Nga Artur Roshi/ Basha midis Projekt-Idesë dhe Platformës Anti-Oligark

Projekt-Platforma, anti-Oligark që Opozita hodhi para pak ditësh ka krijuar impaktin e vet tek njerëzit,ka tërhequr vëmëndjen e tyre dhe është mirëpritur. Që kjo projekt-platformë të kthehet në një pjesë e konsiderueshme e besimit të qytetarëve shqiptarë ndaj qeverisjes së Opozitës nesër duhet të bëhet organikisht e tyre. Që të jemi të saktë,sot kemi në […]

Continue Reading

Shkencëtarët: Ja si mposhtet virusi i SIDA në pak muaj

Shkencëtarët amerikan kanë zbuluar mënyrën që me muaj ta mposhtin virusin HIV në trupin e pacientit duke përdorur doza të dyfishta të antitrupave, të cilat mund të sjellin deri te ndryshimi i plotë në mënyrën e shërimit të kësaj sëmundje, transmeton agjencia AFP. Në botë është duke u rritur numri i të infektuarve me HIV […]

Continue Reading

Nga Enver Bytyçi/ Hashim Thaçi në gjurmët e Vuçiq, qytetarët në shesh kundër tij!

Në ditën që në Sheshin “Skënderbej” të Prishtinës u mblodhën mijëra e dhjetra mijë qytetarë të Kosovës për të protëstuar kundër presidentit të Kosovës, Hashim Thaçi ia mbathi gjurmëve të Aleksandër Vuçiq deri në Ujmar ose Gazivodë (serbisht), në veri të Kosovës. Shkoi aty ku para pak javësh shkeli sin ë shtëpinë e tij homologu […]

Continue Reading

Replikë e pakërkuar (jo koncension i pakërkuar) me gazetarin shqiptar Carlo Bollino

Nga Erl Kodra. Carlo Bollino, të bësh gazetari, e kam fjalën për gazetari prej vërteti, është krejt tjetër gjë nga shërbimi all inclusive që ti dhe “media” jote ofroni për Kryeministrin Edi Rama. E bëra këtë pohim që në krye, sepse ajo çfarë ti pretendon se bën në Shqipëri është lehtësisht e dallueshme, e lexueshme […]

Continue Reading

Nga Agim Xhafka/ GËZIM KAME SI FESTË KOMBËTARE. (Sjell te Turbina dramën “Terrori”)

Në datën 5 tetor,pra të premten e ardhshme,në Teatrin “arTurbina” do jepet shfaqja e dramës “TERROR”. Nuk do ishte ngjarje në se do luanin aktoret e radhës të Teatrit Kombëtar. Por është supërgëzim se kjo premierë ka për regjisor Gëzim Kamen. Siç na ndodh me filmin kur gozhdohemi pas produksioneve të Roman Polanskit,apo pas filmave […]

Continue Reading

Oficeri policisë, Nuhu akuzon gazetarin Hoxha: Ka prova se ke vrarë informatorin

Një sherr po zhvillohet në rrjetin social facebook mes gazetarit Artan Hoxha dhe dy oficerëve të policisë të larguar tashmë nga vendi, Dritan Zagani dhe Emiljano Nuhu. Gjithëçka nisi kur oficeri i policisë gjyqësore në Fushë-Krujë deklaroi se është kërcënuar me jetë për të mos arrestuar djalin e deputetit të PS, Rrahman Rraja. Artan Hoxha […]

Continue Reading

‘Do të ju vrasim”/ Çollaku: Na kërcënuan me vdekje pas intervistës

Gazetari Basir Çollaku ka bërë publike sot kërcënimet që ka marrë gjatë ditës së djeshme, ai dhe televizioni Shijak që transmetoi videon e nënkomisarit Emiljano Nuhu. Me një status në Facebook, Çollaku tregon se menjëherë pas pjesës së parë të intervistës një telefonatë në Shijak Tv ka lëshuar kërcënime, fyerje e sharje. Reagimi i gazetarit […]

Continue Reading

Beijing International Studies University” Kinë, viziton Universitetin POLIS! FOTO

Universiteti i Studimeve Ndërkombëtare të Pekinit, ka bere nje vizite ne Universitetin “Polis” në Tirane. Lajmi eshte bere i ditur nga drejtues te ketij Universiteti ne rrjetet sociale. Ja teksti i plotë rreth vizites se delegacionit Kinez: Vizitë e delegacionit të “BISU – Beijing International Studies University” Kinë, sot në Univeristetin POLIS! Do të diskutohet […]

Continue Reading

Kazanët e “Lasgushit” në aksion. Intervista me kurriz e “kazanit” të Bolinos.

