Ja kush është kryeqyteti më i ftohtë në botë!

Të ftohtit ekstrem që po mbretëron në Kanada, e ka bërë Ottawan si kryeqytetin më të ftohtë në botë, shkruan CBC. Në Ottawa, Zyra e Shëndetit Publik, lëshoi një paralajmërim për ulje drastike të temperaturave që mbeti në fuqi deri të enjten. Pas Ottawas, përcjell Telegrafi, renditet Ulan Bator-Mongoli, i cili është mesatarisht kryeqyteti më […]

Continue Reading

Mishin pasi ta nxirrni nga frigoriferi nuk duhet ta shkrini/ Ja pse

Kur mishi qëndron gjatë në temperaturë dhome, krijimi i baktereve është i pashmangshëm, madje ato barten edhe në duart tuaja, në lecka të kuzhinës, në enë dhe mund të shkaktojnë sëmundje të rrezikshme. Edhe më keq është shkrirja e mishit në furrë me mikrovalë, sepse, pos që temperatura e lartë i përshtatet zhvillimit të baktereve, […]

Continue Reading

Basha nga Kavaja: Rama i trembet hetimit të Tahirit

Lulzim Basha dha mesazhin se 2018-a për opozitën do të jetë viti i bashkimit me shumicën e shqiptarëve për ta çliruar Shqipërinë nga krimi, njësoj si Kavajën. Entuziazmin e qytetarëve të Kavajës Lulzim Basha e përktheu si një rizgjim të shqiptarëve për të mos toleruar më aleancën e Edi Ramës me krimin, i cili e […]

Continue Reading

Kryemadhi në Skrapar, takohet me strukturat: Këtu është hedhur themeli i LSI

Monika Kryemadhi ka zhvilluar paraditen e sotme një takim me strukturat e partisë në Skrapar. Para të pranishmëve, Kryemadhi tha se themeli i LSI është hedhur në Skrapar. “LSI është në opozitë sot, pasi ne nuk donim të ishim pjesë e farsës. Votat në zgjedhjet e 25 qershroit u blenë me paratë e drogës. LSI […]

Continue Reading

Nga Albina Deda Gjoci/Përtej një alarmi kombëtar.

Kurre Erdoganizim e otomanizim te Mirdites! Shikoni kete foto qe nuk len vend per koment. Eshte diga e HEC-it te Qaf-Molles ne zemer te Mirdites. Nje kompani turke aspak serioze e cila pretendon te shfrytezoje pasurite ujore te vendlindjes time me afat te gjate ka gdhendur ne balle te diges flamurin gjysem-hene te shtetit te […]

Continue Reading

Makashi/ Fituesi i festivalit dihej, të paktën ta mbanin të fshehtë

“Kisha thënë që nuk do të merrja pjesë, por Elton Deda ma prishi mendjen”, tha Redon Makashi, i cili foli hapur mbi zhgënjimin që pati nga ky festival. “Çmimi i parë dihej. Kjo më preu. Unë dhe shumë kolegë të mi e dinin dhe kjo më preu fuqitë. Kënga fituese ishte shumë e bukur, por […]

Continue Reading

Patozi/ Kundërshtari duhet të mundet në betejë. VIDEO

Ish-kryetari i grupit parlamentar të PD, Astrit Patozi, shprehet se kundërshtari duhet të mundet në betejë. Kjo është përgjigjja për dilemën e lindur në PD pas propozimit të ish-kryeministri për djegien e mandateve të deputetëve opozitarë, pas zgjedhjes me votë të njëanshme të kryeprokurores së përgjithshme të përkohshme, Arta Marku. Ndërsa bashkëpunimin me LSI, ish-deputeti […]

Continue Reading

Saimir Tahiri shfaqet në darkën me të rinjtë e FRESH-it

Edi Rama dhe Partia Socialiste e mbrojtën me fuqinë e kartonit për të mos përfunduar shpejt e shpejt në qeli, por nga ana tjetër u kujdesën që ashtu siç bëhet me lebrozët, ta fusin në karantinë politike, deri sa të zhvillohet gjyqi. Revista “The Ekonomist” në një shkrim të sponsorizuar që i kushtohej kryetarit të […]

Continue Reading

Nga Kreshnik Çollaku: Ditmiri, ditët e zeza i ka përpara.

