Tmerret komuniste/ Dënojnë me 30 vjet burg në moshën 13 vjeçare, Feti Sadik Turtulli. Dokumenti.

Nga Kastriot Dervishi Gjatë evidentimit të personave të dënuar me burgim dhe me vdekje gjatë diktaturës komuniste, hasa këto ditë edhe një rast të jashtëzakonshëm, arrestimin e një 13-vjeçari. Më parë kisha hasur raste të dënimeve për arsye politike të moshave 15-16 vjeç. 13 vjeçari Feti Sadik Tutulli, lindur në vitin 1933 në Trebinjë të […]

Continue Reading

Prapaskenat e takimit me Millosheviçin/ Pse Nano u tërhoq më 1998-ën nga projekt-ideja për ndarjen e Kosovës?!

Nga Enver Bytyci Në nëntor 1997 ndodhi një ngjarje shumë e përfolur e kohës. Fatos Nano i sapoardhur në pushtet e kryeministër i Shqipërisë u takua në Kretë të Greqisë me presidentin e Serbisë, Sllobodan Milosheviç. Takimi u sponsorizua prej kryeinistrit të Greqisë, Kostas Simitis, në kuadër të një samiti të kryeministrave dhe kryetarëve të shteteve […]

Continue Reading

Shqipërinë nuk e rrezikon ekstremizmi grek, por babëzia kryeministrit tonë që shitet si patriot!

Nga Enver Bytyçi. Në Bularat të Dropullit pardje u vra një minoritar e njëkohësisht shtetas grek. Kishin ardhur me qindra grekë, ndër ta ministra, deputetë, shkrimtarë, gazetarë, të cilët po përkujtonin 28 tetorin, atë që ata e quajnë ditën e luftës italo-greke, të zhvilluar në territorin e shqiptarëve. Përkujtuan të vrarët e asaj kohe, ështrat […]

Continue Reading

Meta takohet me Presidentin e Pakistanit

Presidenti i Republikës Ilir Meta është takuar me Presidentin e Pakistanit Arif-Ur-Rehman Alvi gjatë vizitës zyrtare që po zhvillon në Turqi, ku janë ftuar shumë liderë nga bota. Meta ka shkruar sot në Fb: “Shumë i gëzuar të takoja Presidentin e Republikës Islamike të Pakistanit Arif-Ur-Rehman Alvi. Dëshirë për intensifikimin e marrëdhënieve tradicionale mes dy vendeve.” […]

Continue Reading

Fundoset në det një avion Boeing me 118 pasagjerë

Avioni i “Lion Air”, Boeing 737 me 118 pasagjerë në bord është përplasur dhe fundosur në det pas kohë pasi ishte nisur nga kryeqyteti i Indonezisë, Xhakarta, njofton BBC. Fluturimi JT 610 kishte një  fluturim të planifikuar drejt Pangkal Pinang, qytetit kryesor në ishujt Bangka Belitung. Avioni e humbi kontaktin me kullën e kontrollit pak […]

Continue Reading

“Unë e dua Lezhën”- Eduart Ndocaj shpall programin si kandidat për Bashkinë Lezhë. VIDEO

UN E DUA LEZHEN , PO TI E DON LEZHEN ? ATËHERE VOTO EDUART NDOCAJ PËR KRYTARE BASHKIE LEZHEN 2019. Ky është një program për qytetin e LEZHËS si dhe për të gjithë qytetarët e saj . Mirëpresim mendimet e Juaja të cilat mund t’i dërgoni nëpërmjet faqes zyrtare në Facebook-ut ose E-mail-it. Bashkia e […]

Continue Reading

Kryemadhi:Nëse zgjedhjet mbahen sot, Edi Rama humbet thellë

Monika Kryemadhi, në një intervistë për emisionin “Provokacia” të gazetarit Mustafa Nano në Abc News u shpreh se Edi Rama nuk e ka mbështetjen e shqiptarëve për të qeverisur. “Edi Rama, sot po të marrim vendimin dhe të shkojmë në zgjedhje, kur asnjënjeri nuk është i përgatitur, Edi Rama mundet. Edi Rama edhe në zgjedhjet […]

Continue Reading

Saimir Tahiri në sulm/ Hap gazetën “Zëri i Popullit” që e mbylli Rama

Ish-ministri i brendshëm Saimir Tahiri duket se po përgatit rikthimin e tij të bujshëm në skenën politike, të menduar deri në detaje dhe me bashkëpunime të forta mediatike. Sikur të mos i mjaftonin disa media që dukshëm janë përkrahëse të tij edhe pas zhveshjes nga postet politike, së fundi Tahiri ka zyrtarizuar dhe median personale, […]

Continue Reading

Përfundon në pranga arbitri i futbollit, i lidhur me grupin e Avdylajve.

