Ronaldo pas dëmtimit/ Ja sa pritet të mungojë portugezi

Ronaldo u dëmtua mbrëmjen e djeshme në ndeshjen mes Portugalisë dhe Serbisë për kualifikueset e Euro 2020. Sulmuesi i njohur u detyrua të largohej nga loja pa përfunduar ende pjesa e parë. Sot, ai u është nënshtruar testeve mjekësore për të mësuar edhe shkallën e dëmtimit. Rezultati tregon se portugezi vuan nga një tërheqje e […]

Continue Reading

Dhuna ndaj mjekëve, Rama: Do ndërhyjmë në Kodin Penal

I pranishëm në një takim me mjekë e drejtues shërbimesh, duke u ndalur te dhuna ndaj mjekëve, Rama deklaroi se kjo është e patolerueshme, ndërsa shtoi se askush nuk mund ta justifikojë cenimin e sigurisë fizike. Sipas kryeministrit Rama deri më tani mungesa e ndëshkimit nga ata që kanë ushtruar dhunë ndaj mjekëve ka ardhur […]

Continue Reading

Vuçiç dorëzohet nga protestat: “Zgjedhje të parakohshme” në Serbi.

Presidenti i Serbisë dhe lideri i partisë që qeveris, Aleksandër Vuçiç deklaroi sot pas mbledhjes së kryesisë së partisë së tij, se vendi do të shkojë në zgjedhje të parakohshme. Vendimi vjen pas protestave disamujore që opozita dhe qytetarët kanë nisur në Beograd dhe qytetet serbe kundër qeverisë së tij, korrupsionit, censurës mediatike dhe varfërisë […]

Continue Reading

E fundit/ Tahiri përfundon në gjyq, akuza për trafik droge

Gjykata e Krimeve të Rënda ka vendosur nisjen e gjykimit për çështjen Tahiri duke i hapur dritën jeshile prokurorisë për hetimin ndaj tij. Tahiri kishte kërkuar gjykim të shkurtuar, ndërsa Prokuroria paraqiti sot prova të shumta kundrejt tij. Saimir Tahiri akuzohet për bashkëpunim me organizatat kriminale në kultivimin dhe trafikimin e lëndëve narkotike. 

Continue Reading

Nga Edon Kuqi/ Pse Rama ka frikë nga Maringleni?!

Dikush mund te doje qe te dije se kush eshte Maringleni?! Maringleni eshte nje djale i thjeshte,qe ben nje jete normale,studion,punon por qe ka nje “problem te madh” prejardhja antikomuniste e ben “armik” me ate qe e pandeh veten lider suprem te gjitheckaje ne kete vend! Edi Rama i urren njerezit e lire,i urren ata […]

Continue Reading

Hardinaj shkarkon urgjentisht Zv. Ministren e Drejtësisë

Deklarata e anëtares së kabinetit të Ramush Haradinaj, zëvendësministres së Drejtësisë, Vesna Mikiq, e cila tha dje se bombardimet e NATO mbi serbinë e Milosheviçit ishin genocid ndaj popullit serb, nuk kaluan vetëm me reagime të ashpra në opinionin dhe median kosovare. Kryeministri Haradinaj, e ka nisur ditën e sotme të punës, pikërisht me një […]

Continue Reading

Nga Albert Vataj/ Ikja që më la pa fjalë, por jo pa brengë

– Miku im, unë po iki!– Nuk e di nëse shihemi më, por do të të kërkoj të lutesh për mua që të kthehem. Ta kërkoj këtë sepse ikja tek unë është më e fortë se çdo motiv qëndrese, ngadhnjimi, sfide. – Nuk kam marrë asgjë me vete, madje as emrin dhe kombësinë. E bleva me […]

Continue Reading

Statistika e frikshme: 111353 shqiptarë lanë Shqipërinë dy muajt e parë të 2019-s

Ilir Nikolla Ekziston një statistikë e thjeshtë për të analizuar flukset e lëvizjes së shqiptarëve jashtë vendit dhe për ta lidhur atë me ritmet e përgjithshme të emigrimit. Nëse në shumë muaj, balanca e shtetasve që dalin nga territori është gjithmonë më e madhe sesa numri i atyre që kthehen në atdhe, atëhere kemi të […]

Continue Reading

Rama, fushatë me studentët: Kemi investuar në arsim

Kryeministri Edi Rama ka prezantuar sot portalin e transparencës universitare. Ai tha se u-transparenca.al është një instrument për garantimin e kontrollit dhe transparencës në institucionet e arsimit të lartë. “Besoj që në këtë rast ne kemi vënë në dispozicion të universiteteve një instrument garancie, që duhet të përdoret nga Universitetet dhe do të monitorohet nga […]

