Harta e Unazës së Re, numri i më i madh i shembjeve kryer ndonjëherë

Opinion.al ka siguruar dokumentin zyrtar me firma e vula të hartës së Unazës e Re. Mund të themi pa frikë se për të realizuar këtë projekt parashikohet shembja më masive e kryer ndonjëhere “On Block”. Harta më poshtë tregon më së miri të gjitha objektet që qeveria ka parashikuar të hedhë në tokë për të […]

Continue Reading

75 VJET NGA QËNDRESA ANTI-KOMUNISTE E DUKATIT : MARTIRËT QË NUK U QUAJTËN KURRË DËSHMORE

-ripublikim- Nga Lirim Nezha Nëse përgjatë shtatëdhjetë e katër viteve të shkuara është folur gjithmonë dhe janë nderuar përms ceremonish të vecanta të gjithe ata që u quajtën Dëshmorët e Atdheut(Disa prej të cilëve ishin vërtetë të tillë),unë sot kam zgjedhur që përmes këtyre radhëve të bëj një homazh për disa nga ata që edhe […]

Continue Reading

Zyrtari i lartë i PD feston bashkë me komunistët 29-Nëntorin.

Edmond Spaho, kryetari i grupit parlamentar të PD-së, shkruan se Dita e Çlirimit të vendit është 29 nëntori. Ai nuk ka nguruar që përmes një statusi në facebook të urojë: “Gezuar Festen e Clirimit te Shqiperise. I perjetshem kujtimi i te reneve”. Shihet qartë se statusi është bërë pak minuta pasi akrepat e orës kishin […]

Continue Reading

Komunistët/ Poshtë qeveria e Edi Ramës! FOTO

Si çdo vit më 29 nëntor në varrezat e dëshmorëve anëtarët dhe përkrahësit e Partisë Komuniste,  veteranët dhe mjaft pinjollë të familjeve të nomenklaturës së diktaturës. Ata janë shfaqur aty 1 orë pasi kryen homazhe kryeministri, presidenti dhe eksponentë të tjerë të partive të majta në Shqipëri. Si gjithmonë ata kanë bërë sot homazhe në […]

Continue Reading

Meta, Rama, Ruçi e Veliaj homazhe të Varrezat e Dëshmorëve

Presidenti i Republikës, Ilir Meta dhe kryeministri Edi Rama, kreu i Kuvendit zhvilluan homazhe të Varrezat e Dëshmorëve në kuadër të 74-vjetorit të Çlirimit të Shqipërisë. Ata vendosën kurora me lule pranë monumentit “Nënë Shqipëri”.   Në këtë ceremoni ishte i pranishëm dhe kryebashkiaku Erion Veliaj dhe veteranë të luftës. Partia Demokratike nderoi dje kujtimin […]

Continue Reading

Kordinatorit të LSI i vendosin plumbin poshtë derës. VIDEO

Një video-denoncim ka mbërritur mëngjesin e sotëm në redaksinë tonë. Është një qytetar që denoncon se ka gjetur një fishek në derën e kioskës ku punon në qendër të Tiranës. “Jemi këtu tek puna. Vajta 5 minuta mora një kafe. Vij dhe gjej një plumb në derë. Jam në punën time dhe në hallin tim, […]

Continue Reading

Nga Xhevat Mustafa/ 74 vjet çlirim nga fashizmi dhe “pushtim” nga …vetvetja

Në këta 74 vjet “pushtim”, nga vetvetja, nga e majta, edhe sot, ashtu si më 29 nëntor 1944, vendi ynë, ndoshta prej Zotit më i pasuri në Evropë, ka, nga mendje dhe duar shqiptare,  edhe popullin më të varfër në kontinent.   Pavarësisht debateve se i fundmi gjerman iku në sekondat e fundit të datës […]

Continue Reading

Prag lufte/ Ukraina i kërkon ndihmë ushtarake NATO-s

Presidenti ukrainas, Petro Poroshenko vazhdon kursin e konfrontimit e jo të çtensionimit. Ai i ka kërkuar drejtpërdrejt Gjermanisë e NATO-s ndihmë ushtarake. residenti i Ukrainës, Petro Poroshenko i ka kërkuar Gjermanisë dhe NATO-s ndihmë ushtarake në konfliktin me Rusinë. “Gjermania bën pjesë tek aleatët tanë më të ngushtë dhe ne shpresojmë, që në NATO të […]

Continue Reading

Kjo është masakra që ka ndodhur mbrëmjen e kaluar në zonën e Astirit. Video

Në redaksinë e Syri.net ka mbërritur një VIDEO në të cilën shihet qartë masakra që ka ndodhur mbrëmjen e kaluar në zonën e Astirit. Përgjatë gjithë natës së kaluar punonjësit e bashkisë kanë prerë të gjitha pemët anës rrugës dhe kanë hequr të gjitha shtyllat elektrike. Mesa duket qeveria ka zgjedhur tjetër strategji, që të […]

Continue Reading

Enver Bytyçi: Kosova në udhëkryqin e sajuar nga presidenti i saj në modelin e Viktor Janukoviç!

