Këshilltari i Merkel: Të mençurit e PS, marrëveshje me Bashën pa Kryeministrin

Intervista nga Basir Çollaku CDU-CSU kane ndalur disi euforine e Ramës kanë bërë vërejtje konkrete Gjykatat Kushtetuese dhe e Lartë, moskrijimi organizmave të drejtesisë nga reforma në drejtësi,  qëndrime shumë kritike? Henze: Në pikëpamjen e përgjithmshme, Kryeministri Rama është politikisht përgjegjës për shpërbërjen qendrore dhe primare  të demokracisë parlamentare para popullit shqiptar dhe Europës. Kjo […]

Continue Reading

Gjysmë ton marijuanë nga Shqipëria në Itali

Të paktën 5 persona kanë rënë në prangat e policisë italiane pasi trafikonin drogë nga Shqipëria drejt Italisë. Bëhet fjalë për 4 italianë dhe 1 shqiptar të arrestuar në Firenze, Siena, Brindisi dhe Vlorë. Këta persona mësohet të jenë përgjegjës për trafikun e gjysmë ton marijuane, të sekuestruar nga policia. Mediat italiane shkrujnë se, mëngjesin […]

Continue Reading

Si heshtin për turpin e tyre akademikët!

Skandali i kthimit nga Edi Rama dhe Skënder Gjinushi i Akademisë së Shkencave në parti politike——————– Si heshtin për turpin e tyre akademikët! ——————–Megjithë deklarimet e pavërteta që ka bërë, sikurse dëshmon me fakte gazeta Panorama, personi i zgjedhur nëpërmjet një farse të paligjshme kryetar i Akademisë së Shkencave, Skënder Gjinushi, vazhdon:1. Të jetë kryetar […]

Continue Reading

Shpërthjenë në lot/ Grupi i parodistëve të Vlorës, s’do jetë kurrë më i njëjti pa të. FOTO

Foto të dhimbshme nga Vlora aty ku do i jepet sot lamtumira e fundit Muhamet Likos, një prej parodistëve që u nda nga jeta krejt papritur dje në moshën 65-vjeçare. Fotot tregojnë lotët e dhimbjes në sytë e kolegëve teksa po zhvillojnë homazhe në teatrin ” Petro Marko”, shkruan newsbomb.al. Muhamet Liko humbi jetën papritur […]

Continue Reading

Zgjedhjet/ Nga 1500, sot 6300 punonjës në bashkinë e Tiranës!

Në vitin 2018 numri total i punonjësve në pushtetin vendor arriti në 33 500 persona nga të cilët rreth 18% ose 6309 punonjës ndodhen në Bashkinë e Tiranës, sipas të dhënave nga Ministria e Financave të cituara në një raport të posaçëm nga Shoqata e Bashkive tëShqipërisë. Pas Reformës Territoriale në verën e vitit 2015 numri i punonjësve në Bashkinë e Tiranës i kaloi të 1500 punonjësit […]

Continue Reading

Luciano Spalleti largohet nga Interi.

Luciano Spalletit për tu larguar nga Interi. Por ndryshe nga kolegu i tij në pjesën tjetër të qytetit, Spalletti është shkarkuar nga drejtuesit zikaltër. Lajmi është konfirmuar në faqen zyrtare të klubit. “FC Internazionale Milano mund të konfirmojë se Luciano Spalletti nuk është më trajneri i ekipit të parë. Klubi dëshiron të falënderojë Spalletin për […]

Continue Reading

Nga Sokrat Turtulli/ Ja këtu, tek kjo dritare…kaq pak diell shikonim.

Kisha ngjesh kufjet thelle ne vesh dhe nen tingujt e kenges se rrezimit te murit te Berlinit Shqiptar, s’di pse dridhjet e trupit nuk po me pushonin. Para syve, ne te qinden e sekondes , m’u rishfaq familja ime , te afermit e mi te sakatosur, burgosur, pushkatuar pa gjyq, internuar, vetem e vetem pse […]

Continue Reading

Meta dhe Basha vizitë në Gjermani

Kur mediat e mëdha në Europë janë mbushur me raportime se Komisioni Europian ka rekomanduar nisjen e negociatave të pranimit me Shqipërinë, por vende si Franca, Holanda, Danimarka e Belgjika mund të dalin kundër, një deklaratë e fortë mbërriti nga Gjermania. Grupi më i madh parlamentar, CDU/CSU qartësoi se vendimi për Shqipërinë do të merret […]

Continue Reading

Balla/ Mjaft thatë s’ka gjykatë Kushtetuese

Kreu i grupit Parlamentar të Grupit Parlamentar të Partisë Socialiste, Taulant Balla gjatë fjalës së tij në Kuvend tha se raporti i KE i prezantuar dje është raporti më i mirë që Shqipëria ka parë gjatë këtij procesi. Ndërsa me tone të ashpra tha se “mjaft thatë që s’ka gjyqkatës Kushtetuese”, sepse gjyqtarët janë shkarkuar pasi […]

Continue Reading

CDU / CSU kundër : Shqipëria s’ka përmbushur asnjë kusht

 Grupi parlamentar i CDU / CSU ka reguar në lidhje me përmushjn e kushteve për hapjen e negociatave me Bashkimin Europian për Shqipërinë. Në një deklaratë për mediat, kreu i CDU / CSU, Johann David Wadephul shpjegoi se Shqipëria nuk ka plotësuar asnjë lloj kushti për hapjen e negociatave. Më tej në deklaratë theskohet se […]

