Gjykata Kushtetuese drejt kolapsit/ Dorëhiqet Besnik Imeraj

Eshtë dorëhequr sot anëtari i Gjykatës Kushtetuese, Besnik Imeraj. Ai ka paraqitur arsye personale për largimin nga puna. Imeraj u dekretua si anëtar i Gjykatës Kushtetuese nga ish Presidenti Bujar Nishani ne 22 Mars te vitit 2013. Aktualisht Gjykata Kushtetuese mbetet me 6 anëtarë, por pritet që edhe një tjetër anëtar të japë dorëheqjen, ç’ka […]

Continue Reading

Reagon Muharrem Rama/ Njerëzit e PDIU-së një bandë horrash

Kreu i Bashkisë së Dibrës Muharrem Rama ka reaguar pas dhunës në zyrat e Bashkisë. REAGIMI I MUHARREM RAMËS; Sqarim i opinionit publik në lidhje me incidentin e ndodhur sot në ambjentet e Bashkisë Dibër. Sot në ambjentet e Bashkisë Dibër një grup prej 20-30 personash pjesë e të cilëve edhe të punësuar në Bashkinë […]

Continue Reading

Nga Artur Roshi/ Nacionalizmi i Ramës- Pushteti

Partia Socialiste e përdori çështjen e kufijve detarë e përdori si një ndër kauzat për të ardhur në pushtet. Faktori kohë do tregojë më qartë se nacionalizmi i saj është thjesht çështja e pushtetit. Kjo është historia e saj politike dhe nuk mund të bëjë tedencë jashtë natyralitetit të saj. Në fillim partia komuniste u […]

Continue Reading

Skandal/ Kompania security e Balilit, ruan Prokurorinë

Në ditët e fundit të vitit që shkoi, u zbulua në media se bizneset e Klement Balilit, i cilësuar si ‘Eskobari i Ballkanit’, vazhdonin të përfitonin para nga buxheti i shtetit përmes tenderave të institucioneve qeveritare, edhe pse ai ishte person në kërkim për trafik droge. Kompania e ruajtjes dhe sigurisë fizike të objekteve dhe […]

Continue Reading

Armando Sadiku është lojtari më i ri i Levantes

Lajmi është konfirmuar nga klubi spanjoll të cilët në një deklaratë për mediat njoftoi blerjen e shërbimeve të sulmuesit shqiptar. Futbollisti shqiptar, prej mëngjesit të sotëm do të paraqitet në Ciudad Deportiva de Bunol, për të nisur stërvitjen me ekipin “azulgrana”. Karriera e Sadikut. Sadiku, i lindur në Cërrik të Elbasanit më 27 maj të […]

Continue Reading

Majlinda Bregu shpërblehet nga Rama me post të lartë

Pasi i mbaroi detyra në krye të Këshillit Kombëtar të Integrimit Evropian, ish deputetja e PD, Majlinda Bregu nuk ka pasur asnjë detyrë tjetër publike. Sipas burimeve të Dritare.net, Majlinda Bregu është propozuar si kandidatura e vetme e Shqipërisë për Presidente e RCC në Sarajevë. Regional Cooperation Council, është një organizatë që merret me projektet […]

Continue Reading

Bashkia Dibër/ Përfaqësuesit e PDIU bëjnë për spital ata të PS

Katër zyrtarë të Ps janë goditur me mjete të forta në kokë sot nga përfaqësues të PDIU-së në përplasjen e fortë që ndodhi mes palëve në bashki. Lajmin e konfirmoi kryebashkiaku Muharrem Rama. Rama, në një prononcim për mediat, tha se ndodhej në spital për të shoqëruar të lënduarit. “Janë dhunuar zyrat e bashkisë nga […]

Continue Reading

Valë shkarkimesh në RTSH/ Ja letra e një gazetari për testimet skandaloze

(Letër e gazetarit të terrenit që ka frikë t`i publikohet emri!)  Nikoleta Kovaçi Një reagim i një gazetari ditën e sotme tregonte se si po të dhunohen të drejtat e tyre në vendin e punës ku ata janë të punësuar me kontratë. Reagimi kishte emrin e një kolegu gazetar pranë seksionit të lajmeve që punon […]

Continue Reading

Nga Artur Roshi/ Aeroporti i Vlorës peng i kinezëve

Aeroporti i Vlorës do të sjelli lumturi për Vlonjatët ,as sa një dhuratë lodër për ndonjë kopësht publik atje. Fizibiliteti i tij është bërë me referencë tullumbacen e prapagandës dhe jo biznesin në tregun e lirë. Publiku e ka të qartë se Aeroporti Kinez i Rinasit sot,ka monopolin e të qenurit ndërkombëtar sepse për këtë […]

Continue Reading

E fundit/ Grushta në bashkinë e Dibrës. Përfundon në polici edhe kryebashkiaku

Përplasje me grushte ka ndodhur në ambientet e brendshme të Bashkisë së Dibrës. Shkak mësohet se është bërë drejtori i Burimeve Njerëzore në bashki, Dritan Mata. Ky i fundit ishte prej 1 muaji i komanduar në këtë drejtori. Ndërsa sherri ka plasur në një mbledhje të administratës së Bashkisë së Dibrës. Është dashur ndërhyrja e […]

Continue Reading

Nga Enkelejda Veliu/ Nuk e di, a ka bankë që i nxe më, miliardat tuaja…?!

