Arta Marku kalon Vetingun, rikonfirmohet në detyrë

Kryetarja e trupit gjykues, Genta Tafa Bungo deklaroi konfirmimin në detyrë të zonjës Arta Marku. Vendimi i arsyetuar me shkrim i njoftohet subjekti dhe vëzhguesve ndërkombëtarë brenda 30 ditëve nga data e shpalljes së këtij vendimi.

Seanca dëgjimore për Arta Markun u zhvillua dje por pa praninë e saj. Marku u përfaqësua nga avokatja Lirime Çukaj, e cila iu përgjigj pyetjes së trupit gjykues dhe vëzhguesve të huaj se Marku kështu e kishte parë të arsyeshme.

Kryetarja e trupit gjykues Genta Tafa Bungo pati vërejtje për mungesën e Markut në seancën e Vetingut ashtu si dhe vëzhguesi i ONM, Theo Jacobson. Ai tha: “Jam i zhgënjyer për mungesën e Prokurorit të Përgjithshëm të Përkohshëm, sepse do ta mirëprisja një debat të hapur profesional mbi disa çështje ligjore. “Kjo mungesë nuk është një shenjë lidershipi, sepse ky i fundit përbëhet nga autoriteti por edhe nga llogaridhënia,” theksoi Jacobson.

Po ashtu, për Markun reagoi edhe opozita. Partia Demokratike deklaroi se për gjykimin e saj, KPK po përdoret standarte të dyfishta duke mos marrë parasysh shkeljet nga ish-prokurorja Arta Marku.

0 0 vote
Article Rating
Total 0 Votes
0

Tell us how can we improve this post?

+ = Verify Human or Spambot ?

Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments