FORMOHET SEKSIONI SHQIPTAR I UNIONIT TE GAZETAREVE FRANKOFONE – UPF

FORMOHET SEKSIONI SHQIPTAR I UNIONIT TE GAZETAREVE FRANKOFONE – UPF -Arben Lagreta zgjidhet kryetar i Seksionit Shqiptar te UPF Eshtë zhvilluar para pak ditësh në Universitetin Europian të Tiranës mbledhja e formimit të seksionit shqiptar të Unionit Ndërkombëtar të Gazetarëve Frankofonë, UPF, me qendër në Paris. Ishin të pranishëm ndërmjet të tjerëve edhe ndihmësja e […]

Continue Reading

Terror në SHISH/ Kush nxorri emrin e Ballës si garantues i parave në Toyota

Ish-kryeministri Sali Berisha ka deklaruar se prej tre ditësh, me urdhër të kreut të Qeverisë Edi Rama, po ushtrohet terror ndaj punonjësve të SHISH. Sipas Berishës, kjo gjë po ndodh, pasi ata dyshojnë se punonjësit e SHISH nxorrën emrin e deputetit socialist Taulant Balla si garantues i parave në makinat “Toyota Yaris” të gjetura disa […]

Continue Reading

Prof. Asoc. Dr. Enver Bytyçi: Beteja e Fushë-Kosovës ose konflikti i bazuar në mit

Më 28 qershor 1389 u zhvillua Betaja e Fushë-Kosovës midis ushtrisë së osmanëve dhe ushtrive Ballkanike. Në fund të shekullit 18-të e fillim të shekulli 19-të diejtari serb Vuk Karaxhiq hodhi bazat e manipulimit të kësaj ngjarjeje, sepse mblodhi këngët epike të Malësisë së Shkodrës dhe i përhapi në Europë si krijime të Serbisë për […]

Continue Reading

Çollaku/ Rama e Velija nuk i kanë votat në Këshillin Bashkiak Tiranë.

Çfare po ndodh ne Tirane me pronen publike eshte e denje per Junta Afrikane. Kushtetuta e vendit dhe ligji i veteqeverisjes vendore neni 54/55,percakton qarte se tjetersimi (shitja ose dhurimi),dhenia ne perdorim i truallit publik behet vetem me Vendim te Keshillit Bashkiak me nje shumice 3/5. (37 vota ne keshillin bashkiak tirane). Rama e Velija […]

Continue Reading

Skandal/ Pirro dhe Pavlina Mani: Nuk kemi firmosur për shembjen e Teatrit.

Hije skandali bien mbi një letër-peticion, që u dha se është firmos nga 65 artistë që binin dakord për ndërtimin e teatrit të ri dhe shembjen e ekzistuesit. Mes emrave të firmëtare është edhe regjisori veteran i Teatrit Kombëtar Pirro Mani dhe bashkëshortja e tij, aktorja po ashtu e njohur Pavlina Mani. Një ditë pas […]

Continue Reading

Presidenti Ilir Meta reagon për mos hapjen e negociatave.

Presidenti i Shqipërisë Ilir Meta ka reaguar në lidhje me konkluzionet e Këshillit për Çështjet e Përgjithshme të BE-së. Një ditë më parë ministrat e Jashtëm të BE-së vendosën të mos hapin negociatat me Shqipërinë. Sipas Presidentit Meta, konkluzionet duhet të priten me realizëm. ‘Një vit kalon shpejt, ashtu si nga dje kaloi një ditë’, […]

Continue Reading

Nga Lefter Gështenja/ Është koha që kjo qeveri të hap krahun!

Jam i sigurtë që të gjithë shqiptarët në këtë fund qershori prisnim marrjen e ftesës për hapjen e negociatave. Në veçanti qeveria ka trubetuar me të madhe marrjen e kësaj ftese gjatë fushatës së llogaridhënies me punonjësit e administratës. Sot të gjitha mediat vëndase dhe të huaja flisnin për shtyrje të hapjes së negociatave në […]

Continue Reading

E neveritshme/ Bregu e gëzuar si Rama duke e quajtur dështimin si “Superlajm”

Këshilli Europian vendosi që të shtynte të paktën dhe me një vit çeljen e negociatave për Shqipërinë, ka reaguar Majlinda Bregu. Ajo shkruan se ky është një superlajm që vjen për Shqipërinë dhe vendet e tjera të Ballkanit Perëndimor. “Shqipëria dhe Maqedonia kanë një datë zyrtare për çeljen e negociatave! Është superlajm që në një […]

Continue Reading

Shpërthen gazeta Franceze ‘Liberation’: Edi Rama dhe farsa e luftës kundër drogës në Shqipëri

Një nga gazetat më të mëdha në Francë ‘Liberatio’ ka botuar një artikull ku bën një bilanc të shkurtër të mundësisë së mos hapjes së negociatave dhe luftës kundër krimit të organziuar si një sfide e humbur e qeverisë së majtë. Nga Giovanni Vale Jérôme André Dyshimet e rënda të bashkëpunimit midis qeverisë socialiste dhe […]

Continue Reading

Trump telefonon Erdogan, e uron për fitoren

Donald Trump në një bisedë telefonike uroi presidentin e Turqisë Recep Tayyip Erdoğan për fitoren në zgjedhje, transmeton Anadolu Agency (AA). Sipas zyrës së shtypit të Presidencës së Turqisë, dy liderët kanë bashkëbiseduar në telefon. Trump, në bisedë ka uruar Erdoğan për fitoren në zgjedhjet e 24 qershorit dhe i ka uruar sukses. Dy liderët […]

Continue Reading

Shqipëria dështon në Luksenburg/ Vendet e mëdha janë skeptike

-Ministrat evropianë të Bashkimit Evropian nuk u pajtuan për nisjen e negociatave të pranimit me Maqedoninë dhe Shqipërinë të martën në Luksemburg. -Një shumicë prej 25 vendeve të BE kishte qenë në favor të mbajtjes së bisedimeve të tilla deri në qershor 2019, tha pas diskutimeve Ministri i Jashtëm grek Nikos Kotzias. Megjithatë, Franca, Holanda […]

Continue Reading

Shkarkohet Shemsi Prençi, Drejtori i i ri i Emergjencave Civile emërohet Haki Çako

Ish drejtori i Policisë së Shtetit Haki Çako, ka marrë së fundmi postin e Drejtorit të Emergjencave Civile. Lajmin e bëjnë të ditur burime pranë këtij institucioni. Duket se Shemsi Prençi është shkarkuar nga kjo detyrë, për ti lënë vendin Çakos. Mësohet se njoftimi është bërë nga ministrja e Mbrojtjes Olta Xhaçka.

Continue Reading

Bashkia e përmbytur, Veliaj mburret për sheshin

Bashkia e Tiranës është përmbytur nga reshjet e fundit dhe pamjet e fundit e dokumentave që thahen korridoreve e dëshmojnë këtë. Nënkryetari i PD, Edi Paloka, që e ka zbuluar këtë situatë, e cila është mbajtur e fshehur nga kryebashkiaku që propagandon vetëm arritje, ashtu si edhe sot me sheshin “Skënderbej”, deklaron se “i vetmi […]

Continue Reading

6.7 milion veta në mitingun përmbyllës të kundërshtarit të Erdogan

Në Mitingun përmbylles të Partise Republikane Turke, Partia e Ataturkut qe ka kandidat për President në zgjedhjet e neserme parlamentare dhe presidenciale Muharrem Ince, kanë marrë pjesë 6 milion e shtatëqind e tetëdhjetë banorë të cilet mbështesin fuqishëm kundërshtarin e Presidentit Erdogan. Ky është mitingu me i madh i zhvilluar ndonjeherë në Turqi. Turqi do […]

Continue Reading

Nga Enver Bytyçi/ Refugjatët – skenarë udhëkryqi e destabilizimi

Në vitin 2005 Bashkimi Europian hapi negociatat për pranimin e Turqisë në union. Pak ditë para marrjes së vendimit kryeministri i atëhershëm turk, Rexhep Taip Erdogan, udhëtoi në Paris, Berlin e Londër, me qëllim që të hapë rrugën e marrjes së këtij vendimi. Gjatë këtij udhëtimi ai nënshkroi marrëveshjet me qeverinë gjermane të kancelarit Schroeder […]

Continue Reading

FIFA ka nisur procedurat disiplinore kundër Granit Xhakës e Xherdan Shaqirit

Bërja e Shqiponjës me duar nga Xhaka e Shaqiri është konsideruar nga serbët si provokim, prandaj FIFA tashmë ka nisur procedurat disiplinore kundër tyre. FIFA hetimin e ka nisur pasi është ankuar Federata e Futbollit të Serbisë. Hetimi bazohet në thyerjen e Nenit 54 të kodit disiplinor të FIFA-s i cili “ndalon provokimin e përgjithshëm […]

Continue Reading

Njё pёrkthim, qё i bёn nder letёrsisё shqipe

Nga Meçan HOXHA Kjo kumtesë u mbajt në festivalin e poezisë Durrsake, ku u promovua dhe libri ne fjalë. Njё pёrkthim, qё i bёn nder letёrsisё shqipe (Vlerёsime pёr vёllimin me poezi: “Do mbetet pёrgjithnjё Homeri…” i poetit Nikolla Spathari, pёrkthyer nё gjuhёn greke nga Iliaz Bobaj.) Nga Meçan Hoxha Nikolla Spathari me emrin, origjinalitetin, […]

Continue Reading

E fundit/ Dyndje kokaine në Itali nga Shqipëria. 8 të arestuar ku 7 janë shqiptarë.

Sipas mediave në Itali, bëhet me dije se operacioni nga  “Guardia Di finanzia” është zhvilluar sot dhe janë arrestuar në 8 persona, ku 7 prej tyre janë shqiptarë. Personat e venë në pranga, identiteti i të cilëve nuk bëhet me dije kanë qenë në gjendje të fusnin në Itali sasi të konsiderueshme droge, që trafikohej […]

Continue Reading