Ngjarjet kanë lëvizur me shpejtësi mbrëmjen e sotme pasi një ocifer policie i larguar tashmë nga vendi, denoncoi se i është vendosur pistoleta në kokë për të mbyllur çështjen në ngarkim të djalit të deputetit të Krujës, Rrahman Rraja. Kujtojmë se oficeri i policisë, Emiljano Nuhu tha se “deputeti Taulant Balla, kryebashkiaku Artur Bushi, deputeti […]

Continue Reading

Çollaku/ Ka dokumente për përdhunimin e vajzës nga djali i deputetit

Basir Çollaku tha sonte në emisionin “Opinion” se ka dokumente të dëshmisë së vajzës në polici. Sipas tij, bëhet fjalë për një vajzë 25 vjeçe që ka denoncuar se është përdhunuar nga Rexhe Rraja (djali i deputetit). Ajo, mbrëmjen e sotme në një intervistë në Report TV e ka mohuar ngjarjen, por gazetari këmbëngul se […]

Continue Reading

Video/ Dëshmia tronditëse, kush është deputeti që porosit vrasjet me pagesë, gazetari prova në “Shijak.tv

Gazetari investigative, Basir Çollaku ka paralajmëruar se do të japë fakte tronditëse sot në një emision në “Shijak.tv” në lidhje me inkriminimin e politikës. Në një njoftim të shkurtër në facebook, Çollaku ngre një sërë pyetjesh me beckraund të rëndë kriminal që do të marrin përgjigje në këtë emision. “Dëshmi tronditëse, kush është deputeti që […]

Continue Reading

“Pse doni ta shtyni, pse keni frikë nga vetingu i politikanëve?

Deputeti i PD-së, Enkelejd Alibeaj, të mërkurën, e cilësoi artificial propozimin e PS për t’a dërguar nismën e opozitës për marrje opinion në Komisionin e Venecias. “Pse doni ta shtyni, pse keni frikë nga vetingu i politikanëve. Pse keni frikë nga barazia e ligjit  edhe për deputetët”- ishin disa nga pyetjet e Alibeajt për kolegët […]

Continue Reading

Rama/ Ja sa para do merren për çdo fëmijë të lindur

Kryeministri Edi Rama, të mërkurën, ka prezantuar një nismë të re të Mirëqenies Sociale për vitin 2019-të. Rama deklaroi se për çdo fëmijë të lindur në Republikën e Shqipërisë, qeveria do t’i japë një çek, disafish më të lartë nga ai që merrej deri më tani. Për të gjithë ata prindër që kanë fëmijën e […]

Continue Reading

Papa: Skandalet seksuale po largojnë njerëzit nga Kisha

Papa Françesku është shprehur se skandalet seksuale që po godasin Kishën Katolike po largojnë njerëzit nga Kisha. Papa theksoi se Kisha duhet të ndryshojë nëse dëshiron të mbajë afër brezat e rinj. Kjo ngjarje përkoi me publikimin e një raporti të ri që bën fjalë për abuzime seksuale gjatë disa dekadave në Kishat Katolike në […]

Continue Reading

Atje ku ka shtet/ Greqia ndalon tonelata ton domate shqiptare me pesticide

Autoritetet greke kanë sekuestrohen sot në mëngjes rreth  4.600 kg domate pas dy kontrolleve në magazinat e disa kompanive të njohura greke dhe në mjaft njësi shitjeje në Athinë, raportojnë mediat vendase. Agjencia për kontrollin cilësor, higjienik dhe të kimikateve në fruta-perimet e Pireut, ka konstatuar se në dy ngarkesa domatesh të ardhura nga Shqipëria dhe […]

Continue Reading

Mustaf Lici akuzon gazetarin Hoxha si pjesë të bandës Bajri. VIDEO

Mustaf  Lici, Këshilltari i “Mendimit të Djathtë Liberal” në Këshillin Bashkiak të Shkodrës, ka reaguar në një deklaratë për mediat, në lidhje me deklaratat e gazetarit Artan Hoxha në adresë të familjes së tij. Mustaf  Lici akuzon gazetarin Hoxha si pjesë të bandës Bajri. Gazetari Hoxha thotë Lici një kriminel si Safet Bajri e ka […]

Continue Reading