Nga Valter Meshi/ Në Tropojë dhe në çdo fshat, mësimi zhvillohet në shtëpi të rrënuara

Aktualitet
Qindra nxenes dhe prinder protestuan dje dhe sot per mos lejimin e vazhdimit te mesimit me te drejten e tyre te plote. Pervecse u mbyllen dhjetra shkolla, dhe u braktisen totalisht femijet, prinderit po vuajne edhe transportimin e tyre ne shkolla shume larg shtepise dhe jo vetem. Higjena dhe kushtet e shkollave sot jane nje rrezik per nxenesit, shembja tyre dhe papastertia higjenike eshte nje rrezik shtes per familjet shqipetare.
Zhvillimi i mesimit vijon ne kushte me skandaloze ne historin e keti vendi. Ne Tropoje nuk ka shkolla, nuk ka investime ne Arsim, mesimi behet ne shtepit e braktisura me cati te shembura ose me mure te cara. Diskriminim i pa pare per nxenesit , jo vetem ne Tropoje por ne cdo fshat te veriut dhe jugut eshte ky problem dramatik. Qindra mesues japin mesim lende qe nuk u tako pra ( ne profile te ndryshme) dhe tjeret profil kane kryer vet.
Nje qeveri qe mbyll institucionet me te rendesishme, ato te edukimit, te kultures dhe dijes, eshte nje qeveri qe nuk ka asnje vlere dhe prespektive per te ardhmen e keti vendi. Cdo investim po behet per te pasuruat pushtetaret dhe bandat e tyre klienteliste!!! Arsimi sot ne Shqiperi eshte ne ditet me te keqia ne historine e ketij vendi.
Total 0 Votes
0

Tell us how can we improve this post?

+ = Verify Human or Spambot ?