Continue Reading

Arian Çani/ “Hiqe fare këtë Cherr se s’na intereson kjo këngëtare

Ronela Hajati është një ndër artistet më të komentuara në showbizin shqiptar. Një ndër këngët më të diskutuara ka qenë kënga ‘Vuj’ në ‘Kënga Magjike’. Mirëpo, teksa kjo këngë është luajtur në emisionin ‘Zonë e lirë’ të Arian Çanit gjatë rubrikës ‘Mix blind test’, moderatori i njohur ka lënë pa fjalë publikun me reagimin që […]

Continue Reading

Nga Artur Zheji/ Rama, derrat e mediave dhe hallatet e Opozitës…

Në fjalimin e tij zgjedhor, mbasi na rrëfeu shëndetin e tij të mirë fizik, kryeministri shpalosi gjithë agresivitetin e tij shpirtëror, mendor dhe zemërak.Renditi të vërteta, gjysëm të vërteta dhe si gjithmonë një sallatë frutash bajate me shumë gënjeshtra, kësaj rradhe më të përmbajtura se herët e tjera.Vërtet Tirana sot, në disa pamje është mjaft […]

Continue Reading

Arresti dhe burgu janë spaleta trimerie , diploma nderi në kohë diktature .

Nga Gentian Ndoj Arresti dhe burgu jane spaleta trimerie , diploma nderi ne kohe diktature . Diktatori Rama dhe Gjenerali vrases Lleshi po provokojne dhe arrestojnne qytetaret qe protestojne per te drejtat e tyre dhe familjareve te tyre .Protestojne per nje Shqiperi te sigurt , pa droge e pa krim , per punesimin e per […]

Continue Reading

Arta Dade: Jam delegate, por nuk më ftuan në Kongresin e PS

Arta Dade nuk ka qenë e ftuar në kongresin e Partisë Socialiste. Ajo tha se nuk e kanë ftuar edhe pse është delegate për Kolonjën. “S’më ka ftuar njeri, ndaj nuk isha në kongres. Unë në 2017 kam qenë delegate e Kolonjës, pra kam qenë në kongresin e 2017. Nuk di tani nëse janë bërë […]

Continue Reading

Lobimi/ Basha: Hetimi i kërkuar nga ne, vërtetohet që PD nuk ka shkelur ligjin

Lulzim Basha ka zbardhur arsyen e thirrjes së tij në Prokurori sot si person që mund të ketë dijeni për rrethanat e hetimit dhe ka deklaruar se është e vërtetuar që PD-ja dhe drejtuesit e saj nuk kanë shkelur asnjë ligj. Ai i bëri thirrje Prokurorisë të publikojë përgjigjen e ardhur prej mëse 6 muajsh nga SHBA. […]

Continue Reading

Më shumë se dy vezë në ditë rrisin rrezikun e sëmundjeve të zemrës

Njerëzit që hanë tre ose katër vezë në ditë kanë një rrezik më të lartë për tu prekur si nga sëmundjet e zemrës ashtu edhe nga vdekja e parakohshme krahasuar me ata që hanë më pak vezë, sipas një zbulimi të ri. “Vezët, veçanërisht e verdha e vezës, janë një burim i madh i kolesterolit […]

Continue Reading

RAI 2 RIKTHEHET SËRISH ME NJË REPORTAZH ‘BOMBË’ PËR SHQIPËRINË

Protestat e opozitës bënë që e gjithë bota të kthejë kokën nga Shqipëria. Një vëmendje të madhe i ka kushtuar edhe media italaine TG2, e cila pak kohë më parë bëri një reportazh për trafikimin e drogës dhe të armëve. TG2 është rikthyer sërish me çështjen e Avdylajve dhe me blerjen e votave, kun përflitet […]

Continue Reading

Shqiptarët spektakël nga burgu grek/ Shishet me pije të shtrenjta dhe mijëra euro. VIDEO

Të burgosurit shqiptarë sfidojnë drejtësinë greke. Në mediat helene është publikuar një video, nga një qeli që thuhet se ndodhet në burgun famëkeq të Korridhalosë, e cila ngjan në fakt me një dhomë hoteli. Në pamje shquhen qartë televizori satelitor, sistemi funksional i audios, shishet me pije të shtrenjta dhe kartëmonedha të pafundme me vlerë […]

Continue Reading