Shehi: Shqipëria është një ishull piratësh

Dashamir Shehi i është referuar në parlament një shkrimi të Carlo Alberto Rosit botuar në Exit.al, për të përshkruar situatën në Shqipëri. Italiani rendit disa nga pohimet e ministrit të Brendshëm për të vëllain dhe në fund shtron pyetjen: A mos është ky koncepti i integrimit që ndjek qeveria Rama, për ta kthyer Shqipërinë në një Tortuga […]

Continue Reading

Komike/ Deputetët e rilindjes ia mbathin nga parlamenti. VIDEO

Kjo që po ndodh me mazhorancën qeverisëse në Shqipëri është një situatë e paprecedentë në historinë gati 30-vjeçare të demokracisë shqiptare. Pas dy ministrave të brendshëm të lidhur me drogën, njëri prej të cilëve vazhdon të jetë në detyrë, mazhoranca sot ka vepruar në një mënyrë të paprecendtë. Ka braktisur punimet e Kuvendit. Nuk kishte […]

Continue Reading

Opozita kërkon largimin e Xhafës, Ruçi u mbyll fjalën

Eshtë ndërprerë sërish seanca plenare, dy here brenda pak minutash. Edi Paloka po fliste për largimin e Fatmir Xhafës, por Ruci i kerkon te ulet me argumentin se i ka mbaruar koha. Opozita proteston dhe bllokon foltoren. Aktualisht fjalimet e deputeteve te PD transmetohen vetem ne facebook. Ndiqni  fjalimin e Palokes: https://www.facebook.com/lulzimbasha.al/videos/1898766783507827/

Continue Reading

Filluan mbjelljet/ 1800 rrënjë kanabis në Gjirokastër

Rreth 1800 bimë të mbjella kanabis sativa, janë sekuestruar nga policia në zonën e Gjirokastrës. Policia thotë se ka arrestuar një përson si të dyshuar për këtë mbjellje në një pronë publike. Eshtë ndaluar nga policia 59 vjeçari me inicialet S.N dhe hetimet po vazhdojnë por ndërkohë janë referuar materialet në prokurori edhe për shtetasin […]

Continue Reading

Nga sytë këmbët/ 367 mijë shqiptarë aplikuan për Lotarinë Amerikane

Për llotarinë amerikane shqiptarët duket se thyen një rekord të ri duke plotësuar 189 mijë aplikime për 367 mijë aspirantë për emigrim, me një rritje të konsiderueshme me vitet e shkuara, bëhet e ditur nga statistikat e reja të publikuara nga Departamenti i Shtetit. Më pak se 4500 shqiptarë u shpallën fitues të llotarisë për këtë vit, […]

Continue Reading

Erion Veliaj i jep të vëllait milionat e koncertit të Rita Orës

Në datën 3 qershor, këngëtarja e famshme me origjinë shqiptare, Rita Ora, do të zhvillojë një koncert në Tiranë. Koncerti financohet nga kompania e telefonisë ‘Albtelecom’ dhe Bashkia e Tiranës siç tregohet në posterin prompovues të koncertit në faqen e kompanisë në Facebook. Shifra e këtij sponsorizimi nuk është bërë transparente por një këngëtare e […]

Continue Reading

Shqiptarët grabisin vilën e lojtarit të Barcelonës. VIDEO

Tetë shqiptarë janë arrestuar nga polica spanjolle. Ata ishin pjesë e një grupi grabitësish që dyshohet se kanë kryer më shumë se 30 vjedhje ndërtesash në Barcelonë, përfshi dhe shtëpinë e yllit të futbollit Luis Suarez. “El Pais” shkruan se agjentët ranë në gjurmët e grupit të shqiptarëve që në tetor, dhe mësohet se ata […]

Continue Reading

Rama: Nuk jap dorëheqje si kryeministër prej protestave

 Gjatë një intervistë për televizionin francez “France 24” Kryeministri Edi Rama e quajti protestën e opozitës si një çështje e brendshme e vendit, dhe që nuk duhet të zërë faqet e para të mediave ndërkombëtare. Ai shprehet se nuk ka pse jep dorëheqjen. “Mendoj se nuk është një lajm që duhet të zërë faqet e para […]

Continue Reading

Rilindasit refuzojnë të dënojnë dhunën policore ndaj Bledi Kasmit!

