SPRINT NEWS ALBANIA

Aktualitet

Protestat kundër TEC-it Korçë, tërhiqet qeveria

Pas protestave të ambjentalistëve, banorëve të përkrahur edhe nga Kryetari i Bashkisë së qytetit të Korçës disa ditë më parë, kundër TEC-it që presupozohej të ndërtohej në këtë qytet, qeveria bënë një hap pas.

Pas kërkesës së Kryetarit të Bashkisë Korçë ndaj ministrave dhe të presjonit të shtuar të qytetarëve kundër këtij projekti vjen edhe reagimi i Ministri i Mjedisit, Blendi Klosi. Klosi ka deklaruar se: “Nuk e kemi firmosur një gjë të tillë”

Protestuesit e Korçës janë shprehur se TEC-i do të krijonte vetëm një ndotje të mjedisit dhe se kjo nuk është në interes të tyre apo të këtij qyteti. Ata shprehen se nuk e dëshirojnë projektin pasi që edhe nëse ndërtimi i këtij TEC-i  do të ndodhë, energjia e tij do të shitet jashtë shtetit, në vendet e rajonit dhe se nuk do të jetë në ndihme të tyre.

Reagime në lidhje me këtë situatë nga Korça ka sjellë edhe kreu i Partisë Demokratike, Basha i cili është shprehur se qeveritarët janë të gjithë brenda, por sillen sikur janë kundër dhe bejnë hapa pas si akrepi.

Reagimi i Bashës:

TEC në Korçë aferë korruptive, nuk do të prodhojë energji për sistemin energjik shqiptar, por për vendet fqinje që e kanë refuzuar. Do të helmojnë popullin e Korçës për t’u pasuar Edi Rama.

Basha: TEC-in në Korçë ne e kemi denoncuar si një aferë korruptive fdhe kriminale. Sepse nuk bëhet për sistemin energjik shqiptar. Ai TEC po ndërtohet që energjia të çohet në Greqi. Qytetet fshinje e kanë refuzuar dhe tani korrupsionin është kokë më kokë me biznemenë që i qëndrojnë kësaj afere, që ta ta bëjë TEC –n në Korçë. Të helmojë qytetarët korçarë me miliona ton dioksid karboni. Tani mqse njerëzit janë ndërgjegjësuar dhe ne kemi ngritur zërin, qeveria ka filluar gjoja të tërhiqet sepse kjo qeveri edhe është hajdute por edhe frikacake.

Ja ku është e vërteta. Edi Rama e ka firmosur dhe bën gjoja sikur tërhiqet. Nxjerr këto qoftet e qeverisë. Jo Blend Klosin e kryetarin e Bashkisë. Të gjithë janë brenda, janë pjesë e kësaj afere. Helmi mbi Korçën pasuron Edi Ramën. Shikojeni firmën e Edi Ramës, Niko Peleshit, Sotiraq Filo. Kjo është qeveri kriminale. Se për të pasuruar Edi Ramën dhe oligarkët e TEC-it, janë gati të helmojnë popullin e tyre. Këtë po bëjnë po në Elbasan, Tiranë, Fier, tani do ta bëjnë me TEC-in në Korçë. E ka kuptuar që populli po ngrihet, por ka filluar të hedhë hapa prapa si akrepi.

Total 0 Votes
0

Tell us how can we improve this post?

+ = Verify Human or Spambot ?