SPRINT NEWS ALBANIA

AnalizeShkrimeTe tjera

Nga Erl Kodra/ Edi Rama është sëmurë me Sindromën e Stresit Post Traumatik (Post Traumatic Stress Syndrome)

Gjendja e mjerë dhe e çoroditur mendore e Edi Ramës sot i tmerroi shqiptarët. Sindroma e stresit post traumatik që po kalon ai ndërkohë, është jo vetëm një pengesë e madhe për të qeverisur vendin, por e ka kthyer atë në një rrezik serioz për Sigurinë Kombëtare. Edi Rama padyshim është një rrezik shumëplanësh, ndaj të cilit askush nuk mund dhe nuk duhet të qëndrojë indiferent. Deputetët e Kuvendit të Shqipërisë, Partitë Politike, Akademia e Shkencave, profesorë, studentë dhe pedagogë, gazetarë, media dhe shoqëri civile, duhet të organizohen në një lëvizje mbarëkombëtare, për të përmbushur detyrën e lartë, në mbrojtje të interesave të Shqipërisë dhe shqiptarve.

Në kushtet kur Kushtetuta e Republikës së Shqipërisë, nuk parashikon në mënyrë të qartë shkarkimin e Kryeministrit për shkak të paaftësisë së tij mendore dhe fizike për të përmbushur detyrat shtetërore, ashtu siç e parashikohet në rastin e Presidentit të Republikës, por Kushtetuta parashikon vetëm mocion mosbesimi ndaj tij (Neni 105 të Kushtetutës, pika 1), organizimi i gjithë faktorëve të shoqërisë tonë në mbrojte Këshillit të Ministrave, si institucioni kryesor përgjegjës për qeverisjen dhe Sigurinë Kombëtare, është domosdoshmëri imperative.

Sindroma e stresit post traumatik (Post Traumatic Stress Syndrome) ose shkurt PTSD, sipas Instituti Kombëtar i Shëndetit Mendor (NIMH) SHBA, “është një çrregullim që zhvillohet tek disa njerëz që kanë përjetuar një ngjarje tronditëse, të frikshme ose të rrezikshme. Frika shkakton ndryshime të dyfishta në trup, i cili reagon në mbrojtje, me të ashtuquajturin “luftë ose fluturim” (fight-or-flight), një reaksion tipik i mendjes që kërkon të mbrohet nga rreziku që perceptohet thellë nga i sëmuri. Për referencë lexoni linkun e mëposhtëm: https://www.nimh.nih.gov/…/post-traumatic-stres…/index.shtml

Edi Rama sot sulmoi hapur gazetarët. Ai u shfaq para kamerave dhe mikrofonëve të medias i shpërfytyruar dhe i rënduar nga gjendja e “luftës ose fluturimit” që po përjeton së thelli. Ai dukej qartë se e kërkonte konfliktin me çdo kusht, duke i fyer gazetarët në mënyrë të përsëritur; gjithë qenia e tij kërkonte të strehohej nën lëkurën e viktimës, ose të fluturonte larg makthit që po përjeton në këtë periudhë. Një Zot e di se çfarë lufte e pashoqe është zhvilluar mes personaliteteve të dyfishta që ndodhen brenda Kryeministrit tonë; Edi Ramës njeri dhe Edi Ramës Kryeministër i Shqipërisë. I pari, me siguri do t’i zhdepte me grushta gazetarët, por i dyti, shyqyr zotit u mjaftua vetëm me të shara dhe ofendime ndaj tyre.

Edi Rama është i sëmurë, por nuk është i çmendur. Edi Rama po përjeton jo vetëm demontimin dhe degradimin e plotë të pushtetit politik, por edhe shkatërrimin e Organizatës Mafioze që ai ka ngritur në themel të Shtetit Shqiptar. Tashmë “qendra e frikës” në trurin e tij po përçon alarme të egra. Sëmundja specifike (Post Traumatic Stress Syndrome) nën të cilën ndodhet Edi Rama dhe agravimi i saj, janë një rrezik serioz për vendin dhe qeverisjen normale të tij. Në këto kushte të rënda, veprimi i shpejtë dhe i organizuar i krejt faktorëve politik dhe shoqëror të vendit është imediat. Fatet e Shqipërisë nuk mund të lihen më tej në dorë të një njeriu të frikësuar dhe të marrë peng nga frikërat më të errta të tij, por edhe të Mafies Shqiptare dhe Ndërkombëtare.

© Erl Kodra
25 Tetor 2017

Total 0 Votes
0

Tell us how can we improve this post?

+ = Verify Human or Spambot ?