Ai është arbitri nga Lezha, Paulin Simoni. Paulin Simoni ka dalë në përgjimet e prokurorisë për rastin e ish-deputetit socialist Arben Noka dhe familjarëve të tij, të cilët akuzohen për tjetërsim pronash, falsifikim vulash e dokumentesh zyrtare. Pas seancës së Gjykatës së Krimeve të Rënda për masën e të arrestuarve në kuadrin e operacionit “Vol-Vo […]

Continue Reading

Ministri i ri/ Kush është Sandër Lleshi

Sandër Lleshi është emri i ri i propozuar nga kryeministri Edi Rama për të zëvendësuar Fatmir Xhafën në postin e ministrit të Brendshëm. Emri i Sandër Lleshit nuk është i panjohur për shqiptarët, pasi kohë më parë shkrimtari Ismail Kadare e sugjeroi që të ishte një kandidaturë për kreun e shtetit. Aktualisht ai mban postin […]

Continue Reading

Basha/ Xhafaj si fillim i shkërmoqjes së bashkëqeverisjes së Edi Ramës me krimin.

Basha e konsideroi largimin e ministrit të Brendshem, Fatmir Xhafaj si fillimin e shkërmoqjes së bashkëqeverisjes së Edi Ramës me krimin. Me një shënim në rrjetet sociale, Basha shkruan se “Largimi i Fatmir Xhafës, të vetmit ministër të brendshëm në Europë me vëllain trafikant droge, është një hap i rëndësishëm në betejën tonë për të […]

Continue Reading

Gazeta Nju Jork Tajms/ Rama asnjë shpjegim për Xhafën

Gazeta Nju Jork Tajms ka publikuar një raportim nga AP. ‘Kryeministri shqiptar tha se ministri i Brendshëm i vendit ka dhënë dorëheqjen. Duke shkruar në rrjetet sociale, kryeministri Edi Rama tha se ka pranuar dorëheqjen e ministrit Xhafaj, pa dhënë asnjë shpjegim. Më pas Rama nominoi Sandër Lleshin, një ish-zyrtar ushtarak, për postin në fjalë. […]

Continue Reading

Eduart Ndocaj thirrje Bashës: Të largojmë me çdo mjet Edi Ramën/ VIDEO

Dorëheqja e Fatmir Xhafës, nga posti i ministrit të brendshëm, ka sjellë dhe reagimin e politikës, ku përfaqësues të ndryshëm nga gjithë spektri poliitk shqiptar kanë reaguar duke kërkuar dorëheqjen e kryeministrit Rama, si “koka” e krimit të organizuar në vend dhe si personi përgjegjës për situatën e rënduar ekonomike dhe politike. Ndër zërat më […]

Continue Reading

Jep dorëheqjen Ministri Brëndshëm, Fatmir Xhafaj

Ministri i Brendshëm, Fatmir Xhafaj i ka paraqitur dorëheqjen kryeministrit Edi Rama Nuk dihen shkaqet , por kryeministri e njoftoi dorëheqjen e ministrit Xhafaj përmes Twitterit Kryeministri Rama shkruan në Twitter: “Pranova dorëheqjen e ministrit Xhafaj, të cilin e falenderoj për kontributin e çmuar. Gjeneral Sandër Lleshi do të sjellë një energji të re pozitive në […]

Continue Reading

A është paguar Panajot Barka nga Greqia për destabilizimin e Shqipërisë?

Ditët e fundit në opinionin publik grek por edhe në atë shqiptar është përfolur gjatë për një fond sekret të financuar nga Ministria e Jashtme e Greqisë me qëllim investimin në blerjen e opinionbërëseve në Shqipëri. Fondi i cili thuhet se ekziston ka ngritur një furtunë politike në Greqi që lidhet me shpërdorimin, ndërsa në […]

Continue Reading