Arben Minga, sot do te bente 59 vjec/ Ndiqni golin e tij shënuar Belgjikës. Video

Sport

Arben Minga, sot do te bente 59 vjec nese semundja qe e preku nuk do ti merrte jeten.
A. Minga lindi më 16 mars 1959 dhe vdiq më 31 janar 2007. Ai ishte futbollisti i shquar i Tiranës dhe i Kombëtares. Pozicioni i tij në fushë ishte sulmues. Ekipet ku është aktivizuar ishin 17 nëntori, Brashov, Dacia dhe Tirana.
Minga luajti 28 deshje me kombëtaren. Nuk do te harrohet kurre nga sportdashesit goli i tij i dyte ne ndeshjen me kombetaren e Belgjikes si dhe ajo shkeputje e gjate e tij qe perfundoi me goditje te forte dhe te sakte te topit ne rrjete. Arben Minga ka qene nje lojtar i famshem per ngjyrat e ekipit kombetar ne vitet 80 e ne vazhdim. Ai ka luajtur perkrah emrave te medhenj te futbollit shqiptar si Mirel Josa, Sulejman Demollari, Fatbardh Jera dhe shume te tjere me te cilet ndertoi brezin e arte te futbollit te atyre viteve. Vdekja e Arben Minges erdhi si lajm i kobshem per futbollin shqiptar.

Total 0 Votes
0

Tell us how can we improve this post?

+ = Verify Human or Spambot ?