Anëtarja e vettingut në përgjime me kreun e bandës së kokainës, takimi me Prelën

Përpara se të japë vendimin për Donika Prelën, KPK duhet të verifikojë nga kamerat e sigurisë a është takuar Donika Prela në nëntor-dhjetor me anëtaren e vetingut Valbona Sanxhaktari dhe a është pjesë e dosjes 339, duke u kapur në përgjim me Astrit Avdylajn.DEKLARATË E DEPUTETIT ENKELEJD ALIBEAJ, NËNKRYETAR I KOMISIONIT TË LIGJEVE. Rasti i drejtueses […]

Continue Reading

Anastasia Kvitko sulmon sërish Kim Kardashianin

Modelja e njohur ruse, Anastasia Kvitko u bë mjaft e famshme për shkak të krahasimit që i bëhej me seks simbolin, Kim Kardashian. Gjithsesi, 23-vjeçarja ka deklaruar shpesh herë se është shumë më e bukur se Kim, ndërsa përafrojnë vetëm për format fizike. Së fundi, Anastasia ka sulmuar sërish Kim Kardashianin, duke u shprehur se […]

Continue Reading

Ja kush është trafikantja e madhe shqiptare në klanin mafioz të Ndranghetas e arrestuar në Itali

Një megaoperacion i antimafias italiane ka çuar sot në ekzekutimin e urdhër arrestimeve ndaj 25 personave me akuzën e trafikut ndërkombëtar të drogës për llogari të klanit mafioz të Ndranghetas Mancusi di Limbadi.Mes të arrestuarve është dhe një femër shqiptare Elisabeta Kotja 40 vjeç, e kosideruar një trafikante droge e nivelit të lartë.Operacion antimafia i […]

Continue Reading

Shtretër me pleshta në Urgjencën e QSUT. VIDEO

Deputeti i Partisë Demokratike, Bardh Spahia ka denoncuar nëpërmjet pamjeve filmike, gjendjen skandaloze sipas tij të Urgjencës së Tiranës. Ajo që e bën edhe më të frikshme situatën, nuk janë vetëm mungesa e kushteve më elementare për ti dhënë ndihmën e parë pacientëve, por edhe dyshekët me pleshta. Më poshtë videot pa koment nga Urgjenca […]

Continue Reading

Nga Sokrat Turtulli/ Protesta e 16 shkurtit dhe vjellja e një luge çorbe të prishur.

Ekziston një shprehje në ditët e sotme: ” hip se të vrava, zbrit se të vrava”. Kjo shprehje pak a shumë përkthehet në atë se, keq t’ia prishësh dikujt, keq mos ia prishësh. Të jesh dakort me dikë dhe njëkohësisht të mos jesh dakort me të. T’a inspirosh dikë për të marrë një vendim dhe […]

Continue Reading

Fallxhoret e kryeministrit akuzojnë opozitën se s’ka parashikuar mirë motin e 16 shkurtit!

Nga Ilir Nikolla. Nëse nuk sheh apo lexon e aq më pak nëse nuk të intereson të shohësh apo dëgjosh, nuk do të thotë se mund të thuash çfarë do. Në fund të fundit humbet besueshmerinë personale e bëhesh me ose pa dashje vegël e propagandës qeveritare. Këto ditë po asistojmë në një vazhdë përpjekjesh, […]

Continue Reading

Rrihet për vdekje polici nga të burgosurit në Peqin

Ish-kryeministri Sali Berisha, të dielën, denoncoi se të burgosur në burgun e Peqinit kanë dhunuar barbarisht punonjësit e policisë, ndërsa Drejtoria e Përgjithshme e Burgjeve ndihmon në fshehjen e këtyre rasteve. Duke iu referuar një mesazhi të ardhur në adresë të tij, Berisha shkruan se burgjet janë ferr i vërtetë për fukarenjtë dhe njerëzit e […]

Continue Reading

Shifra të frikshme/ 42% e burrave shqiptarë nuk duan të bëhen prindër

Shqipëria ka pësuar rënie të fortë të lindshmërisë për shkak se norma e fertilitetit ka pësuar rënie gjatë periudhës së tranzicionit. Në Shqipëri, indeksi i fertilitetit ishte 6.8 lindje për grua në vitet 1960, ky raport ra në 2.1 lindje për grua në vitin 2001 dhe në 1.7 në vitin 2011, për të rënë në […]

Continue Reading

Albana Vokshi/ Edi Rama e ka braktisur detyrën, për të hapur në Berlin një ekspozite të re për shitjen e krijimeve të tij,

Hapja e ekspozitave dhe shitja e veprave të artit gjatë ushtrimit të detyrës së kryeministrit e bën të pavlefshëm mandatin e Edi Ramës. Kuvendi duhet ta konstatojë menjëherë papajtueshmërinë. · Duke shitur krijimtarinë e tij artistike, Edi Rama ka deklaruar në 3 vjet, 79 milionë lekë, duke shkelur hapur Kushtetutën dhe ligjin për parandalimin e […]

Continue Reading

VIDEO/ Gjendet trupi pa jetë i vogëlushit Julen

Ekipet e shpëtimit në Spanjë arritën të nxjerrin trupin e foshnjes Julen Rosello, i cili u përpi nga një vrimë e thellë 100 metra më 13 janar 2019 ndërsa ishte duke shëtitur me prindërit e tij. Përpjekjet  e mëdha të ekipeve të shpëtimit në Spanjë nuk qenë të frytshme për ta nxjerrë gjallë fëmijën, por ato u karakterizuan […]