Kryetarja e Komisionit të Medias paraqiti sot në Komision nje draft deklaratë ne lidhje me dhunën e ushtruar nga kryeredaktorit të gazetës Rilindja Demokratike. Deklarata kërkon: 1. Thirrjen me urgjencë në seance dëgjimore të z. Bledi Kasmi, ditën e hënë, dt 4 Qershor 2018; 2. Zbardhjen me përparësi të kësaj ngjarjeje të rëndë për lirinë […]

Continue Reading

Nga Artur Roshi/ Opozitarizmi si proces

Protesta e opozitës është objekti politik rreth së cilës është orientuar debati i opinionit publik këto dy ditë. Ka dy këndvështrime njëri është pjesëmarrja dhe tjetri është arritja e qëllimit të saj. Opinionet afër qeverisë mundohen ta paraqesin si një gjë mekanike , si pjesëmarrjen ,si qëllimin e protestës. Pjesëmarrjen e shohin si numur në […]

Continue Reading

Presidenti Meta dekoron kardinalin Ernest Troshani në Kishën e Laçit. Video

Presidenti i vendit Ilir Meta është sot në Kishën e Shna Ndout në Laç, për të marrë pjesë në pelegrinazhin e një prej 13 të martave, që kulmon më 12 qershor. Pelegrinazhi i besimtarëve nisi më 20 mars dhe mijëra persona e vizitojnë vendin e shenjtë. Pelegrinët vijnë thuajse nga i gjithë vendi dhe pa dallime fetare, […]

Continue Reading

Nga Kreshnik Çollaku/ Shqipëria Morale dhe Amorale.

Në dhjetor te 90,kurre nuk do te kisha imagjinuar qe Shqiperia 28 vite me pas te ishte katandisur ne kete pike. Nuk eshte nje ndarje politike apo ideshe…ate do ta kisha aq shume preferuar. Ndarja eshte Morale. Kur nuk do ta kisha imagjinuar kete ndarje te thelle,turperuese te vendit,te shoqerise mediave e politikes. Sot qartesisht […]

Continue Reading

Nga Përparim Peposhi/ Padrejtësia me këtë shtet është kthyer në ligj.

Kuksianet mbahen ne burg per nje kauze te drejte, kauze per te cilen kerkoi falje dhe kryeministri. E perseri ata mbeten ne burg vetem per faktin se ato i sollen ç’rregullime ne frymemarrje. I varferi mbahet ne burg se ka tymosur nje cigare hashash e Tahiri qe kanabizoi te gjithe vendin sikur po mbillte arat […]

Continue Reading

Lirohet ish Ministri Brëndshëm Saimir Tahiri

Apeli i Krimeve të Rënda ka vendosur që të lejë të lirë ish-ministrin e Brendshëm, Saimir Tahiri. Vendimi rrëzon gjykatën e Shkallës së Parë. Avokati Maks Haxhia është shprehur se Gjykata e Apelit ka vendosur të shuajë masën e sigurisë për Saimir Tahirin, duke e lënë të lirë. Sipas Haxhiajt, Saimir Tahiri është i lirë […]

Continue Reading

Kërciti gishtërinjtë 36 mijë e 500 herë, derisa erdhi koha të përfundonte eksperimentin.

Kur doktori Donald Unger ishte i vogël, nëna dhe të afërmit e tjerë i thanë se nëse do t’i kërciste gishtërinjtë, më vonë do të vuante nga artriti. Në vend që të injoronte paralajmërimet e  tyre, Unger vendosi që të merrte hipotezën në duart e tij, shkruan Curiosity Kështu i binte se ai i kërciti […]

Continue Reading