.

“Det” Një det i trazuar brengash fundosi zemrën time,thellë, në ujëra të dëshpëruara trishtimi.U zhyta, Dhe trupi im e preku fundin e detit. Dëshpërimisht thirra derisa nuk pata më frymë,por asnjë zë shprese nuk depërtoi deri në sipërfaqe.Mbeta aty, E kështu në detin e lotëve të mi, u mbyta. Sot, kohë më vonë,Zemra ime vazhdon të jetë ende […]

Continue Reading

Xheison! A e di zemër, sa fiton Paria e ‘Rolling Hills-it’ me qokat e lotëve të tu?!

Nga Kreshnik Osmani I dashur Xheis! Ti fëmija mrekulli që ke rrëmbyer zemrat dhe mendjet e të gjithë Shqipërisë. Ti fëmija i bukur, i dashur, i ëmbël, mjaltë që na ke bërë të gjithëve për vete. Ti që me con disa herë në ditë në instagram për të qetësuar pakëz sytë dhe mendjen me të […]

Continue Reading

Krasta përplaset me Spiropalin kur kjo e fundit nuk pranon drogën në vendin tonë

Elisa Spiropali është e ftuar mbrëmjen e sotme në studion e ‘A Shoë’ përballë gazetarit Adi Krasta, ku nuk kanë munguar ‘thumbat’ mes të dyve. Teksa Spiropali fliste për pasqyrimin e protestës së opozitës në mediat ndërkombëtare dhe imazhin e keq të Shqipërisë që ajo përcjellë, gazetari e ndërpreu dhe bëri një pyetje të drejtëpërdrejtë.  […]

Continue Reading

Rikthehet Silvio Berlusconi/ 82-vjeç sërish eurodeputet

Pesë vjet pas largimittë tij nga parlamenti italian, në nëntor 2013, Silvio Berlusconi kthehet parlamentar në Bruksel. Ish-kryeministri italian, është rikthyer në politikë në moshën 82-vjeçare duke arritur të hyjë në Parlamentin Europian për herë të tretë. Futja e Berlusconit në PE vjen pas rikthimit të së drejtës në dhjetor të 2018-ës nga gjykata italiane, […]

Continue Reading

Jep dorëheqjen kryeministri grek Alexis Tsipras

Kryeministri grek Alexis Tsipras ka dhënë dorëheqjen nga posti i kryeministrit. Kreu i qeverisë greke ka bërë thirrje për zgjedhje të parakoshme, pas disfatës së tij në zgjedhjet europiane. Lajmi bëhet i ditur nga greke Ekathimerini. Tsipras tha nga zyrat e partisë SYRIZA: “Rezultati nuk ishte ai që prisnim, ndaj  nuk do ta injoroj atë rezultat”, shkruan. […]

Continue Reading

Balla: Pas 48 orësh do marrim rekomandim pozitiv

Kryetari i Grupit Parlamentar në PS Taulant Balla i ftuar në rubrikën “Opinion” në “News 24” deklaroi se pas 48 orësh Shqipëria do të marrë rekomandim pozitiv për hapje të negociatave me BE-në. “Ndërkombëtarët kërkojnë që Shqipëria të shkojë në BE.  Po ashtu, ndërkombëtarët duan që këtu të bëhet shtet dhe e dinë mirë se […]

Continue Reading

Përfundimisht kuvendi mbetet me 122 deputetë

Kuvendi i Shqipërisë regjistron sot 122 deputetë nga 140 që duhej të kishte. 18 deputetë që mungojnë i përkasin Partisë Demokratike, lista e së cilës tashmë ka shteruar. Nga lista e demokratëve e pranuan mandatin 23 kandidatë dhe dhjetra të tjerë më pas e refuzuan atë. Ndërsa karriget e LSI-së në Kuvend janë plotësuar 100% […]

Continue Reading

Këputen krahët e Soros në Europë/ Knut Fleckenstein nuk është më eurodeputet

Knut Fleckenstein, raportuesi për Shqipërinë në KE, ka pësuar një disfatë të madhe në zgjedhjet e sotme për Parlamentin Europian. Sipas asaj që mëson Syri.net, partia me të cilën konkurronte eurodeputeti dhe raportuesi për vendin tonë ka perfomuar dobët në zgjedhjet që janë mbyllur pak minuta më parë. Si rezultat Knut Fleckenstein nuk është zgjedhur […]

Continue Reading

Nuk mbarojnë letrat e Ramës/ Nis të pestën drejt Bashës.

Edi Rama i ka nisur një letër të 5-të publike kreut të opozitës Lulzim Basha, një ditë pas protestës së jashtëzakonshme të qytetarëve poshtë dritareve të zyrës së tij. Ja teskti i plotë i letrës së 5-të LETER E PESTE PUBLIKE LULZIM BASHES Zoti Kryetar, në radhë të parë sinqerisht përgëzime për mbrëmë, sepse pavarësisht […]

Continue Reading

LETER E KATERT PUBLIKE LULZIM BASHES – NGA EDI RAMA

Zoti Kryetar, nuk dua t’Ju krijohet ideja se ky është një ushtrim serial i llojit “m’ka çu nana me la gojën”, as një përsiatje e zgjatur ku unë kam thjesht interesin e ndarjes me publikun, të mendimeve të mia lidhur me situatën e krijuar prej Jush. Padyshim që këto letra publike, synojnë të qartësojnë sa […]

Continue Reading

Ja sa është numri i personave me të drejtë vote/ MB publikon listën e zgjedhësve

Ministria e Brendshme ka publikuar listën përfundimtare të zgjedhësve për zgjedhjet vendore të datës 30 Qershor 2019. Nga të dhënat e gjeneruara nga Drejtoria e Përgjithshme e Gjendjes Civile të drejtën e votës e kanë 3,536,015 shtetas shqiptarë, ndër ta, 132.788 zgjedhës votojnë për herë të parë; 51 % e zgjedhësve janë meshkuj dhe 49 […]

Continue Reading

Braçe ngre tonet: Organizatorët e trazirave do shkojnë në burg

Zv.kryeministri Erion Braçe shprehet se nëse në 30 qershor do tentohet të prishen zgjedhjet, organizatorët e trazirave do të shkojnë në burg. I ftuar në Mbrëmje ABC, përballë gazetares Mirela Milori, Braçe tha se mazhoranca është e hapur që ti ofrojë opozitës çdo zgjedhje që ajo do, por vetëm shtyrjen e zgjedhjeve dhe mandatin e […]

Continue Reading