Ne burg, njerezit qe nuk paguajne dritat.. Ne burg, njerezit qe nuk paguajne ujin.. Ne burg, njerezit qe pijne nje cigare hashash.. Po ti..? Ti more ti.. Ti, qe vjedh qe kur genjen per letren e halese.. E merr kaq..dhe aty e shenon shumekaq. Ti, qe ne leter nderton nje ure..dhe ne terren ska ure […]

Continue Reading

Shoqata Patriotike Çamëria/ Urojmë të jetë viti i Skënderbeut dhe jo i Hamzait!

Shoqata Patriotike Çamëria ka reaguar ashpër për negociatat që po zhvillohen mes Shqipërisë dhe Greqisë. Në një deklaratë për mediat, përfaqësuesit e komunitetit çam i kërkojnë kryeministri Edi Rama dhe ministrit të Jashtëm, Ditmir Bushati që të zbardhin detajet e paktit të ri mes Tiranës dhe Athinës. “Kërkojmë publikisht nga Kryeministri dhe Ministria Jashtme të […]

Continue Reading

Ruçi mbledh Konferencën e Kryetarëve për votën në OKB

Kryetari i Kuvendit Gramoz Ruçi, ka mbledhur Konferencën e Kryetarëve për të diskutuar kërkesën e opozitës për mocion me debat në lidhje me votën e Shqipërisë në OKB për statusin e Jeruzalemit. PD-ja dhe LSI-ja në kërkesën drejtuar kuvendit kërkojnë që qeveria të rishikojë votën e saj në OKB. ”Partia Demokratike gjykon se miratimi nga […]

Continue Reading

Ja dëmtimet që vijnë nga celulari!

Sipas Living, më të dëmshmet, përfshijnë valët e prodhuara artificialisht, si nga stacionet e radios, televizorët, telefonat celulare, kompjuterët, si dhe pajisje të tjera. Në të gjitha këto raste, valët transmetojnë energji, secila në masë më të madhe, apo më të vogël. Duke qenë se janë valë me karakteristika të ndryshme, edhe efekti i tyre […]

Continue Reading

Rama e emëron drejtor në Korçë të dënuarin për falsifikime. Ja emri tij dhe vendim i Gjykatës

Sekretari i Përgjithshëm i LSI-së ka denoncuar sot një skandal. Endrit Brahimllari ka publikuar në faqen e tij në Facebook disa dokumente për të Nexhip Merollin, e emëruar vetëm pak ditë më parë drejtor i Bordit të Kullimit për Rajonin Korçë-Elbasan-Berat. Merolli mësohet se është i dënuar me vendim të formës së prerë nga Gjykata […]

Continue Reading

Rama i jep falas Greqisë 12 milje detare nga deti shqiptar në Sarandë

Skandal qeveritar. Qeveria shqiptare dhuron Greqisë 12 milje det nga deti shqiptar. Kjo është skandaloze. Eshte bërë marrëveshja gati, ndërsa publiku shqiptar nuk di asgjë për dhurimin e ujërave territoriale shqiptare. Ministri i Jashtëm grek, Nikos Kotzias në një intervistë për televizionin kombëtar grek ERT, ka thënë se Shqipëria dhe Greqia kanë rënë dakord për […]

Continue Reading

Sulmoi Berishën dhe Bashën për vite me radhë, Edi Rama i jep Greqisë detin

Ministri i Jashtëm grek, Nikos Kotzias në një intervistë për televizionin kombëtar grek ERT, ka thënë se Shqipëria dhe Greqia kanë rënë dakord për kufirin detar. Lajmin e raporton media greke Skai.gr, që shkruan se Kotzias është shprehur se Shqipëria ka pranuar zgjerimin e ujërave territoriale greke me 12 milje detare nga brigjet helene, maksimum […]

Continue Reading

Detaje të reja janë zbardhur nga atentati me 1 të vrarë mbrëmjen e djeshme në Tiranë.

Devi Kasmi mbeti i ekzekutuar me disa plumba, kur dy persona me motor e ndoqën dhe e qëlluan sapo doli nga banesa e tij. Por sot policia ka dhënë detaje se çfarë ka gjetur në shtëpinë e tij. Gjatë hetimeve paraprake për zbardhjen e ekzekutimit, policia ka bërë një kontroll në shtëpinë e Devi Kasmit […]

Continue Reading