Gazeta kryesore austriake: Ditmir Bushati u hoq se ishte kundër copëtimit të Kosovës

Shkarkimi i ministrit Bushati prej kryeministri Rama vazhdon të bëjë jehonë ndërkombëtare. Ministri Bushati njihet si një nga mbrojtësit me të mëdhenjë të çështjes së Kosovës, sidomos ka kundërshtuar hapur dyshen Thaçi-Vuçiç. Gazeta e njohur austriake, Der Standard, e cila shkruan vazhdimisht për çështjet e rajonit, vjen me një tjetër artikull interesant nga Adelheid Woelfl. […]

Continue Reading

SHBA, temperaturat arrijnë deri në -30 gradë

Sipas eksperteve, masa ajrore e arktikut i ka zbritur temperaturat deri ne atë pikë sa njerëzit mund të ngrijnë menjëherë nëse nuk qëndrojnë brenda. Temperaturat zbritën në minus 30 gradë në Çikago, minus 21 në Detroid dhe minus 29 gradë në Mineapolis. Videot lokale treguan lumin e Çikagos dhe liqenin e Miçiganit të mbushur me […]

Continue Reading

Edita Tahiri për Metën: Qëndrimet e tij në mbrojtje të Kosovës, vizionare.

Edita Tahiri, ish-ministre e Punëve të Jashtme të Kosovës si dhe ish-kryenegociatore e dialogut me Serbinë. Ka zhvilluar një takim me kruen e Shtetit Shqiptar Ilir Meta Ajo e ka bërë publik zhvillimin e këtij takimi në faqen e saj në facebook. Ja postimi i plotë i saj: Takimi me Presidentin Ilir Meta ishte thellësisht […]

Continue Reading

I çmënduri/ Rama i drejtohet Berishës:Gruas sime i ha ato që nuk thuhen

Përplasje dhe akuza të ndërsjella mes kryeministrit Edi Rama dhe ish kryeministrit Sali Berisha në Kuvend. Berisha tha se bashkëshortja e kryeministrit është aksionere në një bankë në vend, por Rama nuk u përmbajt dhe fyeu rëndë Berishën duke thenë se gruas dhe familjes së tij i ha ato që nuk thuhen. Replikat: Edi Rama:Saliu […]

Continue Reading

Shoferi i dehur që përplasi 10 makina në Vlorë, kreu i Agjensisë së Mjedisit. VIDEO

Shoferi i dehur që përplasi me Benz-in e tij në mesnatë, dhjetra makina në rrugën transballkanike në Vlorë, është Kreshnik Lilaj, kryetari i Agjensisë Rajonale të Mjedisit Vlorë. Ekzistojnë dyshime të forta se Kreshnik Lilaj ka qënë i dehur në momentin kur shkaktoi aksidentin e rëndë. Tashmë ai ndodhet në ndodhet në spitalin e Vlorës, me […]

Continue Reading

Studentët e Juridikut i vënë drynin edhe gjimnazit “Petro Nini”. VIDEO+FOTO

Studentët e fakultetit Juridik janë mbledhur para gjimnazit të Tiranës ‘Petro Nini Luarasi’ për të zhvilluar mësim në këto ambiente. Por studentët që po bojkotojnë mësimin deri në realizmin e kërkesave të tyre kanë mbyllur me dryn dhe me zinxhirë derën.

Continue Reading

Studentët i vërsulen Veliaj-t: Je përgjegjësi kryesor për vrasjen e punëtorit 17-vjeçar Ardit Gjoklaj. VIDEO

Studentët janë përplasur ditën e sotme me Erion Veliajn, gjatë një takimi të zhvilluar në Qytetin Studenti. Gjatë paradites, Veliaj nisi një takim fasadë në godinat 26-27  në QS. Pasi e nisi takimin në mënyrë se si di vetë, me lajka dhe buzëqeshje, studentët e pranishëm aty i kanë rrëzuar gjithë propagandën. Studentët dhe aktivistët […]

Continue Reading

Ministrja e Arsimit braktis Kuvendin në mënyrë demostrative.

Gjatë komisionit të Arsimit, Ministren e re, Besa Shahini, nuk e kanë mbajtur nervat. Ajo është përplasur me kryetaren e Komisionit, Albana Vokshi, Shahini është larguar në mënyrë demonstrative në kohën ku po diskutohej protesta dhe kërkesat e studentëve. Deputetët nisën pyetjet ndërsa ministrja i tha kryetares së komisionit, Vokshi, se mund t’ia dërgonin me shkrim […]

Continue Reading

Galdini/ A e keni vënë re sesi Mero Baze dhe mediat e majta mezi presin të bëjnë lajme dhe të sajojnë lajme rreth përçarjeve në Opozitë?