Continue Reading

BE-ja e shqetësuar për pederastët dhe lesbiket, jep 7 vërejtje nëse Shqipëria do anëtarësimin

Komisioni Evropian (KE) në raportin për Shqipërinë shprehet  i shqetësuar për komunitetin LGBTI në Shqipëri. Shtatë vërejtjet, që ne duhet t’i marrim në konsideratë në rast së duam të anëtarësohemi në Bashkimin Evropian. Ato flasin për këtë komunitet dhe për ta, duket se nuk mjafton vetëm një pikë, por duhen të shtata. Në të 7 […]

Continue Reading

Dyfytyrësia e Europës po gjunjëzon edhe më shqiptarët dhe po shkërrmoq Shqipërinë.

Nga Dritan Shano. Dje, ndërsa mësoja për prishjen nga Qeveria vendore të pronës private në mes të Tiranës, m’u kujtuan shumë episode të tilla gjatë këtyre 6 viteve Rilindje. Veçanërisht mu kujtua një koment aprovues i sulmit të qeverisë ndaj pronës private ndanë një autostrade, i bërë nga një zonjë në një vitrinë televizive: “Katin […]

Continue Reading

ALARMI/ KONSUMIMI I PATATINAVE RREZIKON ZEMRËN

Në Francë shkencëtarët zbuluan se konsumimi i patatinave ka lidhje direkte me sëmundjet kardiovaskulare. Në një eksperiment të zhvilluar në Paris, 12 mijë persona të të gjitha moshave duhej të hanin patatina. Pjesëmarrësit përdorën patatina një herë në javë dhe 12% prej tyre shfaqën probleme kardiovaskulare pas disa muajsh. Yndyrnat që gjenden tek patatinat bllokojnë […]

Continue Reading

Rama nga foltorja e Kuvendit/ Kam nderin të ndërpritem nga lartmadhënia e tij Kujtim Gjuzi i parë

Kryeministri Rama nga foltorja e Kuvendit ripërsëriti edhe njëherë se zgjedhjet e 30 qershorit do të bëhen dhe kjo nuk nëgociohet. “Ne nuk kemi asnjë rrugë tjetër, ata nuk janë të zgjedhurit tanë. Kundërshtarin nuk e zgjedh, por e përballon. Këtu ne përballemi si kundështarët ndërsa jashtë kësaj salle na duhet të përballemi me një […]

Continue Reading

Zbulohet kontrata e tmerrshme Milot-Balldre 15 milionë euro një km!

News 24” siguron kontratë marrëveshjen mes qeverisë dhe kompanisë fituese të koncensionarit për ndërtimin e rrugës Milot-Balldren. Sipas projektligjit të mbërritur në Kuvend për ndërtimin e këtij segmenti rrugor prej vetëm 17.2 km duhen gati 260 milionë euro. Kjo do të thotë se taksapaguesit shqiptarë do paguajnë shifrën e çmendur prej 15 milionë euro për […]

Continue Reading

Karnavalo parlament/ Murrizi drejton seancën

Myslim Murrizi po drejton sot për herë të parë seancën plenare në mungesë të kryeparlamentarit Gramoz Ruçi, në cilësinë e nënkryetarit.  Murrizi zëvendësoi me këtë post, Edi Palokën, pas daljes së opozitës nga Parlamenti. Momentin e tij të parë në këtë pozitë, Murrizi e shoqëroi me një batutë me deputetin Ralf Gjoni, teksa ky i […]

Continue Reading

Bushati sulmon Ramën për Kosovën: Mbështeti serbët dhe tezat e shekullit të 19-të

Bisedoi: Adelheid Woelfl, Der Standard Në një intervistë për gazetën e njohur austriake, Der Standard, ish-ministri i Jashtëm Ditmir Bushati ka folur për shumë tema, po është ndalur në veçanti, në atë që e cilëson si ‘zgjidhje magjike’, ndryshimi i kufijve. Sipas Bushatit, kjo është një ide e vjetër e shekullit të 19, e rrezikshme, […]

Continue Reading

SKANDAL/ ZBULOHEN SMS E SORECËS ME RAMËN NË WHATSAPP, FLASIN PËR BASHËN: E PE? KJO ËSHTË ÇMENDURI

Luigi Soreca doli sot në një konferencë të përbashkët me kryeministrin Edi Rama, por gjatë eventit, ai për një moment ka nxjerrë telefonin nga xhepi i brendshëm i xhaketës dhe ka hapur aplikacionin e mesazheve ËhatsApp. Kamera e televizionit ABC News e ka fokusuar këtë moment duke zbuluar edhe një pjesë të mesazheve që Soreca […]

Continue Reading

Sot finalja e Europa League, Chelsea dhe Arsenal

Europa e futbollit jep sot në mbrëmje trofeun e parë të rëndësishëm të futbollit. Chelsea dhe Arsenali përballen në orën 21:00 në Baku të Azerbajxhanit në finalen e Ligës së Europës në një derbi nën shenjën e Premier Ligës. Parashikimet shohin favorit Blutë e Londrës, që pasi arritën objektivin e parë sezonal me sigurimin e […]

Continue Reading