Kur mendon që ka besimtarë të Krishterë dhe Muslimanë që votojnë partinë që i la pa Zot, të vjen të plasësh.

Aktualitet Shkrime Te tjera

Skerdian Dhuli:

Kleriku nga Labova e Gjirokastres, Ilia Qendro, u thirr nga organet e sigurimit te shtetit te kohes per ta ber bashkpuntor , qe nepermjet tij te mesonin armiqte e partis e pushtetit .
“Une kundershtova rrefen prifti te beja ate mekat , por pas shume presionesh te bishave ,u theva dhe firmosa nje formular deklarate .
“Kur dola nga dega kjo pune mu duk shume e ndyre dhe vendosa te mos shkoja asnjehere ne dege pa le te denoncoja njeri.
Nuk kaloi shume kohe dhe kryetari i deges me thirri .Kundra jush nuk flet njeri i thash menjehere , por ai ma ktheu hajde hajde se dhe krishtin tuaj nuk e duan te gjithe e keshtu u ndame paq.
Pas ca kohesh me sjellin nje prift te ri , kisha jone u be me dy prifterinj , e kuptova menjehere qe ishte spiuni i tyre .
Nje nate dimri binte bore , prifti i ri erdhi me nje shport me veze , e ftova ne zyren time , kur ai filloi te shante pushtetin pare e mbrap , e nuhata provokacionin .
I kerkova leje priftit te ri te dilja pak jashte , vesha gloshet dhe me vrap u nisa te kryetari i deges se brendeshme te raportoja spiunin e tyre .
Por ai e kuptoi veprimin tim , ishte me i ri se une dhe vajti i pari ne dege e me raportoi mua se kisha shar pushtetin.
Me arrestuan menjehere , pavarsisht beve e rrufeve te mia ata nuk me besuan , besuan priftin spiun te tyre .
Ne hetuesi kalova tortura te tmerrshme fizike e psikologjike qe ishin shume poshteruese per mua .
Une more djale do ju tregoj aq gjera te ndyra me deshiren qe keto ti mesojne brezat qe do vijne , se une jam i vjeter e do vdes.
Kur pan hetuesit se nuk kisha asnje faj , nuk kisha thene asnje fjale kunder pushtetit , nje mesnate me fusin nje lekurzi lakuriq , sakaq mu drejtuan , he do flasesh apo te te fusim kete bablokun brenda te bej qejf me ty ?!.
Pastaj menjehere u fut brenda nje hetues , me xhveshi lakuriq filloi te me hidhte uje te ftohte ne trup , jevgu zgerdhihej nuk mbaj mend asgje me kishte rene te fiket nga te ftohtit me turpin bashke .
U permenda te nesermen dhe kupse jetoja ne epoken e barbaris .
S’kaloi shume me nxorren ne gjyq pa fakte dhe me çuan ne interrnim pa afat te percaktuar .
Atje me arrestuan perseri dhe me denuan 13 vjet burg .
Prandaj jam me ju ketu biri im”…

p.s Kur mendon qe ka besimtar te Krishtere dhe Muslimane qe votojne partine qe i la pa Zot, te vjen te plasesh….