Continue Reading

Drejtues të PD mbështesin banorët e Gramshit në mbrojtjen e Kanionit të Holtës. VIDEO+FOTO

Deputeti demokrat Endri Hasa ka shprendarë një shenim në faqen e tij në facebook ku publikon edhe lajmin se përfaqësus të PD u janë bashkuar banorëve  të Gramshit në mbrojtje të kanionit të Holtës. “Qytetarët e Gramshit dhe mbarë Shqipërisë nuk do ta lejojnë që shkatërrimi të vazhdojë”, shkruan ai. Ja postimi i tij i plotë […]

Continue Reading

Sondazhet e nxjerrin PS-në me 28%, niveli më i ulët historik

Kryeministri sot u mundua të qetësojë grupin e vet parlamentar, si edhe zgjedhësit e vet, se punët janë mirë dhe se madje edhe protesta e fuqishme e studentëve, ishte në thelb, në favor të pushtetit të tij, sepse dëshmoi që Opozita, sipas tij, nuk është një alternativë politike në këtë vend.Kjo orvatje i harxhoi kryeministrit, […]

Continue Reading

Strazimiri/ Ja pse kryeprokurorja Marku përzgjodhi ish-sigurimsin në KLP

Deputeti Gent Strazimi zbardhi arsyet se cila qe arsyeja e zgjedhjes së pikërisht këtij prokurori në Këshillin e Lartë të Prokurorisë, duke anashkaluar vetingun dhe me shpejtësi të çuditshme. “Në Këshillin e Lartë të Prokurorisë ka ndodhur ajo që PD-ja ka paralajmëruar shumë kohë më parë, – tha Strazimiri. –  Vetingu ka mbajtur në sistemin […]

Continue Reading

Bota në rrezik, akulli në Grenlandë po shkrin 4 herë më shpejt se në 2003

Akulli i Grenlandës po shkrihet shumë më shpejt nga ç’ishte menduar fillimisht dhe mund të ketë arritur në një pikë ku situata nuk ka më kthim. Sipas një studimi të realizuar së fundmi, akulli në vendin e ftohtë po shkrin katër herë më shpejt se në vitin 2003. Shkencëtarët, që po kryejnë studime për nivelet […]

Continue Reading

Këta janë dy binjakët shqiptarët që “po çmendin” drejtësinë italiane

Eduard dhe Edmond Trushi, dy vëllezërit nga Shqipëria kanë arritur ti shpëtojnë për të disatën herë drejtësisë italiane, edhe pse mbi ta rëndojnë akuza për vjedhje prej disa vitesh. Binjakët Trushi arrijnë të lirohen vazhdimisht sepse ekspertizat ligjore nuk munden të përcaktojnë cili nga binjakët ka kryer krimin. Sipas “La Repubblica”  vëllezërit që aktualisht janë […]

Continue Reading

Alizoti/ Nëse demokratët dhe nëse shqiptarët nuk besojnë tek PD , kjo parti do ta ketë shumë të vështirë.

Anëtari i Kryesisë së PD Tomor Alizoti i ftuar në “Mbrëmja ABC” është shprehur se nuk e ka votuar Bashën kur u rizgjodh për kryetar. Më tej ai është shprehur se Basha duket të janë dorëheqjen nëse nuk fiton zgjedhjet vendore. “Unë mendoj që politika gjykohet me akte. Basha është zgjedhur dhe është kryetar dhe […]

Continue Reading

Çani “palos” Besën/ ‘Nëse nuk do ishe pjesë e sektit Soros, s’do ishe ministre

Ministrja e re e Arsimit, Sportit dhe Rinisë, Besa Shahini, ka qenë e ftuar mbrëmjen e sotme në emisionin “Zonë e Lirë”, prej nga ku ka treguar eksperiencat e saj profesionale të mëparshme, para se të bëhej zv. Ministre dhe më pas ministre. Në intervistën në studio, Shahini është shprehur se ka qenë shoqe klase […]

Continue Reading

E frikshme/ Kryeinfermierja: Studentët s’dinë si bëhet gjilpëra. VIDEO

Infermierja Mimoza Kalaja me një përvojë mbi 35 vjecare në zanat tërheq vëmendjen e qeverisë dhe të ministrisë së shëndetsisë për arsimin aspak cilësor që sipas saj po u jepet infermierëve të rinj në Universitetin e Mjekësisë. Kalaja pretendon se shkolla e lartë e infermierisë dominohet nga pedagogë mjek që nuk u mësojnë studentëve asgjë […]

Continue Reading

Asambleja e pedagogëve:Afat qeverisë deri 1 shkurt, ndryshe bojkot e grevë

Sot për herë të parë u mblodh Asambleja Akademike e fakulteteve të UT-së. Pas diskutimeve që u zhvilluan në sallën Iliria të Qytetit Studenti, Asambleja ka dalë me një deklaratë të përbashkët. Pedagogët i kanë lënë afat qeverisë deri më 1 Shkurt për plotësimin e kërkesave të tyre. Në të kundërt ata do të bojkotojnë […]

Continue Reading