Doni një provë dhe test tjetër lirie? A e keni vënë re sesi Mero Baze dhe mediat e majta mezi presin të bëjnë lajme e madje edhe të sajojnë lajme rreth përçarjeve në Opozitë, rreth njerëzve brenda PD, apo Aleatëve të Bashës që thonë ndonjë kritikë a mendim kundërshtues për Bashën a PD? Lexoni emrat […]

Continue Reading

Nga Ilir Babaramo/ Aman nxirreni, qoftë dhe tek Ermali

Që prej thuajse një muaj emri i Genti Cakës ka kaluar kufijtë e legjendës dhe po kthehet në mit. Në historinë e shtetit shqiptar kurrë nuk është debatuar kaq shumë për emërimin e një ministri. As Ahmet Zogu, kur dërgoi Faik Konicën ambasador në DC nuk ka përdorur kaq lëvdata sa Edi Rama për 28 […]

Continue Reading

Rrëfimi i Sevim Arbanës/ Pashë live Ramën kur pickoi me dhunë një ministre

Aktivistja e Shoqërisë Civile, Sevim Arbana, Edith Harxhi, ish-zëvëndës ministrja e Punëve të Jashtme dhe shkrimtari Rudi Erebara kanë komentuar mbrëmjen e sotme në pjesën e fundit të programit “A Show” në News 24 me Adi Krastën momentet pikante të politikës gjatë javës që shkoi. Një ndër momentet më interesante të kësaj pjese ishte rrëfimi […]

Continue Reading

VIDEO/ Muç Nano sqaron deklaratën e bujshme “A jam gay”?

Mustafa Nano i ftuar mbrëmjen e sotme në “Opinion” ka sqaruar deklaratën e bujshme të pak ditëve më parë se kishte shkuar për herë të parë me një mashkull me emrin Mariglen me origjinë nga Kuçova. “Në show unë them te vertetat e mia. Kjo historia e Mariglenit ishte për efekt show. Në portale ishte […]

Continue Reading

Shkrimtarja shqiptare Irma Kurti në Sanremo.

Poetja dhe shkrimtarja  shqiptare Irma Kurti përzgjidhet si një nga 12 finalistët në Konkursin e madh Letrar të shpallur nga Shtëpia e Shkrimtarëve në Sanremo dhe Booksprint Edizioni. Romani në gjuhën italiane: “In assenza di parole” (Në mungesë të fjalëve) u seleksionua  nga 495 vepra  dhe prej një jurie popullore të përbërë prej 300 lexues. […]

Continue Reading

Nisin hetimet për spiunin e Sigurimit pas mashtrimit të tij.

Prokuroria e Tiranës ka nisur hetimet për veprat penale të ‘shpërdorimit të detyrës’, ‘falsifikimi i dokumenteve’, parashikuar nga neni 248 dhe 186 i kodit penal. ‘Veprimet hetimore synojnë të nxjerrin në pah ekzistencën e faktit në raport me vendimin e marrë nga Autoriteti, (AIDSH), ligjshmërinë e këtij vendimi, veprimet e kryera prej këtij institucioni, ligjshmërinë […]

Continue Reading

Basha në Shkodër/ Tregtarët: Kemi dalë në fresk e po rrimë! VIDEO

Kryetari i Partisë Demokratike Lulzim Basha sot ka udhëtuar drejt qytetit të Shkodrës. Kryedemokrati ka vijuar takimet me tregtarët e qytetit verior, ku është njohur nga afër me problematikat dhe sfida që kalojnë ata. Nga Shkodra, Lulzim Basha ftoi të gjithë qytetarët që të bëhen bashkë për të luftuar keqqeverisjen e vendit, e cila  sipas […]

Continue Reading

Nga Erl Kodra/ Anti-establishment Cikli “Partia Demokratike, e mira dhe e keqja”

Nga Erl Kodra. Kur Partia Demokratike filloi betejën frontale me krimin e organizuar të veshur me kostum deputeti, pas zgjedhjeve të 2013-tës, shumëkush brenda dhe jashtë Shqipërisë mbeti i habitur nga artikulimi i fortë që bënin deputetët e opozitës në Parlament dhe nga Selia e Partisë Demokratike. Ndërkohë Edi Rama tallej, qeshte dhe kërcënonte me […]

Continue Reading

Ja çfarë i ndodhë trupit nëse rrini ulur gjatë

Mesatarisht, një person i shpenzon të paktën 9 orë në ditë duke qëndruar ulur. Vitet e fundit, shkencëtarët kanë filluar t’i hulumtojnë më thellë efektet fizike dhe psikologjike të qëndrimit të tepërt ulur. Zbulimet e tyre janë alarmante! Muskujt fillojnë ta humbasin tonifikimin Qëndrimi i tepërt ulur ndikon që t’i shfrytëzoni më pak muskujt dhe […]

Continue Reading

E fundit/ Edhe Rama i përfshirë në përgjimet e dosjes ‘VOLVO 4’

Gazetari i kronikës ka publikuar një shenim në faqen e tij në facbook ku shpjegon detaje nga dosja e shumediskutuar 339. Sipas gazetarit Flamur Vezaj ne këtë dosje ka edhe pergjime ku është interceptuar Kryeministri Edi Rama dhe drejtues të tjerë të mazhorancës. KM Rama ne pergjimet e dosjes “VOLVO 4” Nga Flamur Vezaj Në rrjetin […]

Continue Reading

Ja kush e organizoi përleshjen e studenteve tek Juridiku. VIDEO

Ish-Kryeministri Sali Berisha akuzon Kryeministrin Rama për incidentin e rëndë tek Juridiku ku u përplasen studentet protestues me studentet qe duan te bejne mesim. “skizoidi Rama perdor Freshin si mish per top per karrigen e tij!”, shkruan Berisha. Statusi në facebook Te dashur miq, sot shqiptaret u bene deshmitare te njeres prej skenave me te […]

Continue Reading