SPRINT NEWS ALBANIA

ShkrimeTe tjera

Nga Basir Çollaku: Posta e partisë, Rama letër Veliajt . (e sajdisur)

Eri, si je mo burr…tani buur bie llafi, e di vetë ti, se ç’thonë për ne miqtë e Leks Sorrosit, që bëjmë bashkërisht shumë punë me bythë ee.

Ma dëgjo llafin këtë periudhë, se hala s’e kam nda mendjen për mandat tjetër. Jo për gjë, po më kanë ardhur plot fjalë se më ke bërë ca marifete fshehurazi. Marr vesh shumë mysybete, po kam qënë pak i zënë me do siklete. Aman, se amerikanët pasi iku Lu, po marrin vesh se ia kemi ngopur me top gjithkund. Jo vetëm unë. Me drogën, me konçensionet, me naftën në të gjitha. Bën vaki dhe ti të kesh hedhur ndonjë grusht helm gjëkundi, se të ngjit dora. Gati je për të më fut nëe shkelm nga asetet e Sorrosit. Na turpërove me nja dy tre punë që të lashë në dorë. Na ka zënë belaja. Më marrin dhe nga burgjet këta shokët që na ruajnë e na tërheqin.

Së pari, me këtë Teatrin.

Po vajtën muaj dhe s’e shembe akoma, o fikaxhiu i dreqit. Mirë i sajdise ca aktorë, ua gjete anën, i dërgove në plazh, nisën ta hanë fjalën. I zbute me kacidhe dhe karavidhe.

Me këta të opozitës, disa i ke kapur bash tek vendi dhe këta. Më thuaj kush ka mbetur se zaten s’të vë emër kandidat pa ma mbyll këtë mesele. Janë 300 milionë euro aty. . Se gati e kam Majkon për kandidat. E pe që u kërcënua me muxhahedinë. Dmth, bëmë demek, se ai s’i prish punë kujt në planet.

Apo të vë Blushin në vendin tënd. Gati është ai. Dhe ti e di, ai të shet në sekond për karrike të madhe. Se po më bën më shumë punë tani që ka ikur me televizionin, se kur e kisha në parlament. Kanë goxha plane me një shokun tonë, biznes i madh. Kemi para të madhe aty. Dhe ty fjollë ta mbajnë. Me çfarë i sajdis aman, se po del me shpesh se une aty. Meqe po deshton me Teatrin dhe mua ka shune gjasa te me kerdisin investitoret brenda e jashte, do te ma shkurtojne ustallaret ngrefjen ne karrike.

Nese ben si miza ne qyp, do te do ve Sajen ta mbylle ate pune. Tani po rehabilitohet bute bute. Ai s’di fjale. I the nje gje, e mbaron. I thashe mbushe me hashash Shqiperine brenda vitit e beri per 8 muaj, kater para afatit. Dhe ne burg desh shkoi e prape mbahet. Megjithese aty nderhyra une se do na merrte me cete. Ndaj ferkoje duart ti ne ate muaj dhe hidhje vickla. Se e bera kryebashkiak Sajen nese nuk nxiton me Teatrin.

Opoziten sajdise si te duash. Perdor keta kundershtaret e brendshem. Te grihen mes njeri-tjetrit e ne bejme sehir. Jane zbutur pak me duket dhe ata. Apo gusht hesapi..

Tjetra eshte pak me delikate. Me duket je bere ca si grup me Xhafen e Ruçin, doni te ma fusni. Aleksi (Sorossi) me tha diçka. Mire eshte te rrini urte. Se ate fushen qe ti i thuash shesh, dhe e bere hukubet ta mbylla me ate fushen adej nga akuza. Dhe Prokuroria e pavarur ma degjon shume fjalen. Sa tu bej zile me marrin vete. Ne mesnate u del gjumi per mua. Nderi nuk harrohet. Dy mendjesh jam, tu dergoj haber te vijne te te takojne nga Bashkia. Se ata i pjekin fiqte brenda nates, po ju thashe une. E d ti, kercen prokurori dhe gjyqtari nga vettingu.

Tani ne vjeshte jemi para hallesh te medha. Nga USA kemi ca rrogtare qe punojne mire. Por Ambasadores se re duket se skemi çfare i bejme. Ajo ska lidhje me Lu-ne, tjeter eshte ajo. Qenka supereksperte per çeshtjen ruse. Bela do shohim.Edhe ky i BE, italiani i antimafias nuk eshte se pjerdh fort per keta zarat e mi evropiane qe une paguaj. Kane dalldisur nderkombtaret duan ca kokrra ne burg. Ta pjekim.muhabetin ke te shesim e ke te mbajme. Si me te zbuluar kemi Damianin dhe Benin por dhe Ditmiri ka rene ne sy me pune bandash. Po dorezuam keta dhe Sajmirin qe e kane bitisur vete ata, mbase ia hedhim. Fundja per ne, kater numra jane. Meraku im eshte mo flasin monstrat e na bejne gropen. U kemi shume borxhe ketyre banditeve qe na sollen ne pushtet. Po s’ua lame na vene drune. Dhe me ata skemi bythe te merremi. Na dine çdo gje. Ata kane tjeter makine llogaritese.. Po ua gjejme anen mbase me ca ndere me teper. Jepu çte duan. Ta kujtoj prape. Teatrin dhe nje here. Se mbarove brenda vjeshtes ike… Eshte bileta jote per kandidim setish. Lexoje me kujdes se do te te shkruaj here pas here porosi.

Total 0 Votes
0

Tell us how can we improve this post?

+ = Verify Human or Spambot ?