Problemi eshte marredhenia me SHBA dhe vota kunder e Shqiperise…jo konflikti Izrael-Palestine. Ditmir Ministri,dhe shpura e sejmeneve prane tij..,perfshire dhe ndonje ish ambasador nga ata qe i humbiste kompjuteri me shifrat e kodet sekrete (rast qe nese do ti ndodhte kujtdo vendi,individi do te riatdhesohej me pranga brenda 24 oresh e do te akuzohej per […]

Continue Reading

E çuditshme/ Shikoni çfarë të drejtash kishin Libianët në kohën e Gaddaf-it

Ku eshte Libia dhe Libianet sot qe jane çliruar nga diktatori?! – Si ka mundesi qe ne te gjitha vendet postdiktatoriale ku diktatoret jane rrezuar me dhune, ato vende vazhdojne te jene me shume ne skamje dhe pasiguri per jeten?! – Lexoni cfare te drejtash dhe priviligjesh kishin Libianet ne kohen e Gadafit… -Po sot?!!! […]

Continue Reading

Votojnë kundër Trump e festojnë në Stamboll

Pas votimit të Shqipërisë në OKB kundër SHBA prej ambasadores së Shqipërisë B. Kadare, e cila ishte urdheruar nga ministri i jashtëm Ditmir Bushati, dhe pas reagimit të shoqërisë civile dhe opozitës për këtë skandal politik dhe diplomatik, duke ndjerë termetin popullor ndaj këtij votimi e vendimi prej qeverisë, ka filluar skenari tjetër. Qeveria po […]

Continue Reading

Sot KQZ vendos për mandatin Rakipit dhe Rehovicës

Pritet që sot KQZ të marrë në shqyrtim kërkesen e Prokurorisë së Përgjithshme për heqjen ose jo të mandadeve të dy deputetve Aqif Rakipi dhe Gledion Rehovica. Nje ditë me parë KQZ ka konfirmuar se kishte marrë informacion për pesë kërkesa bazuar mbi ligjin e dekriminalizimit nga Porkuroria. Në dy prej informacioneve kërkohet heqja e […]

Continue Reading

Barcelona shkatërron 3-0 Realin. Video

Ka përfunduar me rezultatin 0-3 takimi Real-Madrid-Barcelona, një ndeshje që i kishte të gjitha, gola, karton të kuq, penallti dhe mbi të gjitha emocion. Takimi nisi vrullshëm për vendasit të cilët arritën që të shënonin që në minutën e dytë, por Cristiano Ronaldo ishte në pozicion jashtë loje. Deri në minutën e 30 Barcelona ishte […]

Continue Reading

Nga Kreshnik Çollaku: Një shaka pa kripë e Kryetarit të Bashkisë.

Ftoj kryetarin e Bashkise te dale pas ores 20.00 ne lagjen e Kombinatit dhe zonat afer. Banoret detyrohen te mbyllin dritare e dyer,te izolojne cdo kontakt me ajrin. Helmet qe leshojne djegia e plehrave ne Sharre jo vetem ndot por rrezikon te helmoje njerezit. Ne ato zona ka te rritur e te moshuar qe nuk […]

Continue Reading

“El Classico”/ Real Madrid-Barcelona në javën e 17-të të Primera Divizion.

Sot do të përballen Real Madrid dhe Barcelona në javën e 17-të të Primera Divizion. Zinedine Zidane dhe të besuarit e tij duhet të bëjnë gjithçka për të marrë tri pikët, duke parë se rivalët e tyre historikë kryesojnë La Liga-n me një avantazh prej 11 pikësh kundrejt “Los Blancos”, të cilët kanë një ndeshje […]

Continue Reading

Meta/ Nuk mund të votohej kurrë kundër SHBA

Presidenti i Shqipërisë, me anë të zëdhënësit të tij Tedi Blushi ka reaguar në lidhje me votën e Shqipërisë që është dhënë kundër SHBA-së dhe pro një rezolute të iniciuar nga Turqia dhe shtetet arabe. Sipas Blushit, as kryeministri Edi Rama dhe as ministri i Jashtëm, Ditmir Bushati nuk janë konsultuar paraprakisht me Presidentin e […]

Continue Reading