Dje janë bërë dy deklarata: Në Zërin e Amerikës ishte zoti Thaçi, nga ku vazhdoi të këmbngulë për ndarjen e Kosovës. Në Neë York Times u botua një editorial i zotit Haradinaj, ku zotohet se nuk do të lejojë në asnjë rrethanë ndarjen e Kosovës. Presidenti dhe kryeministri i Kosovës shfaqen kështu në të njëjtën […]

Continue Reading

Putin uron për Ditën e Flamurit

Presidenti rus, Vladimir Putin ka uruar Presidentin e Shqipërisë, Ilir Meta për ditën e Pavarësinë së Shqipërisë. Në një postim në facebook, ambasada ruse ka publikuar mesazhin që Putin i ka nisur presidentit Meta. Në mesazhin e urimit, Putin shprehet se zhvillimi i marrëdhënieve konstruktive dhe bashkëpunimit dy-palësh në fusha të ndryshme do të ishte […]

Continue Reading

Dikur mbështeste Ramën, kurse sot deklaron: Kryeministër skile, Shqipëria po vdes

Nga Elvira Dones: Është kjo “gjëja” në Shqipërinë time, kjo “gjëja” që gjen në të githa vendet që vuajnë pafundësisht. Kur zbret në të je i huaj sido që të mbërrish, skamnor ose pasunar, me valixhe që vlen dy groshë si e imja, apo me Yves Saint Laurent legeni, me orë floriri në kyç, meqë është […]

Continue Reading

Emrat e banorëve të cilëve ju prishen shtëpitë dhe bizneset tek Unaza e Re.

DREJTORIA E PËRGJITHSHME Tiranë, më 27.11.2018 DEKLARATË PËR SHTYP Prej dy muajsh ALUIZNI ka filluar një punë paraprake për evidentimin e objekteve pa leje që preken nga projekti i Unazës së Madhe. Kjo punë u bë mbi bazën e projektit paraprak të miratuar nga Këshilli Teknik i ARRSH-së dhe përcjellë datë 27.09.2018. Me Vendimin Nr. […]

Continue Reading

Nga Nikollaq Neranxi/ Për firmën Gjikuria, oligarkun e Ramës dhe himariotin që po grabit himariotët!

Nga Nikollaq Neranxi Firma Gjikuria është një emër shumë i njohur për publikun, ndërkohë që për ne që jemi himariotë, pronarët e saj i njohim nga afër sepse janë nga zona jonë. Kjo ka qenë arsyeja që, kur kjo firmë fitoi të drejtën për të bërë punime në kuadër të Rikualifikimit Urban në Himarë, ne […]

Continue Reading

Një video e rrallë- Derbi Partizani vs 17 Nëndori, 30 gusht 1987

Nje video e rralle, kronike e golave te derbit Partizani vs 17 Nendori 1-3 e 30 gushtit 1987. Ndeshja hapese e kampionatit te sezonit 1987-1988. Golin per Partizanin e ka shenuar per koincidence Skender Gega, trajner aktual i Partizanit. Porteri Perlat Musta, ka pritur nje penallti ne ate takim. Nje takim premiere i sezonit, kampionat […]

Continue Reading

Nga Raimonda Shundi Dervishi: Ku jane Betët vallë??

Nga Raimonda Shundi Dervishi Merrini, jua solla! Ishte terren i vështirë dhe vazhdimisht bënte mot i keq. Kështu nis dhe ky është emëruesi i përbashkët i tërë kalvarit rraskapitës për gjetjen dhe çvarrimin e eshtrave të ushtarëve Italianë që erdhën si pushtues në tokën Shqiptare. Atmosfera e  zymtë që përshkon pothuajse gjithë romanin “ Gjenerali i ushtrisë së vdekur”, ishte një nga elementët e zakonshëm të kësaj vepre. E natyrisht, trishtimi i autorit mëshoqëron mua si lexues në labirinthet e tragjedisë sonë njërëzoreku ka vazhdimisht kohë të keqe, mjegull, shi, erë, ftohtë, borë,baltë… KËSHTU […]

Continue Reading

Kam punuar 15 vite në Angli, vjen dhe ma prish shtëpinë ky rop q….VIDEO

Ai u shoqërua me forcë nga ana e policëve të shqiponjave, mirëpo banorët e tjerë që ishin në protestë bllokuan furgonin duke bërë të mundur lirimin e tij. Duke folur për Fax Neës Sokol Dema, banori tha se policët ushtruan dhunë ndaj tij duke e qëlluar me grushte. Edhe në pjesën e buzës protestuesi kishte rrjedhje  […]

Continue Reading

Vokshi në Në Forumin e Grave të PPE: Dhuna kundër grave dhe të miturve në Tiranë, një skandal i korrupsionit shtetëror, që kushton 40 milion euro

Në Forumin e Grave të PPE: Dhuna kundër grave dhe të miturve në Tiranë, një skandal i korrupsionit shtetëror, që kushton 40 milion euro Në Forumin e Grave të Partisë Popullore Europiane, të zhvilluar në Ljubjanë, percolla shqetësimin se vendosja e një regjimi autokratik në Tiranë ka thelluar edhe dhunën ndaj grave dhe cënimin flagrant […]

Continue Reading