Protesta e opozitës/ Rama shtyn papritur vizitën në Katar

Aktualitet Politike

Kryeministri e ka shtyrë për të hënën vizitën në Katar, për të qenë në Tiranë gjatë protestës së opozitës. Ky është një vendim i marrë për shkak të informacioneve se mund të ketë përplasje në protestë. Informacion që nuk e ka vetëm SHISH por dhe policia, edhe Trupi Diplomatik.

Madje edhe nga opozita janë dhënë këshilla që pjesëmarrësit duhet të jenë të kujdesshëm. Nuk dihet nëse lidhet kjo me atë që ka ndodhur më parë, ku konfrontimet spontane të protestuesve me policinë, janë shoqëruar me hedhjen e gazit lotsjellës që ka shkaktuar probleme tek protestuesit, por edhe tek kalimtarët apo banorët e zonës.

Deklaratat e eksponentëve të opozitës që kjo do të jetë protesta që do të rrëzojë Edi Ramën, nuk bëhen për herë të parë. Që në 16 shkurt është thënë se do të rrëzohet qeveria nga protesta. Pas 16 marsit, kjo është hera e tretë. Kjo është e trea, që ka 2 dallime nga shkurti dhe marsi. E para që zhvillohet gjatë mbrëmjes dhe e dyta që është në të njëjtën kohë me protestën e opozitës në Beograd. Opozita serbe në protestat e saj ka qenë më radikale, ka pushtuar televizionin Shtetëror dhe sot pritet të jetë po aq radikale. Paralelizmi me Beogradin, ka krijuar një atmosferë frike tek Qeveria.

Total 0 Votes
0

Tell us how can we improve this post?

+ = Verify Human or Spambot ?